Bir Kur'an şairi Mehmet Akif

Daha ilkokula başlamadan önceki zamanlardı… O tarihlerde tek iletişim aracı,  her evde bulunan radyolardı.   İşte o zamanlarda radyolardan;  Adnan Menderes’in ve bir de Mehmet Akif’in ismi duyulduğunda,  büyüklerimizin onlara karşı nasıl bir saygı ve teveccüh gösteriyor oldukları dikkatimden kaçmazdı.  

İlkokulda Akif’in kim olduğunu ve “ismi duyulduğunda ismi üzerinde neden bu derecede hassasiyet gösterildiğini” sorma ihtiyacı hissettim. “Mehmet Akif’i neden bu kadar seviyorsunuz?” diye sordum o zamanki büyüklerime.  Aldığım cevap hafızalarıma kazında hemen o anda… “Vatanını, milletini seven, dinine  bağlı, milliyetçi bir insan  olduğu için” diye cevap verilmişti bana… İşte  o cevap benim için  bir mihenk noktası olmuştur. Daha okul çağımdan önceki bir yaşta, “kimi niçin sevmem gerektiği hususunda beynime kazınan bir cevaptı o cevap.

Bugün, İstiklal  Marşımızın yazarı, Türkiye’nin   son  yüzyılda  yetiştirdiği   en önemli  mütefekkirlerden biri olan, Kur’an Şairi Mehmet Akif’i ve mücadelesini çok  daha  iyi anlayabiliyorum.

Bu milleti ayakta tutan değerlerimizi, bizlere en güzel bir şekilde anlatan  Mehmet  Akif   Ersoy,   bu milletin   ta  kendisidir ve  onu  ne kadar iyi anlar, ne kadar iyi anlatabilirsek,  millet  olarak  şahsiyetli bir toplum  olma  yolunda da o ölçüde ilerler, güçlenir ve dünyada söz sahibi olabiliriz.  Ondan ne kadar uzaklaşırsak da bizi biz yapan değerlerden o kadar çok uzaklaşırız.

Vefatının yıldönümünde Büyük İnsan Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle anarken,  onun şu ibretlik şiiri  ile  sizleri  baş başa  bırakıyorum.

İnmemiştir Hele Kur'an...

İbret alınmaz her gün okuruz ezbere de;
Bir ibret aranmaz mı ayetlerde ?

Ya okur geçeriz bir ölünün toprağına
Ya açar bakarız nazm-ı celilin yaprağına

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne teze mezara okunmak, ne fal bakmak için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin

Ne duvarlara asılmak, ne el sürülmemek için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne tezhip, ne sülüs, ne hat yazmak için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin

Ne tapınak, ne nutuk, ne vaaz dini için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne meslek kaygıları ne kariyer hesapları için

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne erkeği yüceltmek, ne kadını aşağılamak için
Ne Araba paye vermek, ne Acemi hor görmek için


MEHMET AKİF ERSOY

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.