Bir sempozyumun ardından

Selçuklu Belediyesi güzel işlere imza atıyor. 

Sille Fotoğraf Albümü, Konya’da Osmanlı Dönemi Eserleri Albümü gibi dev eserlerden sonra Zazadın Hanı şanına yaraşır bir biçimde restore edildi. Fotoğraf çekmek için bu hana her gidişimizde yüreğimiz dağlanıyordu, şimdi her gidişimizde yüzümüz gülüyor.

Bu arada Selçuklu Belediyesi iki cilt ve bin sayfadan oluşan deve dişi gibi bir albüme daha imza attı. "Anadolu Selçuklu Eserleri”. Bu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sunuş yazısını yazdığı prestij bir albüm oldu.

 

Böyle mükemmel bir albüme emeği geçenlere, fotoğrafçı arkadaşlarımız Ahmet Kuş, İbrahim Dıvarcı ve Fevzi Şimşek’e teşekkür borçluyuz.

 

Selçuklu Belediyesi Salı ve Çarşamba günü önemli bir sempozyum gerçekleştirdi. Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı Sempozyumu.”Konusunda uzman, deve dişi gibi isimler katıldı sempozyuma. Katılımcıların isimlerini yazmak bile yeterli bilgiyi verir sempozyum konusunda. Prof.Dr.Metin Sözen, Prof.Dr.Halil İnalcık, Prof.Dr.Oluş Arık, Prof.Dr.Yusuf Halaçoğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr.Ali Birinci, Prof.Dr.Abdüsselam Uluçam, Doç.Dr.Mustafa Demirci vb.

 

Sempozyuma Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve AKP Konya milletvekillerini temsilen Sami Güçlü katıldı.

Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek olmak üzere, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile öteki il ve ilçelerden gelen belediye başkanları il ve ilçeleriyle ilgili sunumlar yaptılar.

 

Sempozyuma şehrimizin önde gelen aydınları, üniversite hocaları ve öğrenciler ilgi gösterdi. Böyle etkinliklerde sürekli gözlediğim bir şey vardır. Ve gözlemim hep doğru çıkar. Bu şehrin zenginleri hala şehirleşemediler. Varlıkları aramızda, küplerini bir güzel dolduruyorlar, etli ekmeği de bir güzel götürüyorlar ama şehirli olmak akıllarına gelmiyor. Dikkat edin, tiyatroda onları göremezsiniz, bir resim ya da fotoğraf sergisinde onlar yoktur. Sanatı ve sanatçıyı desteklemek akıllarına bile gelmez. Tarih dedin mi mangalda kül bırakmazlar ama tarihin canlandığı bir sempozyuma adım atmazlar.

 

İki ciltlik dev eserin ve sempozyumun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür borçluyuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum