Alpaka Devesi Seydişehir’de…

Geçtiğimiz aylarda  Seydisehirhaberde,  “Seydişehir’e trilyonluk yatırımı kim engelliyor?”  spotu ile verilen haberi okuyunca; “ne oluyor, bu da ne demek?” diyerek konmuya merakla dikkat kesilenlerin olduğunu biliyorum.

İşte o başlık; Seydişehir’e  yapılması gereken bir yatırımın rotasını değiştirip, Konya’nın başka ilçelerine doğru gitmesi söz konusu olunca, deyim yerindeyse  “bağcıyı dövmekten öte, üzüm yemek” maksadı ile yapılmış bir haberdi.  Haberin hemen ardından harekete geçip olayın üzerine  giderek,  çözüm konusunda elinden gelen gayreti sarf eden kişi ve kurumların da hakkını teslim etmemiz lazım.

Gel gelelim, amaçları sırf şov yapmak olanlar var ya, “BEN” merkezli düşünüp kendi etrafındakileri bile kategorize eden anlayış bizi kuşatınca işin rengi de bir anda değişiveriyor. Bu konuda da bunun örneğini yaşadık maalesf. Çok iyi biliyor ve  sizin de  anlayacağınızı ümit ederek diyorum ki; etrafınıza  şöyşle bir bakın yeterli.  Her şey açık  ve  net olarak yani bu günkü Seydişehir’in fotoğraftaki hali gibi berrak olarak görünüverecek.

Tabii ki   biz    basın   mensupları  olarak;  gazetemizden, köşemizden  onlara  ayna  tutacağız, ifşa edeceğiz ve şekillerini şemallerini  hem kendileri  hem de   toplum  görmüş olacak.  Bunu her zaman yapamasak bile elimizden geldiği kadarı ile zamanı gelince yapmaya çalıştık, bundan sonra da yapmaya çalışacak ve herkese göstereceğiz. Bu konudaki hassasiyetimiz de bu köşenin değerli okurları  çok iyi  bilmekteler.

Şimdiye kadar Seydişehir ne çekmişse;  gücü  eline   geçirenlerin, Seydişehir’in menfaatlerinden önce kendi siyasi geleceklerini düşünen, kendi koltuğunu  korumanın  derdine düşünenlerin küçük hesaplarından çekmiştir diyor ve    hemen   konumuza   geçiyoruz.

Alpaka deve çiftçiliği, Seydişehir için  büyük bir yatırımdır... Seydişehir'e  kurulacak olan  Alpaka  deve çiftliğinin,  Seydişehir Kaymakamı  Sayın Regaip Ahmet Özyigit'in “yer tahsisi   yapıldı”  açıklaması ile birlikte Seydişehir'e  yapılmasının  kesinleştiğini gösteren bir işarettir.  Bizim için    yabancı   bir konu   olduğundan dolayı, konuyu direk olarak birinci   ağızdan yani Selçuk üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin'nin danışmanı da olan Veteriner  Fakültesi  Öğretim Üyesi Sayın Prof.  Dr. Tahir Belevi’den detaylı  bilgi aldık...

Sayın Belevi bizlere şu bilgileri vermiştir.

“28 şubat 2014 tarihinde, Avustralya'dan ülkemize  10 adet  Alpaka devesi   getirilmiş ve Selçuk Üniversitesi   Veteriner Fakültesi  Hayvan Besleme  ve Besleme Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığında, alpakaların bakımları,  beslenmesi  ve  bölgeye  adaptasyonu hakkında    geniş  çaplı   araştırmalar yapılmıştır.

Alpaka   Avustralya’da  üretilen devegillere ait   bir hayvandır. Yaklaşık olarak yetişkin bir  alpaka 70-90 kg arasında gelmektedir. Eti yanında  genellikle   çok değerli olan yünü için   beslenir.  Bir  alpaka  devesi  yılda  yaklaşık 3.50-5.27  kğ  arasında  yün verir. Selçuk üniversitesi   veteriner  fakültesinde  yapılan çalışmada; alpakaların  2014  yılında  ortalama 3.9 kg, 2015  yılında   yaklaşık 4.3 kg  temiz  yün elde edildiği görülmüştür. Yapılan araştırmada  alpakalar yaşlandıkça  onlardan elde  edilen  yün  miktarının arttığı  belirlenmiştir. Yünün işlenmemiş  halde  kg  fiyatı  yaklaşık olarak 80 dolar civarındadır.Dünyada  alpaka   yünü  çok kıymetli bir yündür. Alpakadan üretilen  bir pantolon, yaklaşık olarak 20.000 dolar civarındadır. Alpakadan üretilen yünlerin işlenmesi ile   katma değerleri daha da  artmaktadır.

Osmanlı imparatorluğu  döneminde Aydın ili civarında  alpaka  yetiştiriciliği  yapılmıştır.Padişahların ve yakın çevrelerinin kıyafetlerinin yapımında  kullanılmak üzere   bu alpakalar  yetiştirilmiş , ancak ileriki zamanlarda   bu bölgede  alpaka  yetiştiriciliği  bırakılmıştır.

Selçuk Üniversitesi Rektörü  Sayın Prof.Dr Mustafa Şahin  Hocamızın üstün gayretleri sonucu  Alpaka  ile ilgili çalışmalara yeniden  başlanmıştır. Rektör  Sayın Şahin’nin  gayretleri ile  alpaka ile  ilgili olarak üniversitemizde büyük bir proje  başlatılmış   alpaka   çiftliği  kurulması planlanmıştır..

Bu  çalışmadan  dolayı, kurulacak olan çiftliğin bölgemize ve  ülke  hayvancılığına  yapacağı katkılardan  dolayı  Hocamıza şimdiden teşekkür ediyoruz" dedi. 

Biz de  emeği  geçen  herkese  teşekkür  ediyor Seydişehir’e  “hayırlı olsun” diyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum