Atatürk Ruhu İle 19 Mayıs

      Bu mutlu gün Türk siyasi tarihinin  geçirdiği en zor günlerin  bir hatırasıdır. İstilacı devletlerin  ölüm kusan zırhlı gemileri Dolma Bahce Sarayı  önlerinde.

      Topların çelik ağzı Saraya karsı  vaziyet almış , binlerce yıllık şanlı bir mazisi olan  Allahın emaneti koca bir devleti, medeniyetleri ile birlikte  Tarihe gömmeye gelmişler.

      Osmanlı Padişahı Vahdettin , bu hazin manzarayı Sarayındaki odasından endişe içinde takip etmekte.Çaresiz fakat umutsuz değil. Kafasında Türk Vatanperverlerin  listesi hazır.

      GAZİ  MUSTAFA KEMal Paşa birinci sırada.. Saraydaki adamları ile  gizlice haber gönderir Paşaya. Gazi Mustafa paşa  da anında saraya icabet eder. Vahdeddin ile yan yana oturur. Ortalığın vahim havası ve dışarıdaki manzara  yürekleri yakan cinsden.

      Vahdeddin ile  Mustafa Kemal Paşa arasında ufak bir masa var. Masanın üzerinde  bir Kur’anı Kerim ile  bir de Tarih kitabı var. Vahdeddin  Paşa hazretlerine  şahadet parmağı ile dışarıdaki vahim manzarayı   gösterir  ve der ki…

      Bak Paşa memleket bu haldedir.  İşte Tarih kitabı, İşde Kur’anı Kerim.Tepemizde Allah şahidimiz dir. Benim sana yapabileceğim ne varsa söyle diyerek, İradei Şahaneyi açıklar.

      Paşa  kararını çoktan vermiştir. Zaman kaybetmeden daha o gece kendisine bir vapur tahsis edilmesini . Anadoluya adım atması için  Samsuna çıkmayı, yolların  emniyetinin sağlanmasını  , Cephaneliklerin tamamının gizlice boşaltılmasının sağlanmasını,  Konyaya Tren seferlerinin  fazlalaştırılmasını  arz eder.

      Paşanın beklediği  iradei şahana ayni anda kabul edilir TARİH 17 MAYIS  1919…

      İki gün sonra Mustafa Kemal Paşa KÖHNE BİR GEMİ İLE  SAMSUNA  ayak basmıştır. Tarih    19 – mayıs -1919…

      İşte bu ondokuz  Mayıs 1919  lar Türk MİLLETİNİN  MAKÜS  TALİHİNİN  YENİLDİĞİ günlerdir. Çünkü HAKKIDIR HAKKA TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL. Sonsuza kadar kutlanmak üzere  TÜRK GENÇLİĞİNE armağan edilmiştir.  NE MUTLU TÜRKÜM  DİYENE…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum