Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Belediyecilik ve spor

Konya yine Türkiye’nin en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olduğunu ispatladı. 28-30 tarihleri arasında Türkiye’nin en önemli basketbol organizasyonlarından biri uluslar arası bir turnuva Konya’da yapıldı. Aslında Selçuklu’da yapıldı desek daha doğru olacak. Efes World Cup-7 basketbol turnuvası Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Beko Basketbol Ligi henüz başlamamışken üç gün boyunca Konya basketbola doydu. Tüm Türkiye’deki basketbol severlerin yanı sıra milli maç olması nedeniyle tüm spor camiası NTVSPOR kanalından Konya’daki organizasyonu takip etti. Hidayet Türkoğlu gibi bir NBA yıldızını izleme şansı yakaladık. Bu turnuva Konya’nın bugüne kadar gördüğü en önemli organizasyonların belki de ilk sırasına yerleşti. Türkiye, İngiltere, Portekiz ve Bosna Hersek’i yenerek şampiyon oldu.

Tüm bunları anlatabilme şansını Selçuklu Belediye Başkanı Sayın Adem Esen ve belediyedeki spor bilinci yüksek meclis üyeleri ile bürokratlar (Mehmet Günbaş ve Abdullah Şanlı’nın mecliste olması büyük bir şanstır) sayesinde yakaladık. Çünkü bu turnuvanın Konya’ya verilmesinin en büyük nedeni Sayın Esen’in büyük bir yatırıma imza atmış olmasıdır. 15 milyon YTL’ye mal olan spor salonu ve kongre merkezinin yapılması kolay bir iş değil. Burada belediyeciliğin sadece refüjlere çim ekip günden güne azalan su kaynaklarını harcamaktan ibaret olmadığını bir kez daha anladık. Devletin kıt kaynaklarını göz önünde bulundurduğumuzda belediyelerin sosyal ve sportif faaliyetlere yaptığı yatırımın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Adem Esen ve ekibinin bu salonun proje aşamasında “Ne gerek var böyle bir salona. Kaynakları boşa harcamayalım” şeklindeki ileriyi görmeyen, bilinçsiz siyasi yaklaşımları kırmak için harcadıkları çabaya yakından tanık oldum.

İşte belediyecilik böyle yapılır. Böyle bir spor kompleksini hayata geçirirken Selçuklu Belediyesi’nin sporun alt yapısına, gençlerin gelişimine verdiği önemi ilçenin her yerine yapılan basketbol alanlarından da anlamak mümkün. Adem Esen zaten her fırsatta bunu dile getiriyor. Trilyonları sporcuya akıtmak yerine trilyonluk sporcular yetiştirecek alt yapı yatırımlarına harcamak çok daha mantıklı. Konya’nın kurtulmaya çalıştığı hastalıklı kafaya da işaret ediyor bir anlamda.

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel Konya’nın basketbola verdiği önemi Selçuk Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesi bağlamında anlatırken gözlerinde bir Anadolu şehrinde büyük bir heyecanla turnuva gerçekleştirmenin mutluluğu vardı. Yeni organizasyonların da sinyalini veriyordu. Çünkü Efes Cup İstanbul’da yapılsaydı 300-500 kişi takip edecekti. Yakında Avrupa Genç Milli Takımlar Şampiyonası da belki Konya’ya gelecek.

Sayın Adem Esen ve Selçuklu Belediyesi yüzünün akıyla büyük bir organizasyonu bitirdi. Övgüyü hak ediyorlar. Herkes gibi ben de teşekkür ediyorum. Onun dobra sözleri ve icraatlarının örnek olması gerekiyor.

 

Konyaspor, Beşiktaş’ı yener mi?

Beşiktaş’ın UEFA kupası maçından önce Konyaspor’un şansının İstanbul’da az olduğu kanaatindeydim. Antalya’da son dakikalarda maçı çeviren Beşiktaş beni korkutmuştu. Halen beraberlik iyi sonuç diyorum. Ama Raşit Çetiner’in sol kanatta doğru karar vermesi, Fahri’nin daha fazla motive olması ve doğru kontratak organizasyonları yapılması halinde bir puan işten bile değil. Büyük moral olur. Umarım olur. Siz de umun.

Önceki ve Sonraki Yazılar