Bizden iki arkadaşa ELEŞTİRİ

Yıllardır takip ettiğim için iyi bilirim, gazetecilik zor iştir. Nerdeyse 24 saat uyanık olmayı gerektirir. Haber atlanmayacaktır, gündem iyi takip edilecektir filan. Bu hercümerç içersinde bazen gazetecinin de yanlış yaptığı, atladığı konular olabiliyor.

Uğur Özteke ve M. Ali Köseoğlu çok değer verdiğim gazeteci arkadaşlarım. Her ikisinin yazdıklarını da keyifle okurum. Ama Uğur kimi zaman öyle yoğunlaşıyor ki okurken yoruyor insanı. Pazartesi günkü gazetemizde her iki arkadaşımızın yazıları vardı bu yazılardaki birer yanlış gerçekten üzdü beni.

 

Uğur Özteke “MHP ye Verdiğim Notları Geri Alıyorum” başlıklı yazısının bir yerinde şunu söylüyor :”…ülkücü camianın hassaslığına ve de binlerce şehit adına kendimi zorlayarak…”

Nerdeyse 25 senedir binlerce vatan evladını şehit verdik. Toplumun her kesiminden şehitlerimiz oldu. Bu toplum kesimlerini burada ayrı ayrı saymanın hiçbir anlamı yok. Buradan Uğur’a sadece şunu sormak istiyorum.

Uğur binlerce şehidimizi neden MHP ile özdeşleştiriyorsun?

 

M. Ali arkadaşımız 19 Temmuzda Hadim ilçesinde yapılan şenlikleri eleştirmiş, yazısının başlığı “Alevi Ezgileriyle Hadimi Anılır mı?”

Yapılan eleştiriye benim bir diyeceğim yok, elbette buna muhatabı yanıt verebilir. Daha önceki yazılarımda da sözettim, bu tür şenliklerin çok azı amacına ulaşıyor. Çoğu şenliklerde para çar çur ediliyor, başkan ve avanesinin hava atması kalıyor orta yerde.

 

Haziran başından sonuna kadar birçok beldemizde, ilçelerimizde şenlikler oluyor ve dediğim gibi yalnızca hasret gidermeden öte gitmiyor şenlik. Hele hele yöre kültürünü bulmak mümkün olmuyor. Parayı götüren şarkıcılar, türkücüler oluyor.

 

M.Ali yazısının bir yerinde parantez içinde  (Hz.Hadimi Sünni bir din alimi iken, Kıvırcık Ali Alevi değil midir?) diyor. Her şeyden önce belirtmem gerek bu toplumda azımsanmayacak bir alevi nüfus var. Onları kırmaya, incitmeye hakkımız yok. Yeri gelmişken Uğur’a bir gönderme yapalım. Binlerce alevi gencimiz de var şehit düşenler arasında.

 

Kişisel inancımı söylüyorum, alevi kültürü Anadolu kültürünün temel taşıdır. Halk Şiirinin en Güzel Aşk Şiirleri yazısı için kaynak tararken bu kültürle yeniden yüzyüze geldim. Türkülerini, şiirlerini okuduğum ozanların büyük çoğunluğu alevi dedeleriydi.

Topluma yol gösterici olma durumunda olan gazeteci, köşe yazarı arkadaşlarımızın biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor bence.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum