Bir de Bakan olsaydı!!!

Ereğli festival yapmayı öğrendi. Her yıl bunu geliştiriyor. Beyaz Kiraz Festivali bu yıl geçen yıllara oranla daha fazla dikkat çekiciydi. Bakan yoktu, ama halk vardı festivalde.

Festival alanına geldiğimde Nusret Argun ağabeyi, Ersu Genel Müdürü Mustafa Aslan ve Netgaz Genel Müdürü Ali İhsan Sılkım’ı derin bir sohbette buldum. Hoşbeş ettikten sonra nasıl oldu anlayamadım Ereğlispor konusuna girdik. Nusret Abi, Ereğlispor başkanlığına Mustafa ağabeyi düşünürken, o bu işlere yanaşmayacağını söylüyordu. Vali bey gelmese idi, o sohbette Ereğlispor işini çözebilirdik, ama olmadı. Bu gidişle “Ereğlispor nasıl kurtulu?”r diye yazılar yazmaya başlayacağız.  

Festival bu yıl Barış Piknik Alanı’nda oluşturulan doğal sahnede gerçekleştirildi. Her şey çok güzel hazırlanmıştı. KON TV canlı yayın aracı yerini almış, tüm dünya Ereğli Beyaz Kiraz Festivali’ni izliyordu. Ereğli dünyaya açılmıştı sonunda.

Akşehir mehteran takımının gösterisinin ardından protokol konuşmaları başladı. Konuşma yapanların isimlerini söylemeyeceğim, ama oranın bir festival yeri olduğunu, halkın içinde her düşüncede insanın var olduğunu unutan konuşmacıların uzun uzun siyasi konuşma yapmalarını yadırgadım. Oraya gelen misafirlere yönelik nezaketen selamlama konuşması yapmaları gerekirdi. Ereğli için verecekleri müjdeler varsa onu söylemeleri yeterliydi. Spiker bayanın Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan’ı konuşma yapmak üzere kürsüye davet ederken Büyükşehir Belediye Başkanı diye takdim etmesi günün en çok konuşulan konusuydu. Spiker “Allah söyletti” diyor. Bir il olsaydık önce, sonra Büyükşehir olmak isteriz. Ama önce il olmak lazım, Allah’ım bize bunu birkaç kez söylemeyi nasip etti. Daha bir şey yok ortada. İl olalım diye konuşup yazamıyoruz.

Tuana gösteri grubu bu yıl Ereğli için tercihlerin içinde en güzellerinden biriydi. Anadolu Ateşi’ni andırır kıvrak dansları ile herkesi büyülediler.

Bu arada Karapınar Temsilcimiz Mithat Korkusuz gibi usta bir gazeteciyle yan yana bizi gören bazı zevatın neşesi kaçtı. Festival alanında bir ara “Memleket” rüzgârı esti. Gazetemiz ellerden uzun süre düşmedi. Tam bu sırada Ozan İsmail Detseli abimizin festival için yazdığı şiir okunurken spiker “Memleket Gazetesi yazarlarından İsmail Detseli’nin şiiri” dedi. Festivalde ödül alanlara ödülleri verilirken, gelen misafirlere Başkan Özdoğan, günün anısına hediye verdi. Bu da ayrı güzel bir davranıştı. Usta sanatçı Coşkun Sabah sahneye çıktığında ise büyük sevgi gösterisi vardı. Festival alanını dolduranlara güzel bir konser verdi Sabah. Beldelerin festival alanına kurdukları çadırlar da festivale renk kattı.

Şimdi gelelim başlığımıza … Bir de bakan olsaydı, bundan daha mı güzel olacaktı festivalimiz?

Bir de bakan olsaydı, daha fazla ilgi mi olacaktı festivalimize?

Biz bakanlardan geçtik. Mahalle muhtarları neredeydi? Çoğunu göremedim. Muhtarlarımızın küskünlüğü neden acaba?

Tamam, muhtarlarımız gelmedi. Benim her yıl yazmaktan artık gına getirdiğim, bu yıl yazmayacağım dediğim Konya milletvekilleri konusu var. 16 Konya milletvekili Ereğli gibi bir ilçenin festivaline gel(e)mediler. Bu arada şunu merak ettim ben, acaba aralarından Sayın Abdullah Çetinkaya’yı temsilci olarak mı gönderdiler? Yani öyle ise Adana Milletvekili Vahit Kirişçi de bakanları temsilen gelmiştir.

Ama gözler Konya İl Başkanı Mustafa Çevik beyi aradı. Ben Yeni Başkan Mustafa Çevik’in tüm milletvekillerini ve yönetimini toplayıp festivalde gövde gösterisi yapacağını bekliyordum. Gelmediler, inşallah 8. festivalimize bekleriz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.