AYDIN’DA BİR SARIKEÇİLİ

Aydın’da ilk fotoğraf sergimi “Toros Yaylaları ve Yörükler” adıyla 18 Nisan 2005 de açmış, aynı gün aynı isimle bir saydam gösterisi yapmıştım. “Dünya Kitap Günleri” kapsamında yaptığım bu sergi ve saydam gösterisi ile imza günü pek doyurucu geçmemişti. 
Aydın İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü 18-22 Nisan günlerinde çok farklı etkinlikler yapmıştı ama tamamı ilgisizlikle karşılanmıştı. Aslında Aydın küçük bir şehir olduğu için bunu o zaman olağan karşılamıştık çünkü çok büyük şehirlerde bile kültür-sanat gereken ilgiyi görmüyordu. Şimdi görüyor mu? Dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef şimdi de öyle. Yapılan etkinliklere peş peşe gidin, hep aynı yüzleri göreceksiniz.
20 Mayıs Salı günü yine sergim vardı Aydın’da. Bu kere acıyla dolu bir haftaya denk gelmişti sergi. Pazar günü birçok yöremizde yörük şenlikleri vardı. Sağolsunlar hepsi iptal ettiler şenlikleri. İptal etmeyenler de şenlik bölümünü iptal edip dua ve mevlütlerle andılar Soma’lı şehitlerimizi. Sergi bir şenlik havasında olmayacağı için iptale gerek görmedim. 
Salı günü geniş bir katılımla, Aydın Milli Bankası Kültür Merkezinde açtık, “Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler” adlı sergimi. Kişisel 36. Sergim en kalabalık katılımlı sergilerimden biri oldu. Bunda en büyük pay elbette Sıla kitabevi ve iki şubesinindi. Yaklaşık on yıl önce bulvarda açılan Sıla kitabevi üç büyük işyeri ile Aydın’ın en sevilen kitabevi oldu.
Milli Aydın Bankası yaklaşık 100 yıl önce kurulan iki ulusal bankamızdan biri. İlki Akşehir. Bir süre Tariş adıyla da faaliyetini sürdürmüş. İki katlı eski bir bina. Aydın Büyükşehir Belediyesi binayı satın alarak bir kültür merkezi haline dönüştürmüş. Kültür merkezinin sorumlusu Özlem Başeğmez aynı zamanda resim öğretmeni. 
Aydın’ın kültür-sanata gönül vermiş aydınları serginin açılışındaydı. Açılışı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan yaptı. Sergide, bölge yörüklerini  Yeni Pazar Karaçakal Yörükler Derneği Başkanı Duran Teke temsil etti. Kesk, Kültür Sen Başkanı Mesut Kabadayı, Eğitim İş Başkanı Şaban Özdemir, ADD Başkanı Günver Güneş, Şoför ve Münibüscüler Odası Başkanı Semih Özmeriç, MHP Meçlis üyesi Ertuğrul Özdemir, Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Veli Akkan, İşçi Partisi, Samsun Yürüyüşünden yeni dönen TGB üyeleri, TKP den Burak Özdemir, Büro İş ten Şebnem Kalınomuz, Aydın Şairler ve Yazarlar Derneğinden Şükrü Öksüz, İş Bankasından Bahar Aydın açılışa katılanlardan bazılarıydı. Bu arada çok uzaklardan sergime koşup gelen dostlar da vardı. Eğitimci-yazar arkadaşım Necat Çetin ve dağcı arkadaşım Huriye Deniz gibi. Doç. Dr. Ali Rıza Odabaşı, Bahçeşehir Koleji, Dr.Ali Akyol, Abur Cubur Cafe, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Başak Koleji sergime desteklerini esirgemediler. 
Her sergi açılışa kadar yoğun bir emek ister.  Bu sergimde de sanata gönül vermiş gençler beni yalnız bırakmadılar. Torunlarım Havva, Ezgi, Sıla, Nur Tosun, Hakan Çivi, Karya Baran, Fatih Abalı, Rümeysa Karaman, Aynur Songur ve Melis Turan’a teşekkür borçluyum.  

img_3617.jpg

img_3653.jpg

img_3696.jpg

img_3746.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.