Ankara’da Konya lobisi var mı?

Yıllardır Ankara siyasi çevrelerinde hangi bölgenin lobisinin güçlü olduğuna dair efsaneler söylenir. Fakat bu efsanelerin gerçekliğine dair ne tür veriler vardır bilinmez. Fakat bir gerçek var ki Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU’na Konya Lobisi olarak adlandıracağımız çevrelerin destek olması gerekiyor. Siyaset farklı bir alandır. Hiçbir zaman boşluğu kaldırmaz ve boşluk olduğunda da bir şekilde doldurulur.

Konya geçmiş seçimlerde AK Partiye olan desteğini her daim göstermiştir. Bu genel seçimlerde Konya’nın kendini göstermesi ve oy potansiyelini artırması için en önemli bölge Ereğli ve çevresidir. Bu bölgede önemli oranda CHP ve MHP oyları barındırmaktadır. Ereğli ve çevresine başta Büyükşehir olmak üzere diğer devlet kurumlarından yatırım ve hizmet bakımından destek olunmalıdır. Ereğli son yıllarda eğitim alanında önemli hizmetler almıştır. Fakat seçim öncesinde en büyük sorunlarından birisi olan hastane, altyapı, tarım ve hayvancılığa dair yatırım alanları vb. eksiklikler vardır. Bunlara dair somut çözüm ve göstergeler elde edilmelidir. AK Partinin oy oranının artabileceği bu bölgede halkının gönlünde yer edecek hizmetler ivedilikle yapılmalıdır. Konya’nın diğer bölgeleri AK Partiye verdikleri oy oranı bakımından neredeyse en üst seviyeye ulaşmışlardır. Yeni seçilen İl Başkanı Sayın Musa ARAT Beyin vizyonu, Konya’yı ileriye taşıyacağa benziyor. Genç ama bir o kadar da tecrübeli bir kadro ile Konya’yı 2023 yolunda hazırlayabilecek yetenek ve bilgi birikimindeler. Bu açıdan Ereğli ve çevresine biraz daha pozitif ayrımcılık yapılması uyarısını yapmış olayım.

Konya kendi içerisinde oldukça deneyimli yönetici ve siyasetçileri barındırmaktadır. Fakat bu insanların artık Konya dışına yani Ankara’ya taşınma veya görevlendirilme zamanı gelmiştir. Diğer türlü bu deneyim ve siyasi tecrübelerinden Konya’nın yeterince faydalanması düşünülemez. “Deneyimli yöneticilerin Konya’dan Ankara’ya transferi gereklidir.” planı doğrultusunda Ankara’daki deneyimli yönetici ve siyasetçilerin de Konya’ya dönmeden Ankara’da Sayın Davutoğlu’na destek olmaları elzemdir. Konya milletvekilleri içerisinde üç dönem kuralı dolayısıyla görevi sona erecek ve en deneyimli vekil konumunda olan Kerim ÖZKUL’un Ankara’da kalması ve Genel Merkez bünyesinde deneyimi ve birikimiyle Konya’ya hizmet etmesi doğru bir tercih olacaktır. Ankara’da siyasi çevrelerde görev yapan Konya Lobisi bu konuda hemfikirdir. Ayrıca Konya siyasi çevrelerinde de akil insan rolünü üstlenmiş gibi duruyor. 

Konya için bir diğer tecrübe ise bir önceki dönemde en başarılı belediye başkanlarından birisi olan Mustafa BALOĞLU’nun bakan yapılmasına dair taleplerdir. Bu talepler bir önceki dönemde sıkça dile getiriliyordu. Bunun yerine Baloğlu’na Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı görevi verildi. Bu görevindeki başarısı sebebiyle bir sonraki dönemde Bakanlık beklentileri sıkça dillendirilmektedir. Konya’da yapılan memnuniyet anketlerinde kendisinin önemli bir yerde olduğu görülüyor.

Konya’nın Ankara’ya yönetici ve bürokrat transferi için seçim sonrasını beklemek doğru olacaktır. Konya’nın vizyonunu daha da ileriye taşıma zamanıdır. İçine kapanık ve kendi kendine yetebilen şehir konumundan çıkıp tüm Türkiye’ye etki edecek bir yapı kurmanın zamanı gelmiştir. Konya’daki yetişmiş insanların Konya’da hapsolması demek Konya’da iç çekişmenin bitmemesi demektir. İnsanların önünü açmak ve onlara fırsat vermek Konya’ya değer katacaktır. Bu anlamda Sayın Bülent ARINÇ ve Prof. Dr. Beşir ATALAY’ın lobi konusundaki deneyimleri herkesçe bilinmektedir. Bürokrasideki güçlerinin sebebi güvenilir, deneyimli ve tanıdık bürokratları kendi çevrelerinde tutmalarından da kaynaklanmaktadır. Konya henüz bu seviyeye hiç gelememiştir.

Selam ve hürmetlerimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar