Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AYKUT KOCAMAN’A KATLANMAK ZORUNDASINIZ

Futbolu özlemişiz. Vatan hainlerinin darbe girişimi yüzünden futbol heyecanımız da resmen darbe yedi. Korkusuz Türk milleti sayesinde iç savaşın eşliğinden döndük. Bırakın futbolu, ülke kalmayacaktı ortada. Allah korudu milletimizi. Neyse ki maçlar başladı da hain girişim sonrası hiç eksilmeyen öfke ve stresimiz biraz azaldı.

Geçtiğimiz hafta Atiker Konyaspor’un lige hazır olduğunu söylemiştim. Çaykur Rizespor maçının ilk yarım saatini izledikten sonra yanılmadığımı anlamışsınızdır. Aykut Kocaman’ın kaldığı yerden, istikrarlı şekilde oyun anlayışını sürdürdüğünü gördüm.

Hiç lig üçüncüsü gibi değil, geçen yıl kendisini üçüncü yapan, hücumun ikinci planda olduğu takım savunmasını önceleyen oyun anlayışıyla mücadele etmeye devam ediyor. Çok da doğru yapıyor.Çünkü ligin ilk haftaları çok önemli ve takım oturuncaya kadar sürpriz sonuçlar alınmaması gerekiyor.

Yine de hücum hattında Rangelov-Bajic ikilisiyle başlaması bu yıl gole daha önem verdiğinin de göstergesi sayılabilir. Bu maçta şunu da gördük ki; Ali Çamdalı bu takım için çok önemli. Orta sahada hem baskı hem top dağıtma işinde uzman olan Çamdalı’nın olmaması Rize’nin orta alanı zaman zaman kolay geçmesine neden oldu.

Soğukkanlılığını koruyan Konyaspor’un rakip üzerine geldikçe açık bulacağı ya da duran toplardan gol bulacağı futbolun ve Aykut Kocaman tarzının değişmez kuralı diyebiliriz. Türkiye’nin en iyi stoperlerinden biri olan Vukoviç’in harika golü kimseyi şaşırtmadı. Konyaspor’a hiçbir zaman yakıştıramadığım Mehmet Uslu’nun bakmakla yetindiği ve hakemin de elle oynamayı es geçtiği pozisyonda gelen golü Konyaspor hak etmedi. Ben açıkçası ilk maç olduğu için beraberliğe razıydım ama Çaykur Rize çok beceriksiz, Konyaspor ise sorunlarına rağmen taş gibiydi.

Oyuna bakınca galibiyet çok ucuza gitti.Takımın en iyileri Vukoviç, Ali Turan ve enerjisiyle Ahmedoviç’ti. Kötüler ise Ömer Ali, Mehmet Uslu ve Bajic’ti. İç saha maçları yine taraftarın golleriyle kazanılacak. Deplasmanlarda iyi sonuçlar için ligin ikinci yarısını beklemek gerekiyor. Beklentilerinizi hem oyun hem de sonuçlar açısından yüksek tutmayın. “Aman gitme diye yalvarıyorsanız, Aykut Kocaman’a katlanmak zorundasınız”. 

Bu yıl yine ligin ilk 5 sırasına oynayacak bu takım. Bakalım lig boyunca aynı taktik tutacak mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar