Başkan Özdoğan okullarda…

Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından olduğunu öğrencilerin söylediği Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan’ın Şehit Kamil Atalay ilköğretim okulu ziyaretine katıldım. Gerçi her programa birebir katılıyorum. Ama bu diğerlerinden çok farklı idi. Başkan Özdoğan “halkın içine inmiyorsun” diyenlere Şehit Kâmil Atalay İlköğretim Okulu’nda cevap verdi: “Bundan sonra aranızdayım”

Başkan oluşturduğu yeni programla Ereğli’deki tüm okulları gezecek, onların dertlerini dinleyecek, yaralarına merhem olmaya çalışacak. Ahmet Başkanın özellikle eğitim konusundaki hassasiyetini biliyorduk. Ama başlattığı program çok farklı suiistimal edilmezse Ereğli’deki okullar yapılışlarından bugüne kadar en büyük desteği Ahmet Başkan’dan alacaklar.

Ahmet Başkan okulda bir 4. sınıfı bir de 5. sınıfı ziyaret etti. Küçücük masum yüzlü öğrencilerin soruları karşısında inanın ben şaşkınlık yaşadım. Hemen okulun müdür Yardımcısı Azmi Hocama “Ya hocam bu kadar da öğretilmez ki” dedim. Azmi Hocam “Biz hiçbir şey öğretmedik. Tamamen doğaçlama” dedi.

Çok tatlı bir hanım kızımız “Sevgili başkanım, siz Türkiye’deki belediye başkanlarının içinde en gencisiniz. Biz de sizin gibi olmak istiyoruz. Ne yapalım? Nasıl yapalım da sizin gibi olalım” demez mi?  Ahmet Özdoğan önce gülümsedi. O da bizim gibi böyle bir soruyu beklemiyordu “evet” dedi. “Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biriyim. Bu okumakla gelinecek bir makam değil, tamamen  nasip kısmet işi” dedi.

Başkanım burada gerçekten doğru demişti. Belediye başkanlığı olsun, milletvekilliği olsun nasip işiydi. Önemli olan o koltuklara oturduktan sonra yaptıklarınızdı. Koltuğun hakkını vermekti. Başkan bunu başaran ender insanlardan.

Öğrencilerin soruları ardı ardına geldi. Onlar sormaktan Başkan cevap vermekten yorulmadı. O kadar masumane soruların yanında halk tabiri ile “baba” sorular da vardı. Öğrenciler sinema istiyordu, kültür merkezi istiyordu. Hatta bowling salonu istiyordu.

Başkan bunların olacağını onlara anlattı. Ve sınıftan ayrılırken hala soru sormak için parmaklar havada idi.

Akşam eve gittiklerinde bu öğrenciler evlerinde kasıla kasıla başkana nasıl soru sorduklarını anlatacaklar. Aldıkları cevapları konuya komşuya aktaracaklar. Belediye Başkanı bizimle sohbet etti, saçlarımızı okşadı diyecekler. Öğrencilerin gözleri gülüyordu. Hep güldür başkanım onların gözlerinin içini, olmaz mı?

Geziler devam edecek 44 okulu gezecek başkanım. Bakalım ne sorular duyacağız daha, ne istekler gelecek öğrencilerden takip edip göreceğiz.

***

Ereğli ziraat odası seçimleri iptal mi ediliyor? Aldığımız bilgilere göre Halkapınar Ereğli’ye dahil olmadığı için seçimlerin iptali söz konusu imiş. Ara karar iptal edilmiş. Önümüzdeki günlerde kesin sonuç bildirilecek.

Nelerin olduğu basına yansırsa bizde kamuoyu ile paylaşırız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.