Babalar günü

 

Beni tanıyan herkes bilir.Anneler,Babalar,Sevgililer gibi özel günlerin Allahın(c.c) bize bahsettigi 365 gün varken 3 güne bu en özel olan kisilerin sıgdıralamayacagını hep söylerim.Malesef kapitalizmin getirmiş oldugu bu Babalar günün de ben  bir baba olarak, tüm ömrümün birikimleri ve babamdan kazandıgım tecrübelerimle oğluma ve kızlarıma nasihat ediyorum.

 Keşke siyasi veya dünyevi ömrümüzde tüm babalar, nasihatlerde bulunabilseler çocuklarına!

 

“Oğlum,Kızım, Türkiye’de hiç bir zaman döviz üzerinden borçlanma.

Başbakan dahil hiç bir siyasi liderin veya bakanın demecine inanıp işlerini onlara göre sakın düzenleme.

Hiçbir zaman acele karar verme ve verdiğin karardan kolay geri dönme, bu davranış kendine güvenini arttırır.En kötü karar karasızlıktan iyidir.

Arkadaşına kefil olmak yerine, eğer imkanın varsa ona borç vermeyi teklif et.

Eğer bir mal satman gerekiyorsa mümkünse vadeli satma, peşin sat, hatta biraz zarar etsen bile böyle yap.

Kredi kartı ile alışveriş yaparken kartını görevliye veya garsona sakın teslim etme, bizzat sen kasaya götür, pos (kredi kartı) cihazından geçişini izle ve makineden çıkan fişin rakamlarını kontrol et.

Kredi kartı şifreni banka görevlisi de olsa bile kimseye söyleme ve ATM makinesi kullanırken de çevredeki kişilere gösterme.

Hiçbir kooperatife üye olma çünkü 1990 senesinden sonra kooperatif yoluyla ev veya arsa sahibi olmanın hiçbir avantajı kalmadı. 

 En zor taklit edilen imza evlatlarım, bir defada kalemi kağıttan kaldırmadan atılan imzadır. imzanı bu şekilde atmaya gayret et, en büyük ve yenilmeyen tek gücün bilgi ve tecrübe olduğunu unutma…

Her kime olursa olsun kefil olacaksan eger ki bence asla olma ödeyebileceğin rakamdan fazlasına kefil olma, kefalet tutarı belli olmayan sözleşmelere imza atma, aksi takdirde her şeyini kaybedebilirsin.

    İş hayatında hiç kimseye olduğundan fazla değer verme,unutma onlar sadece senin iş arkadaşın, hiç kimseyi de küçük görme, iş yerine girerken kapıcının elini sık, hizmetlinin hatırını sor, gerektiğinde karşılıksız yardımda bulun.

Yürüyebileceğin mesafelerde otomobil kullanma. Hiçbir zaman görevde iken bir devlet memuruna hakaret etme, hatta ona vurmayı aklından bile geçirme.  Aksi takdirde bir yıla kadar hapis cezası alabileceğini de unutma.

    Otomobil satın alırken satışı en kolay olan marka ve modelde araç satın almaya gayret et. ,bu senin hazır para kaynağın olmalıdır. Çünkü insanın büyük paraya ne zaman acilen ihtiyaç duyacağı belli olmaz.

   Ha eger paran coksa istedigin markaya bin.

Otomobiline binmeden önce lastikleri,kontrol et en geç 15 günde bir lastiklerin havalarına baktır, bakan arkadasada 1 ytl den az verme,otomobilini  kullanırken motor hararetini,araçtan indiğinde de camları ve kapıların kilitlerini kontrol etmeyi unutma..Alarm olsa dahil kontrol et.

Güvenebileceğin bir tamircinin telefonu her zaman yanında olsun. Mümkünse aynı marka otomobilin yeni modellerini satın al ki, böylece tamircin ve servisin hep aynı kalır.

Otomobilinin periyodik bakımı ile trafik ve sigorta belgelerinin tam ve eksiksiz olmasına dikkat et. Arabanının tüm emniyet ve güvenlik sistemleri tam olsa bile ayrıca alarm taktır. Hırsızı caydıracak tek şey budur. 

İyi bir avukatın, elektrik tamircisinin ve su tesisatçısının adresi ve telefonu olsun. Sabah uyandığında yatağını mutlaka topla.İş kıyafetini çorabın da dahil olacak şekilde akşamdan hazırla, gerektiğinde çamaşır yıkamayı öğren,

Çorba, pilav, makarna yapmayı, et terbiye etmeyi ve pişirmeyi mutlaka öğren. Evin içinde cumartesi ve pazar hariç pijama veya eşofmanla dolaşma, hatta bu günlerde bile uygun bir kıyafet giy.

Ev içinde terlik kullan .Mümkünse sadece ev içinde giyebileceğin rahat bir spor ayakkabın olsun.

Eşin, akşam yemek hazırlarken mutfaktan ayrılma yardımcı ol,Kızım sende eşine mümkünse aksama canının istedigi bir sey varmı diye sormayı ihmal etme, yemekten sonra sofrayı mutlaka toplamaya yardımcı ol. Mümkünse her yemekten ve tatlı yedikten sonra dişini fırçala, yemek aralarında yediğin aperatiflerden sonra ağzını suyla çalkala, yanında mentollü veya naneli sakızın her zaman olsun.Aksam yemekleri bir toplantı,söyleşi halinde ve mutlaka cocuklarınızla geçsin.Sen yemege baslamadan cocukların yemege baslamasın.Besmele cekmeyi ve hamd etemeyi mutlaka hatırlat.Esine ve cocuklarına günün nasıl geçti diye mutlaka sor.

Tatile, sağlık ve eğitime harcayacağın paraya acıma. Her yıl yeni bir tatil yöresinde tatilini geçirmeye özen göster. Bu sana ömür boyunca Allah(cc) ömür verirse kırk yada elli farklı yerde tatil yapman demektir.

Sakın devremülk alma, bu senin ömür boyunca aynı yerde ve aynı zamanda tatil yapman anlamına gelir ki belli bir zaman sonra tad vermez. Ayrıca bütün yıl devre mülkün sabit masraflar ise işin fazladan tuzu biberi olur.

 Eşinle kendi aranda mesafeyi yok etme;Saygı sizing sevgi anahtarınız olsun, her zaman onunda bir özel yaşamı olduğunu kendi arkadaşları ile gezip eğlenme hakkı olduğunu unutma.

Eşinin yükselen burcunu karakterini çok iyi öğren.Ama asla fala inanma ve hatta gazetedeki falları bile okuma,bu şirktir. Ara sıra eşine sürpriz yap, eve çiçekle git, tiyatroya,sinemaya,bilet al..onu iyi bir restoranda mutlaka akşam yemeğine götür.

 Allah’tan(cc), evlat acısı yaşamaktan, yetim hakkı yemekten, kuru iftiraya uğramaktan,gördügünden geri düsmekten, sabırlı insanın öfkesinden, korkusuz insanın cesaretinden ve kendi nefsinden Allaha(cc) sıgın.10 yasından itibaren Namazını ve Ramazan orucunu mutlaka kıl ve tut.Unutmaki sana rızkı verve Rezzak sıfatıyla Allah(cc)tır,onun icin mutlaka zekatını verki kazancın artsın,sadakanı da verki ömrün uzasın.Allah hepimize ve EVLATTLARINIZA,akıl beden ve ruh saglıgı versin,saglıgımıza zeval vermesin AMİİİN.

Babanız.

Hosca,Saglıcakla Kalın.Ama En Önemlisi Adam Gibi Adam Kalın.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

-------------------------------------------------------------------------------------  

                                   ***BİRAZDA GÜLELİM***

                  "TÜRKLERİ ANLAMA SANATI"

 

     Hesap ödeyen erkek, hesabı ödemek için gereken işlemi masanın altında yapar.Türk erkeği ödediği hesabı masadakilerin görmesini istemez. Eğer görürlerse ayıp olacağını düşünür ve karşıdakilerin 'Ulan amma da görgüsüz herif, hem ısmarlıyor hem de hesabı gözümüze sokuyor' demesinden çekinir. Böyle bir davranışa bir başka ülkede rastlayamassınız.

     Türkiye'de ilk, orta, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora fark etmez, sınav kağıtları dağıtılırken, bir öğrenci mutlaka 'Hocam istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?' sorusunu sorar. Aynı öğrenci, öğretmen haftaya sınav yapacağını bildirdiğinde kaçıncı sayfaya kadar sorumluyuz hocam' sorusunu soran ama yine de sınava çalışmayan öğrencidir.

     Tüm ısrarlara rağmen misafir 'Yemeyeceğim yeter!' diyorsa, Ev sahibi son kozunu değerlendirir ve ilahi gücü cümle içinde kullanıp ’Bak Allah'ın adını verdim' diyerek misafiri köşeye sıkıştırır. Misafir bunun üzerine midesi dolu olsa da, ilahi kudret korkusundan mıdır kaçış yolu kalmamasından mıdır, ne var ne yoksa bir çırpıda yer.

     Üzerinden araç geçsin ve temizlensin diye işyeri paspasları cadde ortasına fırlatılır. Sinek avlayan esnaf Türkiye'de temizlik hastası kesilir.Alır eline hortumu baştan aşağı dükkanının bulunduğu caddeyi, kaldırımları bir güzel sular. O da yetmez, yandaki caddeleri ve sokakları da sulamayı iş edinir. O arada paspaslar da temizlikten payını alır.

     Misafirlikte kolonya ikram edilirken büyüklerin ellerine çocukların nedense kafasına dökülür.

     Durakta değil de, her el kaldıran yolcu gördüğünde duran otobüse halk otobüsü denir. Halk otobüsü halkı kırmaz, durur. Halk otobüsünün belediye otobüsünden tek farkı budur.

     Şehirlerarası otobüs yolculuklarında kan bağı yoksa (karı,koca, yeğen, yenge gibi) bayan yanına erkeğin oturması firma tarafından kabul edilmez.Muavinlere göre birbirlerini hiç tanımayan iki karşı cinsin, mesafe olmaksızın seyahat etmesi, ateşle barutun birbirine bitişik iki koltuktan bilet alması gibi bir şeydir. Buna asla izin vermezler. Ancak gidilecek yol boyunca erkeğin yanına oturtmadıkları genç kızı kesmeyi de ihmal etmezler.

     Gelinin belinde yer alan kırmızı kuşak bekareti simgeler. Damadın elbisesi üzerinde renkli bir çaput parçası, herhangi bir işaret bulunmadığından cinsel geçmişi hakkında fikir yürütmek mümkün değildir. Aslında bu geçmişle pek ilgilenen de yoktur.

     Kafa bir yere çarptığında şişmesin diye çiğnenmiş ekmekle ovalanır. Türklerin 'Kendi kendine tedavi' yöntemleri sadece bunlarla bitmez.Ağrıyan yere sıcak tuğla konur. Isıtılmış çay bardakları ile sırt çekilir. Arpacık çıkmış göze sarımsak sürülür.Kesilen ve kanayan yere tütün basılır. Paslı çivi batan yer sopayla dövülür.Burkulan yere biftek bağlanır. Yanan yere diş macunu sürülür.Allah Allah.

     Bütün ilaçlar buzdolabında saklanır.Buzdolabı nın kola, su, gazoz koyulan bölgesi ilaçlara yetmeyince, ilaçlar yumurtaların bulunduğu alanda, kurumuş yarım limonlara komşuluk yapar.

 DEVAM EDECEK.SAYGILARIMLA ALEMDE TEKSİNİZ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

                                       HAFATANIN KISSADAN HİSSESİ

 

 

   Eger; ilerde bir gun arkani donup KESKE demek istemiyorsan.

 

 

3 Seyi dogru Sec..

 

 Esini dogru sec.

 

Dogru es her zaman uzun zaman flort ettigin kisi degildir.

Onemli olan kisa zamanda da olsa fikirlerinin uyustugu,

Yasam tarzlarinin benzedigi,

Espri anlayisinin yakin oldugu,

Zor zamanlarin da hep yaninda olacagini bildigin,

Dertlerini, sevinclerini paylasabilecegin,

Fikirlerine, olaylara bakis acisina guvendigin,

Senin fikirlerine saygi duyan, Konusmaktan sikilmayacagin,

Hayata kustugun zaman seni terk etmeyen ,

Gozlerine baktiginda ne soylemek istedigini anladigin,

Ayni zamanda iyi bir arkadas,Çocuklarına anne olablicek,

Fiziksel gorunusun disinda da seni sen oldugun icin sevebilecek ve bunu kaldirabilecek birini es olarak secmelisin!!!

 Hatta hayatta insanin karsisina ya 1 ya da 2 kere cikar, belki de hic cikmaz... Onemli olan onu fark edebilmek.

Eger bu satirlari okundugunda aklindan bu ozellikleri barindiran bir isim gecirmisen sen cok sanlisin.

Ne olursa olsun onunla birlikte olmak icin elinden geleni yap.

Cunku bir daha onun gibisini bulma sansin cok az emin ol.

Eger bu satirlar sana boyle birini cagristirmiyorsa..Belki etrafina bakman yeterli olacaktir.

 

                                                                                                                          Isini dogru sec...

 Dogru is rahat is degildir.

Cok kazandiran is de degildir.

Kariyer de degildir.

Klimali buro ortami da degildir..

Dogru is olmaktan yapmaktan ugaraşmaktan,zevk aldigin yerdir.

Sabahleyin kalktiginda gitmekte usenmedigin, bikmadigin yerdir. Tabii yaninda rahatlik,para,kariyer varsa ne ala...

 

 Arkadaslarini dogru sec.

 

 Cok sayida arkadasin olmasi 'iyi arkadasin' oldugunun ispati degildir.

Guzel gunlerdeki arkadasliklar gecicidir.

Kiskancliklarini yaralayan elestirilerle anlatan arkadas

Ne kadar arkadas iyi dusun ...ve

Mutluluklarinin yaninda,

Acilarini da paylasabilecegin,

Fikirlerine ihtiyac duyabilecegin,Para aliş verisi yaptıgın,

Her zaman yaninda olmasini isteyecegin,

Senin madden degil manen zengin eden,

Bir tek arkadas bile sana cok seyler katacaktir.

          Bunu unutma.Unutma ki hayatin guzelliklerini kacirma,

Allahtan hep hayırlı,dili Kuranlı,Gögsü imanli Eş ve Arakadaş iste.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                             HAFTANINFIKRASI

 

POLIS KAYITLARINA GEÇMİŞ

KAYSERİDE YASANMIS GERCEK BİR HİKAYE.

Hirsizin biri, bir evin çatısına çıkmış ve anten kablosunu kesmis.

Evin reiside tam TV'ye dalmisken yayin kesilince televizyonunu biraz kurcalamis,

-Bozuldu herhalde"diyerek yatmis.

Ertesi gun ise gittikten sonra hirsiz kapiyi açıp adamin karisina,

-Yenge, beni abigönderdi,televizyon bozuk, alin da birbakin dedi" demis.

Saf kadincagiz da televizyonu vermis. Aksam adam eve gelip de televizyonu görememis ve karisindan olayi ögrenince dumura Ugramis tabii.

O hafta sonu balkonda keyif yaparlarken bizim hirsiz

asagidan islik çala çala onlara bakarak sokaktan geçmiş.

-Kadin hirsizi tanimis ve Bak bey! Televizyonu çalan adam iste buydu!!" demis.

Adam bunu duyunca pijamalarla adami kovalamaya baslamis.

5 dakika sonra diger hirsiz adamin evine gelip, karisina

-Yenge,ben polisim, abi hirsizi yakaladi.

Simdi karakoldalar.

-Pantolonuyla, cüzdanını istiyor." demis ve kadin da vermis normal olarak.

Adam hirsizi uzun bir saat kovaladiktan sonra kan ter içinde eve dönmüş..

VEEE yine dumur! Artik adam karisini ne yapmis bilinmiyor ???....

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.