Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Afif gezgin’den..

Afif gezgin’den 50.yıla merhaba

 

    Genelde insanlar sporu gençlik yıllarında yapar.İlerlemiş yaşlarda bu güzel alışkanlığı devam ettiren çok aza kişi vardır.İşte spor kolik olan kişilerden biride İlimiz atletlerinden Afif GEZGİN’dir.1962 yılında Atletizm ile tanışıp halâ pistlerde boy göstermesi nedeniyle ona atletizm kolik Afif GEZGİN diyebiliriz.

   O dönem atletlerinden Mehmet SAYIN’ın teşviki ile 1962 yılında bu spor dalı ile tanışan 1949 doğumlu Afif GEZGİN bir taraftan 100-200 metre yarışlarına katılırken memur çocuğu olması sebebiyle oturduğu Şeker Fabrikası Lojmanlarının bahçesinde çim üzerinde uzun atlamaya merak sarmış.

   Karma Ortaokulu,Konya Lisesi ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi’nde eğitimini sürdürürken atletizmde her geçen gün tecrübesini artıran Afif GEZGİN Amasya Merzifon 15.Piyade Tugayı Topçu Alayında askerliğini yaptığı dönemde Kıbrıs Barış Harekatı çerçevesinde kendisine bağlı olan askerlerini gelişmesinde faydalı olarak onların birinci olamsını sağlamıştı.Sonra 1975-1977 yıllarında İşbankası Konya Şubesi’nde memuriyet yaparken,İskenderun Demirçelik Fabrikası’nda çalışırken de eşofman giyip terlemeyi devam ettirmiş.Bu dönemde antrenör sporcu olarak faaliyetlerini yürüten Afif GEZGİN’in hiç unutamadığı anılarından biride Ortaokullarda şampiyon olan bir sporcu yetiştirmesi idi.

   52 yaşı ile birlikte Masterler yarışmalarına katılmaya başlayan Afif GEZGİN bu kategorideki en büyük başarılarını Balkan Şampiyonası’nda Uzun Atlama branşında 2.nci,Türkiye Şampiyonalarında da 5 sefer birinci olmakla yapmış.

   Bir ara halen Ankara’da yaşayan ortopedist Dr. İlker ÇETİN’den antrenman programı alan Afif GEZGİN  genelde antrenörsüz çalışmış.

   2005 yılında tek dayanağı eşinin de vefatı ile yalnız kalan Afif GEZGİN  ‘in tek dayanağı atletizm olmuş.Spor uğraşında kendine destek veren Mehmet SERİN.Halis ÖZKAN ve Ahmet KETEN’i minnetle anan Atletizm kolik GEZGİN  emeklisi geçmesine rağmen Tapu Kadastro 5.Bölge Müdürlüğü’ndeki memuriyet görevini  sürdürüyor.

  Tebrikler Afif GEZGİN,uzun ve sağlıklı ömürler atletizm kolik Afif GEZGİN  63 yaşına rağmen halen pistleri boş bırakmadığın.gençlere teşvik olgunlara örnek olduğun için.

afif-gezgin.jpg

fotooooooooooooooooooooo.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.