Biz virüse yakalandık…

Dünyayı etkisi altına alan pandemi dünyayı aciz bıraktı, insanlığı aciz bıraktı, ekonomileri, ülkeleri tarumar etti.
İnsanlık şimdilik can derdinde. İnşallah aşısı ve ilaçı bulunur da normale döneriz de döneceğimiz hiç zannetmiyorum. Bu Toz duman kalktıktan sonra ekonomik sonuçları, idari sonuçları tam olarak görebiliriz.
Milletimiz istatistiksel rakamların ve işin dedikodusunda.
"Bugün şu kadar kişiye bulaşmış, bu gün şu mahallede pozitif çıkmış, şu kişi hastaneye kaldırılmış, şu kişi yoğun bakımda" gibi işin magazin boyutuna geldik.
Mart ayından buyana başarılı bir şekilde mücadeleyi götüren sağlık bakanının, ilk günlerdeki güven veren kararlı konuşmalarından, karamsar ve ümitsiz konuşmalara doğru evirildiğini görmek çok üzücü.
Ne yapsın Sayın Bakan? Haftalarca sokağa çıkma yasağı ve uygulanan tedbirler ile insanımızın eğitilerek, virüsü karşı mücadele tekniği gelişmesi lazım gerekirken, tedbirlerden sonra virüsün bittiğini zannederek, vurdumduymaz davranması bizi bu noktaya getirdi ve geldiğimiz bu tablodan sonra gelecek adına çok iyi şeyler söylemek zor gibi.
İnsanlar kuralları hiçe sayıyor. "Maske tak", "temas etme", "sosyal mesafeyi koru", "hijyene dikkat et." şeklinde sürekli uyarıldık.
Bayram sürecinde ise sanki bu kuralları çiğnemek için yarıştık. Sahiller doldu taştı. Düğünler, toplu yemekler, konvoylar, uğurlamalar, karşımlalar, gezmeler girls gitti. Mesire alanları doldu taştı.
Seydişehir için "temiz" olarak başladığımız süreçte şimdi her mahalle her yerden vaka haberleri gelmesi şaşırtıcı değil.
Biz virüsü yalanladık.
Yalanlamak İslami bir terim “kezzebe yapmak” olarak yüce kitabımızda  “Kavmin, Kur'ân'ı yalan saymada, halbuki o, gerçektir. De ki: Ben, sizi koruyucu değilim” Casiye Süresi 11 Ayet
Toplum virüs aşikar olduğu halde yok gibi davrandı, inanmadı ve bu haliyle yalanlamış oldu..
Sonuç, aslında her akşam açıklanan rakamlar gerçek rakmlardan daha çok. Hastanede yatan, entübe olan ve yoğun bakım hastaları bunun yanin da testi pozitif çıkıpta evde tedavi gören sayı bunun on katı oldugu gerçeği olayın gerçek boyutunu ortaya koymaya artar da yeter bile.
Dün Seydişehir'de "temiz" diye haberler yapıyorduk. "Hayat eve sığar" uygulamasına baktıgımız zaman tüm ilçeyi kuşatmış durumda.
Ölenler var, yoğun bakımda olanlar var.
Onun için virüsü "kezzebe" yapmaya devam edersek işimiz zor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.