Bir dal = Bir ekmek

Sigara fiyatlarına gelen zamlardan sonra, bir dal sigaranın 35 kuruş olduğu gözümden kaçmadı. Sigara içiciler, tiryakiler çok iyi bilirler, tek dalın ne demek olduğunu; bir adet sigaradır.

 

Şimdi herkes sigara için şöyle zararlı böyle zararlı diye söylerler ve yazarlar. Eyvallah doğrudur. Ben bu konulara hiiiç girmeyeceğim.

 

Benim tiryakilere bir önerim var: Günde kaç ekmek yiyorsan o kadar sigara içebilirsin. Mesela günde 3 ekmek yiyen biri 3 adet sigara içse hem de 7 TL’lik sigaralardan, ayda 90 adet eder, bu da aşağı yukarı otlakçılarla birlikte 5 paket sigara eder. Bu beş paket sigara 35 TL eder, bu rakam da kesenize hatta asgari ücretli çalışana bile dokunmaz. Amma sen günde bir paket sigara içiyorsan o zaman hem kendine, hem ailene, hem de kesene ciddi zarar verirsin. Günde bir paket sigara; ayda 210 TL eder. Kardeşim nerdeyse bir kooperatif aidatı gibi, birçok evin kirası. Vallahi birçok evin aylık mutfak masrafı. Bu hesaplamaları kros, yani uzun vadede düşündüğünüzde, 20 yıl günde bir paket sigara içicisi, şu anki rakamlarla 50 bin TL’lik bir evi çok rahat alabilir. Ya da bu rakamı kenara atabilir. 50 bin TL, vay bee.

 

Gelelim sadede, sayın tiryakiler Allah hepimize bir an önce sigarayı bırakmak nasip etsin. Ben sigarayı bırakamıyorum diyorsan, “günde kaç ekmek yiyorsan o kadar sigara iç” derim, “ya kardeşim ben günde 3 ekmek yersem 150 kilo olurum” diyorsan ve çok ekmek yemek de zararlı çok sigara içmek de diyebiliyorsan. Siz en kötüsü, yapabilirseniz sadece yemeklerin üstüne bir adet için. Keyfinize bakın. “Fakat ben bunu da yapamıyorum” derseniz, kesinlikle sigarayı bırakın.

 

Dedemin bir lafı vardı. (Herkesin dedesi babaannesi mutlaka söylemiştir.)

Dumanını yel alır, parasını bakkal alır, zehiri, hastalığı sana kalır..!

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi adam gibi adam kalın.

 

Haftanın Fıkraları:

Albay askerlerin sigara içmelerine engel olmak için kantinin duvarına bir yazı asmıştır. Yazıda
-Sigara öldürür, diye yazıyormuş.
Ertesi gün oradan gecen albay yazının altındaki cevabı görmüş:
-Türk askeri ölümden korkmaz.

***

70 yaşındaki Temel’in nefes borusunda rahatsızlığı vardı.
 Doktoru günde kaç sigara içtiğini sorunca:
- Kırk elli tane içeyruz.
Doktor:
- Sigarayı bırakırsanız 100 yaşına kadar yaşarsınız.
- Peçu dokturum, toksan yaşına kadar yaşamak istesem cünde kaç paket sigara içepilirum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum