İnadına AK Parti CHP Koalisyonu!

Yakında erken seçim geliyor,

Erken seçimle partiler ihya olacak vatandaş perişan olacak, yine cepler boşalacak…

Bugünkü yazımı yazmadan önce erken seçimle ilgili yapılan anketlere baktım. Anketler, erken seçimin tek parti iktidarı çıkarması ihtimalinin çok zayıf olduğunu söylüyor,  Yani sandıktan üç aşağı beş yukarı aynı sonuçlar çıkar diyor.

Bazı anketlerde AK Parti oylarında bir-iki puanlık bir yükseliş olacak dese de, bu artışın tek başına hükümet kurmaya yetmeyeceğini de söylüyor.

Bende diyorum ki; Eğer durum böyle olacaksa, vatandaşlarımızı bir kere daha sandık başına getirip, sonrada yeniden bir koalisyon tablosuyla karşı karşıya kalacaksa, bunun sonucuna da katlanmak gerekir.. Çünkü böyle bir tablo ile karşı karşıya kalmak sandığa olan güveni bitirir, insanlarımız karamsarlık içerisine girerler. Bunları ciddi düşündükten sonra tabiî ki erken seçime sıcak bakamıyorum.

Koalisyon hükümetlerinin tüm rezilliklerini görmüş biri olarak, yeni neslin koalisyonu görmesini çok istiyorum. Daha yeni seçtiğimiz çiçeği burnunda meclis’in bu şartlarda bir koalisyon çıkarmasını inanın olması gereken tek seçenek olarak görüyorum.

Tamam, Koalisyon olsunda kiminle nasıl olacak derseniz. Seçeneğin çok olmadığını söyleyebilirim. İki seçenek var; AK Parti-MHP ve AK Parti- CHP koalisyonu... Hatta MHP genel başkanının son günlerdeki sertleşen söylemine bakılırsa seçenek bire iniyor diyebilirim. AK Parti CHP koalisyonu...

Yazar birçok arkadaşımız, sürekli AK Parti MHP koalisyonunu istediğini biliyorum. Benim bu yazdıklarımı çok garip görecek dostlarım ve okurlarım mutlaka olacak. Belki de ağır eleştiriye maruz kalacağım. Ancak ben doğru bildiklerimi yazmaya devam edeceğim.

İlk alacağım tepki taban uyumu yok diyecekler, Taban, tarihi zıtlığın ve uyuşmazlığın böyle bir koalisyonu imkânsız yaptığından da bahsedecekler, hatta sen tarihçisin tarihi bir incele, CHP ile kim koalisyon kurduysa erimiş yok olmuştur. Sen bunu görmüyor musun diyecekler.

Bu değerlendirmede tabiî ki doğruluk payı var.

Ama ben, AK parti tabanıyla CHP tabanının Konya da olduğu gibi olmadığını düşünüyorum. Konya dışında AK Parti tabanında bir değil iki farklı eğilim olduğunu, çoğu kere de bu iki eğilimle iç içe yaşandığını düşünenlerdenim.

Birde, AK Parti tabanı ve yöneticileri 13 yıllık iktidar süresince devamlı olarak düşman gibi gösterilmeden irtica ve hırsız olarak değerlendirilmekten oldukça yoruldular, bu koalisyon bu yorgunluğu da giderecektir, bunu da herkesin bilmesini isterim. AK parti iktidarı toplumda aşırı gerginliğe ve tarafların karşılıklı restleşmesine sebebiyet verdi, Bu koalisyon aşırı gerginliğin yumuşamasını ve karşı tarafın kendini güvende hissetmesine sebep olacaktır. Yani huzurlu günlere zemin hazırlayacaktır.

Bende CHP ile yapılacak koalisyona çok sıcak bakamıyorum, ancak Ülkemizin menfaati ağır basıyor. Bu koalisyonla, tek parti iktidarı zamanında, Türkiye’nin havasını zehirleyen, kutuplaşmayı enjekte edenlerin, hayallerinin biteceğini düşünüyorum.

Çünkü yüzde 66’lik bir halk desteği olan koalisyon, Açılımı, hatta herkesin yıllardır hayal ettiği yeni anayasayı gerçekleştir ebilir.

Bazı dostlarım Hocam CHP yi tanımıyor musun? Geçen dönemde anayasa değişikliğini istemezük diyen onlar değil mi? diyeceklerdir. Buda doğrudur.

Ancak CHP o söyleminden sonra seçim öncesi söylemiyle, yarattığı havayla, verdiği sözlerle dersini almış görünüyor, onun içinde AK Parti-CHP koalisyonunun Türkiye’nin dış politikasında belli gelişmeler sağlayacağını da düşünebiliriz.

Ve en önemlisi de, böyle bir koalisyon dayandığı güçlü tabanla Yeni Türkiye’nin inşası projesini topluma kabul ettirmesi daha kolay olacaktır.

Tabiî ki benim bu yazdıklarım benim düşüncem ve hayalim. Gerçekleşmesi için CHP nin AK partiye güven vermesi gerekiyor.

Yalnız, bu koalisyonun olması için, bu CHP, bu tavrından ve özellikle Eski Türkiye’yi geri getirmekten söz eden söylemlerden, her sıkıştığında kucakladığı darbeci düşüncesinden uzaklaşmalı, devletin tepesindeki kendilerine beyaz Türk denilen insanlardan ve yapıdan rahatsızlığını dile getirmelidir. Yeniliklerden ve Türkiye’deki gelişmeden korkmamalı, tarihte ülkenin anasını ağlatan tutucu-bürokratik siyaset geleneğinden kurtulmalıdır.

CHP bunları yapsın, varsın bir fazla bakanlık alsın.

Denemeye değer.

Yürümezse?, yapılacak bir erken seçim, şimdi yapılacak olan erken seçimden çok daha anlamlı sonuçlar verir. İşte AK parti tek başına o zaman iktidara gelir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum