Böyle krediyi babası oğluna vermez!

Böyle krediyi babası oğluna vermez!


İki yıl ödemesiz sonrası 5 yılda geri ödemeli toplam 7 yıl ödenecek sıfır faizli inek kredisi. Finansal boyutu ve uygulamadaki bazı özellikleri nedeniyle belki de Cumhuriyet tarihinin “ilk”lerinden olduğu söylenen projenin “Yatırım Kredileri” ahır, ağıl yapma, süt sağım tesisi kurma ve hayvan alımını kapsıyor.

           

Bu krediyle süt sığırcılığının, damızlık etçi sığır yetiştiriciliğinin koyun ve keçi yetiştiriciliğinin, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin ve manda yetiştiriciliğinin önünü açmak.

           

1 Ağustos 2010 tarihinde başlayan, projenin sıfır faizli işletme kredisi ise Büyük Baş Besi Hayvancılığını kapsamaktadır.

Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın projesi ile Damızlık Sığır-Manda, Damızlık Koyun-Keçi ve Besi Sığırı  istenilen seviyeye  yükseltmek..  .

Uygulama istihdama da önemli bir katkıda bulunarak 34.000 kişiye yeni iş imkanı sağlaması  hedefleniyor..

 

Uygulamanın son müracaat günü olan 31 Aralık 2010 tarihine kadar, kredi şartlarına uyan 35 bin gebe düve ve ineğin el değiştirdiği ifade ediliyor.

 Hayvancılığın gelişmesi açısından nerden bakarsan bak gerçekten bu işle iştigal eden ve etmek isteyenler için kaymaklı kadayıf.

           

Seydişehir bölgesinde kırık dökük, aile işletmesi olarak değişik şekilde hayvancılık yapan birçok çiftçi var. Bu konuda asıl dikkati çeken ise ortakaraören beldesi.. Hayvancılığın gelişmesi noktasında, sessiz ve derinden ilerleyen bu bölgemizde çalışma yıllar önce başlatılmış.

Bölgede hayvancılığı geliştirme çalışmasında belediye büyük katkı sağlayarak    hayvancılık yapmak isteyen kişilere ve kuruluşlara yer gösterilmiş,  arsa tahsis  etmiş  alt yapısını oluşturmuş.  

Onlarca  ahırın olduğu  hayvancılık  bölgesi    kısa  sürede hayvan ithal edebilecek  konuma gelmiş.. Şimdilerde bölgede binlerce hayvanla,  et ve süt üretimi yapılıyor bir ara damızlık olarak ithal edilen angus’lardan bu bölgeye 200 tane getirilmiş.

 

 Bölgede hayvancılık çalışması bu kadar mı derseniz hayır, evlerin yanı başındaki ahırlarda üç beş inekle bu işi yapan aile sayısı oldukça fazla.

 Hayvan yemleri üretilmesi noktasında kendi imkânlarını oluşturmak için caba sarf eden oratakaraören beldesi bölgenin yükselen değeri olmaya devam ediyor.

 

Karaviran halkının hayvancılık alanında yapmış olduğu çalışma göstermektedir ki bu bölge  hayvancılık yapmaya  oldukça müsait ve  istenirse  çok da güzel yapılabiliyor.

….

           

Sıfır faizli  7 yıl  ödemeli uygulamanın 31 Aralık 2010 da sona ermesine rağmen Başbakanın talimatı ile 2011 yılında da devam ediyor.  

 Seydişehir’den Ziraat bankasına müracat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Müracaatların başlamasından bugüne kadar Seydişehir’de kredi şartlarını yerine getiren çiftçiler 1000 civarında sığır getirmiş. Bu sayının 2011 yılın daha artarak devam etmesi bekleniyor.

 

Projenin ilk başında Devlet bir sığır için 7 bin TL öderken şimdi 6 bin TL ödüyor.  Bu işi yapacak olanlar için alt sınır 10 inek, ama ille de on inek alacaksın diye bir şey yok dört ineğin varsa devlet sana altı inek daha verip inek sayısını ona tamamlayabiliyorsun.  Hayvancılık yapmak isteyen küçük-büyük herkes için bir fırsat.

 

Seydişehir alt yapı ve arazi bakımından hayvancılığa en müsait bölge,  hem coğrafi olarak, hem diğer şartlar bakımından başka ilçelerden daha fazla imkânlara sahip.  Konya’nın birçok ilçesinde elektrik, suyu olmayan, arazisi, yolu beli olmayan dağların başında kurdukları ahırlarda hayvancılık yapmaya çalışanlar bu işte oldukça başarılı olmuşlar.

 

 Proje çalışması hayvancılık yapan ve yapmak isteyenler için çok büyük bir imkân,   Hayvancılık yapmak için Seydişehir’in imkânı oldukça fazla, gerçekten Seydişehir’de bu işi yapmak isteyen çiftçilerimiz var.

Ziraat bankası ve ilçe tarımdaki yetkililerden projeyle alakalı olarak çiftçinin işini kolaylaştırarak yardımcı olurlarsa hayvancılık bu bölgede daha da gelişir. Paranın yok olduğu bu dönemde 2 yıl ödemesiz ve yedil geri ödemeli üstelik sıfır faizli bu krediyi babası olguna bile vermez.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.