Aksaray Kültür Park…

“Kara” kardeşlerin ak yatırımı:

Aksaray Kültür Park…

“Kara” kardeşlerin iç turizmin en önemli merkezlerinden Kapadokya bölgesinin anahtarı olan Aksaray’a kazandırdıkları Kültür Park, bölgenin yıldızı olmaya başlayan kentte ortalama olarak her gün 17-18 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.

Şimdi birileri “Hep Konya ve Bozkır’ı yazı konusu yaparken Aksaray nerden çıktı?” sorusunu sormadan ben açıklayayım. Eşim Aksaray Taşpınarlı. Bölgemizde çoğu evin dekorasyonunu tamamlayan ünlü Taşpınar halılarının dokunduğu kasabalı. Böyle olunca “Hanım köyü”ne hafta sonu ziyaret yaptık. Gördük ki, Aksaray değişmiş, gelişmiş. Aksaray’ın bu değişim ve gelişimine de “Kültür Park” büyük katkı sağlamış. Bir anlamda tarihi eski ama, illiği yeni olan Aksaray’ın nazar boncuğu olmuş…

Son yıllarda Konya’da bizim mesleğin en iyi köşe başlarını Aksaraylı arkadaşlarımız kaptı. Sevgili dostum Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Ersin Altınsoy, bunların başında gelir. Sonra yazının girişinde belirttiğim Konya Postası Gazetesi’ni Alagöz ailesinden satın alan Erdal-Ömer-Hüseyin Kara kardeşler “Şehr-i Konya”nın matbuat ailesine katıldı. “Kara” kardeşler, mesleğimize Konya’da renk katarken, Aksaray’da da “Aksaray Egemen” isimli bir günlük gazete yayınlamaya başladı. Bu gazetenin yayın yönetmenliğini ise sevgili Kerem İşkan başarıyla sürdürüyor.

Mesleğe çırak olarak girdiğim yıllarda rahmetli Çapan Tekeli’nin Aksaray Gazeteciler Cemiyeti’ni kurduğu o günlerin ilçesi, günümüzün en modern illerinden olan Aksaray’ı, hem mesleki, hem de aile bağlarım nedeniyle iyi biliyorum. Taşpazar Mahallesi’nde 170 bin metrekarelik boş bir alan vardı. Bu bölge Aksaray’ı TBMM’de MHP milletvekili olarak temsil eden Osman Ertuğrul’un Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde “Kültür Park” yapılma kararı alınmıştı. Bir çok girişimci buraya talip oldu. Ama, proje yürütülemedi. Osman Ertuğrul, projenin hayata geçmesi noktasında bizim meslekte ticareti en iyi bilen patronlar arasında yıldızı sürekli parlayan sevgili Erdal Kara’yı ikna etmeyi başardı. Erdal Kara oldukça zor ve yorucu günlerden sonra bugün Aksaray’a vizyon oluşturan bu dev merkezi hizmete soktu. Erdal Kara ile özel nedenlerle muhabbet rezervim olmasına rağmen “yiğidin hakkını yiğide verme” geleneğimiz nedeniyle kendisini kutlarım. Erdal Kara’nın şahsında “Kara” ailesine başarılarının devamını dilerim. Bu vesile ile geçtiğimiz yıllarda vefat eden ve öz babam gibi sevdiğim babası Salih Kara’ya da Allah’tan gani gani rahmet dilerim.

Gelin size birazda komşu ilimizin coğrafi durumunu anlatayım…

Aksaray, kuzey ve güney Anadolu dağlarının birbirinden uzaklaştığı İç Anadolu bölümünün orta Kızılırmak kesimine girer. Kuzey yarım kürede ekvatordan 37-38 paralelleri, doğu yarım kürede 33-35 meridyenleri arasında yer alır. Doğuda Nevşehir, Güneydoğuda Niğde, Batısında Konya ve Kuzeyde Ankara ile Kuzeydoğuda Kırşehir ile çevrilidir.7997 km² yüzölçümünde geniş bir alana sahiptir. Bölgede Hasandağı, Melendiz Dağları ve Ekecik Dağı gibi volkanik dağlar ile lavların meydana getirdiği platolar vardır. Batıda ise Konya Ovasının büyük bir kesimi Aksaray sınırları içerisinde kalmaktadır. Melendiz Dağlarından çıkarak Tuz Gölüne dökülen Uluırmak, geniş bir plato meydana getirmektedir.  İlin önemli dağları Hasandağı (3268), Küçük Hasandağı (3040m) ve Ekecik Dağı (2033m)’dir. Aksaray’ın deniz seviyesinden yüksekliği 980 metredir.

İşte, hem coğrafyasının doğal güzellikleriyle, hem de Kapadokya bölgesinin girişindeki stratejik konumu nedeniyle Aksaray’da yap-işlet modeliyle yaratılan bir tesis olan Kültür Park, içerisine İttifak Holding’in kurduğu Park Site Alışveriş Merkezleri, 2 düğün salonu, yüzme havuzu, 2 halı saha, gokart pisti, gölet, 3 bin 500 kişilik anfi tiyatrosu, luna parkı, etli ekmek salonları, 40’ın üzerinde değişik alış veriş mekanı ile günde bölge halkının nefes alma merkezi olmuş. Bölgede eskiden bir tek ağaç yoktu. Şimdilerde 12 binin üzerinde fidan yeşertilmiş.  Aksaray’ın simgesi olmuş. Yap-işlet sisteminin en güzel örneklerinden biri hayat bulmuş. Bu esere emek verenlere başarılar dileriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.