Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Bursa'da kaybettirenler

BURSA’DA KAYBETTİRENLER:

GİRAY BULAK VE BÜNYAMİN SARITAŞ

 

Sonda söyleyeceğimi başa alıyorum. Dakika 6. Bursa tribünleri “Ankaragücü” diye bağırıyor. Sonra takımları için değil sahadaki düşmanlarını yok etmek için avazları çıktığı kadar bağırıyorlar. Tüm Bursa canı gönülden “Konya kümeye” diyor. Futbolcular da puan kaybetseler çok sıkıntı yaşamayacakları bu maçı kazanmak için her şeyi yapıyor. Bunun sebebi ne mi? Başkan Yardımcısı Bünyamin Sarıtaş’ın Ankaragücü maçındaki “Şike” iddiası. Yönetmek başka, idare etmek başka Sayın Sarıtaş. Koskoca bir şehri Konya’nın aleyhine bağırtmak kolay olmasa gerek. Tebrikler.

Ve maç. Giray Bulak, Kocaeli maçında rakibin gol atma isteğini göz önünde bulundurarak takımı sahada 3-5-2 ile oynatıp kanatlardaki oyuncuların defansif gücünden de faydalanarak temkinli futbolla 3 puan almayı başarmıştı. Bursa maçına da aynı taktikle çıktı. Ancak bu kez topun ilerde kalmasını sağlayacak Veysel gibi bir silahı sahada yoktu. Serhat ve Erdal ikilisi ilk yarı orta sahadan yaptıkları koşularda neredeyse hiç etkili olamadılar. Tek umut duran toplardı. Bu oyuncular ceza sahasına yaklaşamadığı için ev sahibi takım sert oynayıp o riski almadı. Ancak önce Mehmet Çoğum’u Sonra Ömer’i Koreli Shin Young ile birebir oynatan Bulak, net pozisyonlar vermesine rağmen üçlü sistemin faydasını gördü. Sorun ise orta sahadaydı. Özellikle Cihan da inanılmaz bir form düşüklüğü var. Fahri istekli ancak onların kaptığı topları Mustafa olumlu kullanamayınca Konyaspor adeta gol ne zaman gelecek diye beklemeye başladı. Avantajı ise defansta Roman Kratochvil ile Ömer’in uyumlu oyunu oldu. Tabi futbol takım oyunu orta sahanın saçmalıklarına onlar ve kaleci Oğuzhan da bir yere kadar dayanabildi. O yer 63. dakika oldu. Shin’e önlem alan Bulak, kendini unutturan Sercan’ı engelleyemedi.

Bu stres kimine kazandırıyor kimine kaybettiriyor. Konyaspor golü stresten yedi, Bursa ise üzerindeki kazanma baskısını sahaya yansıtıp gol attı. Kilit nokta yüklenirken geriye dikkat etmek. Eksiklerine rağmen Bursaspor ve Ertuğrul Sağlam, UEFA’yı hak eden futbolu yine de oynamayı başarıyor. Futbolcunun yaşadığı stresi iyi yönetmesi zor. Ama asıl en kötüsü teknik direktörün stresi yönetememesi. Giray Bulak 1-0’dan sonra yine herkesi kendine güldüren hamlesini yaptı. Ömer Gündostu’nu gol atması için ileri gönderdi. Konyaspor’da 7 yıldır oynuyor. Aslında bunun yanlış olduğunu onun söylemesi gerek hocasına. Ama Trabzon ve Karadeniz inadı kırılmıyor Bulak’ın. Halbuki maça ne güzel başlamıştı. Doğru taktik Erdal hariç doğru oyuncular ve iyi mücadele vardı. Stresi yönetemeyip 1-0’dan sonra alınan gereksiz risk beraberlik şansını tamamen kaybettirdi.

Üzgünüm ama bazıları gibi “Konyaspor bu ligde kesinlikle kalır” diyemiyorum. Özellikle İstanbul Belediye’nin Sivas’ta yaptıklarından sonra. Eskişehir maçına güvenenler üzerinde oturdukları dikenin farkında değiller. Her an batabilir. Ameliyatla bile çıkaramazsınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar