Arılar ve Sinekler

ARILAR VE SİNEKLER... AYDINLIK VE KARANLIK

 

 

 

Bu hafta sizlere gerçek bir deneyden bahsedeceğim. Ama öyle bir deney ki sizleri bilmem ama benim çok hoşuma giden ve ders aldığım bir deney olduğunu hep hatırlarım. Hele ki yaz mevsimi de gelmişken hep hatırlarsınız. 

Bir gurup Arı ile Sineği bir şişeye koyuyorlar.

Şişenin taban tarafını ışığa doğru, açık olan ağız kısmını da karanlığa doğru yerleştiriyorlar.

Arıların hepsi ışık olan tarafa doğru üşüşüyorlar. Ama şişenin tabanı cam ve onların da yabancısı olduğu bir madde olduğundan çıkmayı başaramıyorlar.

Bu arada sinekler, şişenin ağzına doluşuyorlar ve karanlıkta dışarı çıkıp kayboluyorlar. Ağzı açık olan şişeden karanlık tarafa doğru tek bir arı bile gelmiyor. Camın önünde ışığa doğru çabalarına devam ediyorlar. İnsanın aklına hemen arıların akılsızca davrandıkları geliyor.

Ancak biraz derinlemesine düşününce, karşımıza dikilen gerçek çok daha farklı. Çok basit gibi gelen bu deney beni oldukça düşündürdü.

Şimdi  sevgili okurlarım...! Arıların ne kadar akıllı yaratıklar olduğunu hepimiz biliyoruz, sinekler ise malum. Arılardan korkarız bizi sokarlar diye ama sineklerden midemiz bulanır, uzak durmaya çalışırız.

Evet, ışığa doğru yürüyenlerin önünde her zaman engeller olacaktır.

Kuşkusuz, onlar, engellere rağmen ışıktan vazgeçmeyenlerdir.

Ne tür engel olursa olsun önlerinde, çabalarını sürdürenlerdir. Ve bu uğurda da gerektiğinde ölebilenlerdir.

Yürek, azim, sevgi, ilkeler, dürüstlüktür bunu yaptıran. Kendine saygı, yaşadığı topluma saygıdır.

Sinekler, karanlıkta sıvışan kaçaklardır, karanlığa yürüyenlerdir, karanlık düşüncelerdir.

Şişenin ağzının karanlığa bakmasının sinekler için hiç bir önemi yoktur.

Sinsi, ilkesiz, yüreksiz, korkak varlıklardır. SADECE kendi yaşamları söz konusudur. Nerede yemek varsa, nerede rahat yasayacaklarsa, nerede çok para kazanacaklarsa oraya giderler.

Yatak odanızda yada başka bir odada, gardrobunuzun yada kanepenizin Arkasına, ışık gelmeyen karanlık yerlere saklanırlar ve sizi uykunuzda, hayatınızda, yaşamınızda, rahatsız ederler. Onlar için karanlık olması önemli değildir açık ağızların, karanlık sığınaklarıdır çünkü, izlerini rahatça kaybettirirler.

Arıyı kovalamak isterseniz savaşır, engellere aldırmaz. Amacı sadece ışığa ulaşmaktır. İğnesini sapladığında öleceğini bilerek savaşır ve değerleri için ölür.

Ama sinekler kaçarlar. Sonra yılışık yılışık tekrar dönerler kovaladığınız yere. Bir de her türlü pisliğe bulaşırlar, sonrada, yiyeceklerinize, üstünüze, başınıza konarlar.

Arılar ise yumurtalarını yalnızca kovanlarına bırakırlar.

Oysa sinekler her yere yumurtlarlar, her yerde ürerler. Onlar için asıl amaç çoğalmak ve yayılmaktır.

Anlayanlara. Alemde teksiniz .

Siz siz olun sineklerden uzak durun

HOŞCA, SAĞLICAKLA KALIN, AMA EN ÖNEMLİSİ,

ADAM GİBİ ADAM KALIN.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum