Aşık Şemi konuşuyor -31

GÖNÜL PENCEREMDEN

                                                                                                                ŞEYHÜL

                                                                                                           MUHARRİRİN

                                                                                                         A.CENAP KENDİ

       Mizah edebiyatımızın duayenlerinden Nükteleri ve doğuştan MİZAH gücü ile yüklü ,hazır cevaplılığı ile  Tarihe mal olmuş  İNCİLİ ÇAVUŞ’a ait Aşık Şemi kaynaklı  Saray sızıntılı bir Tarihsel anıyı  Arşivimizin derinliklerinden bulup çıkarttığımız şekli ile naklen sizlerle paylaşmaya  çalışacağız.

        Osmanlı Saltanatının renkli Padişahlarından birinci AHMED ile o devrin Nükde ustalarından İNCİLİ  ÇAVUŞ arasında yaşanmış bir çok anıdan bir tanesini sizlere bahsetmek üzere seçmiş bulunuyoruz. Senli benli fakat vakarlı saygılı davranışlara riayet edilmiş olmak kaydıyla ün yapmış kişiden bir tanesi İncili  diğeri ise  koca bir saltanatın Padişahıdır.

        Bir gün HÜNKAR hazretleri bir sohbet  anında İncili Çavuşun hayal gücünü ölçmek işter. Ve der ki bak İncili bana bir gün öyle bir ŞAKA yap ki ÖZÜRÜN KABAHATİNDEN BÜYÜK olsun.İncili başına gelebilecekleri bildiği icin keskin zekasını kullanarak  şart koşar.

       Amma beni kızıp da cezalandırmayacaksın ha..değilmi diyerek ikrar ister. Padişah da  söz verir işi garantiye alan  İncili aradan bir saat geçer geçmez  ikindi kahvesini  içmek üzere Hünkar önde İncili arkada yukarı kattaki balkona çıkmak üzere  merdivenin basamaklarında iken incili aldığı emri her ne kadar riskli olsada  uygulamaya  kararlıdır, sağ elinin baş parmağı ile Hünkarın kalçasına öyle bir çimdik atar . Verdiği sözü unutmuş olan Hünkar  pür hiddet incilinin üzerine yürür. İncilinin cevabı hazır. İncili Sultanım seni  Hanım Sultan zannettim deyiverir. Ve ilave eder. Hani benden  Şaka yap ki  ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN  BÜYÜK OLSUN dediydin ya, hani bana kızmayacaktın ya,, hani bana ceza vermeyecektin ya ,hani bana Garanti vermiştin ya, hani bana kıymayacaktın ya.der boynunu büker.

       Verilen cevap Hünkarı bir anda yumuşatır.Verdiği sözü hatırlar. İncilinin hayal gücünün  bedelini çok ağır bulmakla beraber kabul eder.

        Devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.