Bir fotoğraf müzesine doğru

İletişim Fakültesi’nde zengin bir fotoğraf müzesine doğru

 

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer çalışmalarını ilgiyle takip ettiğim bin insan. Göreve geldiği günden bu yana çok güzel işlere imza attı. İletişim öğrencilerinin başarı grafiği yükseldi, daha çok nitelikli ürünlere imza atmaya başladılar. İletişim Gazetesi severek okuduğum bir gazete oldu. Televizyon bölümünden öğrenciler her yıl birçok yarışmadan ödüllerle dönüyorlar.

Haluk Hoca her türlü öneriye açık bir insan. İki yıl önce fakültenin girişindeki salonun bir sergi salonu haline getirilmesini ve ışıklandırmanın ona göre düzenlenmesini önermiştik. Şimdi kampüste güzel bir sergi salonumuz oldu. Salon sadece üniversiteye değil şehirdeki bütün sanatçılara açım bu salon.

Haluk Hocanın beni en sevindiren yönü fakültede bir fotoğraf müzesi kurmaya başlaması oldu. Bu müze sadece üniversite için değil şehrimiz içinde çok önemli bence.

Tarım İl Müdürlüğü Enformasyon Bölümü’nden emekli olmuştum. İl Müdürlüğü’nün ambarında yüzlerce malzeme vardı. Belki elli yıl öncesinden sinema makineleri, fotoğraf makinelere vb. bunlar artık il müdürlüğünün hiç işine yaramayacak malzemelerdi. Ama bir fotoğraf müzesi için çok değerliydiler.

Haluk hocaya bilgi verdim, il müdürlüğü ile irtibat kurulursa yardımcı olabileceklerini söyledim. İl Tarım Müdürü İbrahim Doster, dekanımızın talebine olumlu yanıt vermiş ve bahsettiğim bütün malzemeler İletişim Fakültesine ulaşmış. Bu güzel davranışından dolayı İbrahim Doster’e bütün Konyalı sanatçıların teşekkür borcu var.

Bunun yanında şehrimizdeki bütün köklü kurumların ambarlarında bu müzeye konabilecek çok malzeme vardır.

Kurum amirlerinin ambarlarında küçük bir araştırmasıyla bunlar ortaya çıkar. Onların hiç işine yaramayacak bu malzemeler fotoğraf müzesine çok zenginlik katar. Kurum amirlerimizin bu konuda duyarlı olacaklarına inanıyorum.

Geçtiğimiz yıllarda Balıkesir’de bir fotoğraf müzesi açılmıştı. Ben de destek amacıyla bir fotoğrafımı ve Çalı yayınları arasında ürettiğimiz kartpostallardan göndermiştim. Müze ilgilileri fotoğraftan çok kartlara ilgi göstermişler ve ürettiğimiz kartların tamamını istemişlerdi. Bunu yazmamın nedeni Haluk Hocaya küçük bir öneride bulunmaktı. Fotoğraf müzesi için şehrimizdeki fotoğraf sanatçılarından birer tane fotoğraf talep etsin, bunları müzede asabilir ya da arşivde saklayabilir. Bütün sanatçı arkadaşların böyle bir talebe seve seve katılacaklarına inanıyorum.

Fotoğrafın ışık ve zenginlik olduğuna inanıyorum. Bir zamanlar çalıştığım İl Tarım Müdürlüğünün koridorları müthiş karanlık ve kasvetliydi. Müdürümüze çıkıp “Bu koridorlar hapishaneyi andırıyor, buraları tarımla ilgili fotoğraflarla dolduralım” dedim. Önerim olumlu bulundu. Şimdi ışıl ışıl o kasvetli koridorlar.  

   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.