Dr. Onur Akbaş

Dr. Onur Akbaş

ANKARA’DA İKİ, MECLİSTE BİR GÜN VE HASAN ARSLAN İLE BİR SAATE DAİR

Ankara, iki sebepten ötürü benim için manevi bir değere sahiptir. Hem doğduğum hem de vatani görevimi ifa ettiğim Cumhuriyet’in inşa edildiği bu topraklarda 2009 ve 2011 yıllarında hem entelektüel bağlamda hem de manevi anlamda yoğun bir atmosferi solukladım. Çocukluğumun geçtiği Kadınhanı’ndan doğduğum yere açılan Polatlı koridoru ömrümde göremeyeceğim bir melankolinin topolojisi gibiydi.

Doğum günüm olan 21 Haziran 2023 tarihi Ankara’ya son ziyaret tarihim idi. O gün meclisten çok kıymetli bir dostumun daveti ile oraya gitmiştim ama randevu listem yalnızca meclisten ibaret değildi. Ancak meclis ziyaretlerinin ertelenmesi ve beklenmedik bekleme ve bekletilmeler sebebi ile o günün tamamı bu görüşme gayretlerine gitti. Ankara’daki bu ziyaretler totalde bana şunu hatırlattı:

Zaman o kadar izafi bir şeydir ki kıymet ve verimlilik açısından bakıldığında bir saat kırk yıla denk gelebileceği gibi bazen beş saat beş dakikalık bir kıymete sahip değildir. Bu anlamda kıymetli bir yazar dostumla gelişen görüşme birinci örnekteki bir değere sahipti. Bu değere sahip bir görüşme de Afyonkarahisar milletvekillerimizden Hasan Arslan ile gerçekleşti. Sayın Vekil, zamanın iletişim bağlamındaki verimliliğinde alıcı ve verici konumlarının önemini de hatırlattı. Bunu sözle değil, nezaketi,mütevazı duruşu ve dinlemeye açık yüz ifadesi ile yaptı. Uzun süre ulusal gazetelerde tv ve sinema eleştirisi yaptığım için jest ve mimiklerin alt metnini okuyabiliyorum.

En normal eleştiri ve tekliflerime bulundukları konumun kendilerine sağladığı iradeyi aşacak sertlikte ve kabalıkta bakanları görünce içinde bulundukları zavallı hali, Hasan Arslan’ın erdemli tavrının saygıdeğer tepesinden kuşbakışı görmek mümkündür. Üniversitelerdeki liyakatsizliği, vakit istismarını ve israfı anlatma imkanım oldu. Dikkatle ve samimiyetle beni dinledi. Torpil ve akraba kayırmacılığının yanlışlığına da temas etme imkanını bana lütfettiler. Ben de kendilerini sizlerin de yakından tanıma imkanı bulmanız adına da hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

DR. HASAN ARSLAN KİMDİR?

Odak Gazetesinden Fadime Özkaran’ın haberine göre:

1973 Yılında Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde doğan Hasan Arslan, Yüksek öğreminimi Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1977 yılında Yozgat’ta hekimlik hayatına başladı. 1998 – 2012 yılları arasında Sandıklı Devlet Hastanesi’nden hizmet verdi. İdari göreve 2006 yılında Sandıklı Devlet Hastanesi Satın almadan sorumlu Başhekim Yardımcısı olarak başladı. 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hemodiyaliz Hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra idari görevinin yanı sıra hemodiyaliz hekimi olarak çalıştı. 2012 yılında Afyonkarahisar İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı, 663 sayılı KHK’ye göre Kasım 2012 tarihinden Ocak 2015 tarihine kadar Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde Hastane Yöneticisi olarak çalıştı. 2015’de İşletme Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Ocak 2015- Kasım 2016 tarihleri arasında Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanlığı görevini yürüttü. Kasım 2016- Kasım 2017 arasında Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri, akabinde 24 Nisan 2019 tarihine kadar Karaman İl Sağlık Müdürü, sonrasında Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığında Daire Başkanı olarak görevini yürütmekteyken Mayıs 2019 – Ağustos 2022 Kamu Hastaneleri Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde 3. Sırada Ak Parti Afyonkarahisar Miletvekili adayı oldu. (Odak 15-04-2023)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum