Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

"Bilinçlenelim"

Bir GSM şirketinin son reklamına bayıldım. Eski operatörü kötü alışkanlık olarak gösterip reklamdaki operatöre geçmenin sanki sigara alışkanlığından vazgeçmek kadar zorunlu, faydalı bir iş olduğu anlatılıyor. Reklamın fikri kadar oynayan oyuncu da çok başarılı. Eski alışkanlığı yüzünden hayatının karardığını belirterek sloganı patlatıyor: “bilinçlenelim”.

Evet, sevgili futbol severler, Konyaspor gönüllüleri,  Türkiye’de can çekişen Anadolu futbolu için çok güzel bir slogan: “bilinçlenelim”. Artık Anadolu’daki futbol seyircisinin, futbol adamlarının, yöneticilerin, gazetecilerin bilinçlenmesi gerekiyor. Bilinçlenmek için de önce bilmek gerek.

Bildiriyorum.

Konyaspor’un Çaykur Rizespor maçında sahaya çıkan kadrosundan;

Abdülkerim Bardakçı,defans oyuncusu, 17 yaşında.  

Ali Dere, forvet oyuncusu, 19 yaşında

Muhammed Yürükuslu, defans oyuncusu, 20 yaşında.

Selim Ay, defans oyuncusu, 20 yaşında

Serbay Yağız,forvet oyuncusu, 20 yaşında.

Recep Aydın,forvet oyuncusu, 21 yaşında.

Serkan Şahin,orta saha oyuncusu, 23 yaşında.

Oyuna sonradan giren Rıfat 21, Tolga da 22 yaşında.

Değerli Konyalı sporseverler, artık bilinçlenelim. Bu genç çocuklar, şu an itibariyle kendilerinden beklenenin üzerinde işler yapıyorlar. Televizyonun karşısına geçip eskisi gibi “2-0 önde olduğunuz maçı nasıl berabere bitirirsiniz” diyerek kızmaya kimsenin hakkı yok. Ne taraftarın, ne eski yöneticilerin, ne de gazetecilerin.

20 yaşında 7 futbolcunun olduğu kadronun, şampiyonluk kovalayan Çaykur Rizespor karşısında aldığı 2-2’lik beraberliği konuşuyorsak “bilinçli” olmak gerekiyor. Hele ki “Erdinç Abi”sinin gereksiz bir kırmızı kart görüp takımı tecrübesinden yoksun bıraktığı maçta, 17 yaşındaki Abdülkerim’in hatalarına seve seve katlanmak gerekiyor. Kaldı ki, birinci golü Hakan Aslantaş kendi kalesine atarken, kornerden gelen ikinci golde de Abdülkerim’in değil, Real Madrid’de oynadığı gerekçesiyle Konyaspor’a alınan Alvaro Meija’nın hatası var.

Konyaspor’un eleştirilecek çok yanı olabilir ancak takımın asıl ihtiyacı olan şey zaman. Ne şekilde olursa olsun bir araya gelmesi güç isimler yönetimde yeniden görev aldı. Devre arasında transfer yasağını kaldırıp takımı şampiyonluğa oynatma isteği olan yönetimdeki bazı güçlü isimlerin de “bilinçli” olması gerekiyor.  Umarım transfer yasağı kalkmaz. Çünkü bu fırsat bir daha yakalanmaz. Konyaspor 3 yıl içinde Türkiye’de ses getirecek bir takım olabilir.

Ligden düşmesinler yeter.

Lütfen artık, “bilinçlenelim”…

Önceki ve Sonraki Yazılar