Büyük Akkise Şenlikleri

    Akkise’nin havası, suyu sert, insanı MERT. Güler yüzlü, yiğit, misafirperver, naif ve kadirşinaz Anadolu insanı. Her sektörde faaliyet gösteren yüzlerce sanayicisi, esnafı, işadamı var. Hepsi de başarılı, çalışkan insanlar. Ben, hepsini buradan tebrik eder, birlik ve beraberliklerinin devamını dilerim.

    17. Akkise Bahar Şenlikleri’nin bu yıl 17.si yapıldı. Önceki yıllarda davet edilmemize  rağmen katılamamıştık. Bu yılın şenliklerine, ailecek katılmamız nasip oldu.

    Akkiseliler, bu yıl 17’incisini düzenledikleri Bahar Şenliği’nde buluştu. Geleneksel hale gelen etkinlikte, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 20 bin Akkiseli hasret giderdi. İki gün süren şenlikte, hemşehrilere ve misafirlere, Konya Pilavı, çay, ayran, saç böreği ikram edildi.

    8 Temmuz günü başlayan şenlikler, 9 Temmuz Pazar günü  Kuran’ı Kerim Tilaveti ile başladı. Ardından, mehteran gösterisi, protokol konuşmaları yapıldı.  Konuşmaların ardından Grup Kaşıks, sahneye çıkan Ankara’lı ünlü ses sanatçısı Oğuz Yılmaz söylediği şarkılarla şenliğe katılanları coşturdu.

    Akkise Şenlikleri olurda, Şenlik Ağası seçimi olmaz mı? Uzun ve çekişmeli bir yarıştan sonra şenlik ağası arkadaşımız Bahattin Düzgün Bey seçildi. Kendisini buradan bir kez daha tebrik ederiz.

   Şenliklere Dernek Başkanı Nedim Selek ve Ahırlı İlçe Belediye Başkanı İsa Akgül Yargıtay Üyesi Osman Atalay ve Orman ve Çevre Bakan Yardımcısı Harun Tüfekçi'nin yanı sıra binlerce bölge halkı katıldı.

   Kürsüye ilk olarak Akkise Yardımlaşma Derneği Başkanı Nedim Selek geldi. Nedim Selek: ‘’Akkise, her türlü övgüye layık, hizmetlerin en iyisini hak eden bir beldemizdir. Akkiseliler, nerede bir mazlum,, sıkıntıya düşen varsa onun yanında yer alır. Eğitime, camiye, Kuran kursuna, insana yapılan her türlü hizmete koşarak gider.’’

    Bu tür etkinliklerin birlik ve beraberliği arttırdığını söyleyen Ahırlı Belediye Başkanı İsa Akgül de hedeflerinin ilçe halkına en güzel şekilde hizmet etmek olduğunu ifade etti. Kürsüye son olarak Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci geldi. Tüfekci, şenlik alanının mesire yeri olarak kazandırılacağının müjdesini verdi.

    Şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese, dernek başkanı Nedim Selek’e, Ahırlı Belediye Başkanımız İsa Akgül beylere  teşekkür ederiz.

  

Akkise, Konya’ya 90 km uzaklıkta ve 90 dakikada ulaşırsınız. Dört tarafı dağlarla çevrili geniş bir ovanın üzerine kurulmuş büyük kasaba.

   Akkise İsmi: Bizanslılar zamanından kalma Ak Kilise nedeniyle Akkilise olarak anıldığı ve halk dilinde bu kelime zamanla Akkise'ye dönüştüğü rivayet edilmektedir. Akkilise denilerek rivayet edilen kilise, kasabanın güneydoğusunda bulunan Kise Çalı adı verilen bir dağda bulunmaktadır. Bu bölgede köy halkı, zamanla tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Şu an site alanı olduğu gerekçesiyle yasaklanan bölgede arama yapılmamaktadır. Ancak çobanlar, zaman zaman Bizans tarihinden kalma antika paralara rastlamaktadır.

   Kuzeybatısında Mallı Kaya adındaki dağda birçok mağara bulunmaktadır. Bunun yanında bir kraliyet mezarı bulunduğu söylenmektedir. Batısında, tarihi bir kent olarak anılan Yaka köyü bulunmaktadır. Bu köy de tarihi bir önem taşımakla birlikte büyük hazinelerin bulunduğu rivayet edilir. Koruda Mehmet Dede Türbesi bulunmaktadır. Han Alanı, her yıl düzenlenen şenliklerle insanlara neşe kaynağı olmaya devam etmektedir.

  Ahırlı ilçemiz ve bazı mahallelerinin nüfusu:

 

İDARİ BİRİM ADI

NÜFUS SAYISI

AHIRLI MERKEZ

812

AKKİSE MAHALLESİ

2457

ALİÇERÇİ MAHALLESİ

80

BADEMLİ MAHALLESİ

348

BALIKLAVA MAHALLESİ

209

BÜYÜKÖZ MAHALLESİ

51

ÇİFTLİK MAHALLESİ

218

ÇUKURBUCAK MAHALLESİ

-

ERDOĞAN MAHALLESİ

82

HAMZALAR MAHALLESİ

-

HENGEME MAHALLESİ

-

KARACAKUYU MAHALLESİ

44

KAYACIK MAHALLESİ

122

KURUÇAY MAHALLESİ

97

KÜÇÜKÖZ MAHALLESİ

25

İLÇE NÜFUSUNUN GENEL TOPLAMI

4545

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.