Bu ayıp unutulmaz

Bu ayıp 800 yıl unutulmaz

 

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin doğumunun 800’üncü yılında “sevgi, barış ve hoşgörü” adına yaşatılan ayıplar, 800 yılda zor temizlenecek düzeydeydi.

Neyi yazalım?

Ellerinde davetiye olan binlerce protokol mensubunun tören alanına girememesini mi, analarından emdikleri süt burunlardan gelen polis memurlarının çilesini mi, tribünler dolduğu için sokaklarda kalan binlerce “Mevlana” hayranının çilesini mi?

Neyi, neyi?

Aklım almıyor…

Biz, tereyağından kıl çekercesine yapılacak işleri niye krize döndürürüz ki?

Yazık oldu 640 bin dolara…

Bu gecede en kazançlı 5. Boyut firması çıktı.

Mevlana’nın 800’üncü doğum günü kutlamaları, yakında TBMM’ye soru önergesi olursa kimse şaşırmasın. Yanlışların kutsal TBMM çatı altında tartışılmasını isteyen veya isteyecek milletvekillerine kimse kızmasın.

Ben geceyi tribünlerden izledim. Bir kere sema alanında günlerdir duyurulduğu gibi 300 semazen yoktu. Üşenmeden tam üç kez saydım, 110 semazen vardı. Bu konuda kamuoyuna verilen sözler tutulmadı. Esin Çelebi’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in, Konya Valisi Osman Aydın’ın ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın konuşmaları tribünlerden duyulmadı. Bazı tribünlere yanlış asılan pankart yüzünden protestolar kulakları sağır etti. Tören alanına giremeyen “Mevlana” dostlarının demir kapılara vurdukları yumruklar sağlıklı kulaklarda işitme güçlükleri oluşturdu.

Lazer ortamında semazenin göğe yükselmesini bile göremedik.

Yapay bulutları gören olduysa bir adım öne çıksın.

Ama havai fişek gösterilerine eleştire getirmek insafsızlık olur. Gecede güzel olan en iyi olay, hava fişeklerdi o kadar.

Şimdi, bu 640 bin doları cebine atan firmanın sorgulanma zamanı geldi beyler.

Hani kamuoyuna taahhütleriniz niye gerçekleşmedi?

Görevli gömleği veya yeleği giydirdiğiniz insanlarının stadyum zeminine bıraktığı ekmek artıkları ve çöpler yüreklerini sızlatmadı mı?

Yazık, yazık çok yazık…

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay bile tören alanına zor girdi.

Gecenin masraflarını üstlenen sayın bakanın seçkin konukları izdiham yaşadı.

Halk perişan oldu, çocuklar ezilme tehlikesi yaşadı.

Mübarek gün ve gecede, üstün güç ve gayretle çalışan polislerimiz de olmasaydı binlerce kişi yaşamını kaybedebilirdi.

Türkiye’nin, Konya’nın markası olan “Mevlana”yı 800 yıl sonra bile tanıtırken incittik ya, bu ayıp bu geceyi organize edenlere yeter diyorum.

Ayıbın kahramanların mutlaka cezalandırılmalarını istiyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum