Asker gidenler!

Türk adet gelenek ve göreneklerinde askerlik kutsal sayılır. Her genç askerlik görevini yapmaktan mutluluk duyar. Öyle ki “Türk milleti doğuştan askerdir” sözü her şeyi anlatmaya yeter de artar bile.

Her ne kadar son yıllarda yaşanan terör olaylar bizleri yıldırır gibi olsa da, her dönem askere giden gençlerimiz daha istekli daha azimli gidiyor.

Ancak her ne kadar askerimizi “peygamber ocağına” gönderiyoruz diye kendimizi avutsak da son zamanlardaki gönderilirken yapılan uğurlamalar bizlere yakışmıyor.

 

Asker giden gençler eskiden ellerine kına yakılıp dualarla uğurlanırdı. Ancak çoğu zaman içkili ve eğlenceli göndermeler bana göre gidecekleri yerin kutsallığına yakışmayan türden.

Birkaç gün öncesiydi ilçemize bulunan askere gidecek gençler kedi arkadaşları ile eğlence programı düzenlemişler. Tabiî ki masada içki şişeleri. Mahalle ortasında son ses kadar açılan müzik yankı yapıyor.

Çevrede hasta var mı? Cenazesi olan birileri var mı diye düşünen yok.

Gençlerin heyecanını anlayabiliyorum. Ama yapılan bir işi bilinçli yapmalı. O eğlencenin sonların doğru gençler arasında kavga çıktı. Asker adayları askerde çatışmaya girmeden kendileri ile çatışmaya başladı.

Bir an “Bunlar mı bizi koruyacak olanlar” diye düşündüm.

İçki şişede durduğu gibi kutsal bir göreve gidenlerin düştüğü rezalet duruma üzüldüm.

Askerlerinde kendilerince eğlenmeleri gayet doğal. ancak bunun bir sınırı olmalı. Yapacağın işin manevi boyutunu düşünerek yapmalı.

He şeye rağmen Mehmetçiklerimize yapacakları bu kutsal vazifede başarılar diliyorum.

Askere gidecek kardeşlerimizin gülümsemesi için birkaç asker fıkrasını aktarmak istiyorum.

 

KAHRAMAN ER

Erler sabah yoklamasında, çavuş içlerinden birine soruyor;
- Söyle bakalım nerdensin?

- Maraş'lıyım komutanım.
Çavuş sinirleniyor ve askere okkalı bir tokat atıyor. Ardından tekrar soruyor
- bir daha söyle bakalım nerdensin?
- Maraş'lıyım komutanım..
Çavuş bu sefer iyice hiddetleniyor ve askere okkalı bir tokat daha atıyor. Ardından tekrar soruyor
- ulan sona son defa soruyorum nerelisin?
- Kahramanmaraş'lıyım komutanım..
- Hah şimdi oldu diyor çavuş ve yanındakine soruyor,
- Oğlum sen nerelisin ?
- Kahramansinop'luyum komutanım !

 

 KARAVANA

Teskere zamanı yaklaşmıştır. Aynı tertip askerlerden bazıları oturup karar alırlar. Bir daha saf asker Mehmet'e ayak işleri yaptırmayacaklardır. Kararı Mehmet'e açıklarlar. Bu habere çok sevinen Mehmet yine de doğrulatmak için tektek sorar : -Sen Ali, ayakkabılarını bana boyattırmayacaksın değil mi? -Evet. -Sen Osman, benim sigaralarımdan otlamayacaksın değil mi? -Otlamayacağım. -Sen Hasan, çoraplarını bana yıkattırmayacaksın değil mi? -Yıkattırmayacağım. Herkesten gerekli yanıtı alınca Mehmet : -İyi, bundan sonra ben de karavanaların içine işemiyeceğim

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.