Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Bir puan da yeter

Bir puan da yeter

Sezon sonu gelse de Torku Konyaspor takım gibi oynamaya başladı. Lig boyunca sahasında kaybeden, deplasmanda kazanan Konyaspor’dan Karşıyaka maçında korkuyordum. Üst üste içeri dışarı demeden kazanan takımın, mutlak puan çıkarması gereken İzmir deplasmanında, açıkçası, rakibe değil strese yenilmesinden korkuyordum. Fakat defans kurgusu oturan, orta sahada İshak ile birlikte Murat’ın da (nihayet) koşmaya başlamasıyla takım savunmasını iyi yapan, gole yakın kanat oyuncularıyla rakibi korkutan bir Konyaspor vardı sahada. İlk yarı kontrolü elden bırakmayan Uğur Tütüneker’in ekmeğine Karşıyaka’nın şuursuz atakları resmen yağ sürdü. 20. dakikada 4 kez üst üste kaleye vurulan ama bir türlü kaleye girmeyen topa, Konyaspor taraftarı sadece 18 dakika üzüldü. Sezon başında Robak’ın yerine geldiğinde beceriksiz Norveçli’yi arayacaklarını söyleyenler şimdi herhalde utanmıştır. (Haciz nedeniyle eleştirenlere saygı duyarım. O farklı bir konu) Erdal’dan bahsediyorum. Dünya çapında oyuncuların atabileceği harika bir gol atıp Karşıyaka’yı adeta yıktı. Sağ ayağıyla o kadar kısa bir mesafede öyle kesme ve sert bir vuruşu yapmak inanın imkansız gibi bir şey. Ama o yaptı.

İkinci yarı ise her şey yolunda giderken bu kez maça ikinci yarı dahil olan bir “Futbol Canavarı” beklenmeyen, zor olan bir şey yaptı. Banahene, 6 pas üzerinde güçlü fiziğini de kullanıp öyle bir kafa vuruşu yaptı ki, Kaleci Kaya için üzüldüm desem yalan olmaz. Beraberlik Karşıyaka’yı galibiyet için iştahlandırdı ama Konyaspor’un etkili ileri uç elemanları nedeniyle bir türlü rakip yarı sahayı oyunu tam olarak yıkamadı.

Uğur Tütüneker maçın son bölümünde oyundan düşüp orta sahayı rakibin kolay geçmesine neden olan Murat Akın’ı oyundan çıkarınca Konyaspor rahatladı. Banahene’nin ikinci yarının başındaki enerjisi top alamayınca düştü. Sonraki dakikalarda Karşıyaka’nın resmen döküldüğünü görünce İzmir’den alınan bir puana hayıflandım. Yine de bu bir yenilgi değil.

Bu beraberliğin tek olumlu tarafı; Konyaspor’un play of için erken ümitlenmesini önleyip, kalan 3 haftada işi sıkı tutmasına imkan sağlaması olacak.

Kayıp büyük değil.   

Önceki ve Sonraki Yazılar