Çakal her zaman çakaldır

Ereğli sağlığında yıllar sonra sağlıklı bir adım atıldı. 4 nolu sağlık Ocağı temelinden kısa bir süre sonra bitirildi ve hizmete girdi.

Çok büyük bir eksikliği tamamlayacak olan yeni sağlık ocağı yapıldığı bölge açısından çok önemli bir yere sahiptir. Hastaneye gelemeyen insanlara ayaklarında hizmet verilecektir. Ereğli’de en az 4 tane daha sağlık ocağı yapılması gerekir ki, sağlık konusu Ereğli’de bir raya otursun.

4 nolu sağlık ocağına gittim. Görevli Doktor Ergin Ünal, sağlık ocağının yeni olduğunu eksikleri olduğunu ama vatandaşa en iyi hizmeti vermek için burada olduklarını söyledi. Yeni göreve başlayan hemşire ve ebelerin heyecanı beni çok fazla umutlandırdı. Hepsinin gelen hastalara karşı ilgisi çok iyiydi. Hastalarla konuştum memnun olduklarını söylediler.

Ama sağlık ocağında eksiklikler var. Bununla ilgili sivil toplum örgütleri, odalar, kaymakamlık, belediye ve hayırseverler bu konu da destek olması gerekir. Bazı odalarda koltuk takımı eksik, masa eksik bunlarında hızla tamamlanması gerekir. Benim kısa zaman da gördüklerim bunlar. Teknik anlamda eksikler var mı bilgim yok.

Sağlık ocağının yakınına birde eczane yapılırsa çok iyi olacağını düşünüyorum.  Bu konu da emeği geçen özellikle Cemil Dönmez, Nevzat Bayram ve İl Genel Meclisi’ne teşekkür ediyorum…

 

****

ÇAKAL HER ZAMAN ÇAKALDIR

 

Bu gün yazıma küçük bir hikâye eklemek istiyorum. Bu hikâyeden kimsede alınmasın, hikâye kahramanlarından şimdiden özür dilerim.

Zamanın birinde ormanda çakalın biri aslanlarla takışıyormuş. Çakala orman hükümeti bir makam vermiş. Çakal bu makamda doğru düzgün işi yapacağına sağa sola sataşırmış. Çakal işe o hale getirmiş ki, aslanlarla uğraşmaya başlamış. Aslanlar bunu ara sıra paralıyormuş. Çakal akıllanacağı yerde daha fazla didişiyormuş. Arkasında da kurt varmış ona güveniyormuş. Çakal, orman içinde herkesi birbirine düşürüyor, bununla övünüyormuş. Gene bir gün aklına cin fikir gelmiş. Aslanlardan birini çağırmış. Ben sizi çok severim biliyorsunuz? Demiş. Onlarda çok değil ama olabilir demişler. Ya demiş aşağı bölgenin aslanı beni çok sıkıştırıyor. Bende zor da kalıyorum. Bu aslan size de laf ediyor. Siz ondan kuvvetlisiniz falan demiş.  Ee aslan aslandır. Yukarı bölgenin aslanı tamam demiş ona gerekeni yaparız. Tabi çakalın onları razı etmek için attığı yalan bini geçmiş. Bir an çakalın haklı olduğuna karar vermiş aslanlar. Gidip bunu herkese söylemek istemişler. Aşağı bölgenin aslanı bunu duyunca yukarı mahallenin aslanlarına “bakın arkadaşlar bu çakalın sözüne nasıl kandınız?” “yok, çakal doğru” dedi, diyorlar. Çakal, aslanları birbirine düşürmenin keyfini yaşamak istiyor ama yanlış hamle yaptığını çok sonra anlıyor. Tabi yaptığının yalan yanlış olduğunu herkes anlıyor. Aşağı mahallenin aslanı yıpratılmak istenirken kendi elleriyle güçlendiriliyor.

 

Herkes bu hikayeden şunu anlıyor: Çakal her zaman çakaldır…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.