Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AŞIRI DOZDA KÖTÜ FUTBOL

Neden yenildik değil neden kötü oynadık onu bir anlatayım.

  1. Aykut Kocaman Avrupa maçlarına tecrübe kazanma gözüyle bakıp, oyuncuları rahatlatmaya çalıştıkça oyuncular UEFA’da oynamanın heyecanına, tedirginliğine kapıldı.
  2. Aykut Kocaman Türkiye Liginde yaptığı gibi takımı oynatmaya çalıştı ama Avrupa maçlarında rakiplerin hızını kesecek oyun anlayışını bir türlü uygulayamadı. Sürekli baskı yiyen taraf oldu.
  3. Geçen yıl takım savunmasının kilit noktası olan orta saha bir türlü rayına oturmadı. Önde basıp orta sahayı rahatlatan Holmen’in yokluğu ciddi şekilde hissedildi.
  4. Özellikle Avrupa maçlarında çok ihtiyaç duyulan sertlikten  eser olmayınca yetenekli oyuncuları oyuna ağırlığını çok rahat koyuyor.

Özellikle Belçika’da Konyaspor herhangi bir nedene bağlanmayacak garip şanssızlıklar da yaşadı.

  1. En iyi kaleci seçilen Serkan, yan topta boşa çıkıyor.
  2. En iyi stoper dediğin Vukoviç ve Ali Turan ikilisi yine yan topta tutmaları gereken iki uzun siyahiyi izliyor.

Genel sorunların bu sonuca yol açması çok zordu. Resmen nazar değmiş gibiydi. Bu akılalmaz hatalar yüzünden yenen iki gol maçı kopardı.

Rakibin Hakkı'nı da yemeyelim. Grubun Konyaspor ile birlikte vasat takımı olarak gösterilen Gent, çok diri ve boşlukları çok hızlı kullanan bir takım.

Fakat asıl sorun orta saha. Hacıahmedoviç ve Jonsson takımın savunma sistemini berbat etti. Hem savunma hem hücuma katkıları sıfırdı.  Bütün sorunların kaynağı orası.

Maçın ikinci yarısında Aykut Kocaman risk alıp savunmayı orta sahaya yaklaştırdı ve hücum yapmak için koşulması gereken mesafeyi kısalttı. Daha sert oynayıp topu rahat kullanmalarına izin vermedi. Takım daha canlı göründü ama Gent, maçı rolantiye alınca Konyaspor kalesine gitmeye pek istekli değildi. İkinci yarıdaki oyun sizi boşuna ümitlendirmesin. Arkada verilen açıklar farkın açılmasına da neden olabilirdi.

Aykut Kocaman’ın UEFA konusunda durduğu yer doğru. Bu maçlar oynanacak ve bitecek ama lig devam edecek. Buradan tecrübe kazanıp ligdeki gidişe zarar vermeden yola devam etmek gerek. Bunun için de öncelikle takım savunmasına zarar veren orta saha sorununa bir çözüm bulmak gerekiyor.

Braga maçı sanki daha rahat geçecek. Çünkü Aykut Kocaman eksiklerini iyi etüt eden bir teknik direktör. Umarım Trabzonspor’un ikinci yarısı ve Gent maçının ilk yarısını bir daha izlersek aşırı dozda kötü futboldan ölürüz herhalde.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar