Afganistan’da ne işimiz var?

Afganistan’da helikopterimiz düştü 12 Askerimiz şehit oldu. Muhalefet harekete geçti

“Afganistan’da ne işimiz var?”

Ben bu sözleri hep duydum…

“Somali’de ne işimiz var. Bosna da ne işimiz var. Kore’de ne işimiz var. Kuzey Irakta ne işimiz var.”

Yarında biri çıkar Cudi dağında, Kıbrıs’ta, Şırnak’ta, ne işimiz var demeye başlarsa şaşırmamak lazım.

Çünkü muhalefetteyken insanlara ne söyleseniz anlamazlar. Büyük ülke ne demek onu bilirler ancak bilmezler. Beyinleri sadece kendi eksenleri etrafında döner.

Afganistan’da olmak için büyük ülke olmaya da gerek yok. biz NATO ülkesiyiz, dün Kore’de ne işimiz varsa, bugün Afganistan’da da aynı işimiz var. Hatta Kore ile hiç bağımız yok Afganistan’la din kardeşiyiz.

Amerika’ya senin burada ne işin var diyemeyenler, bizim orada ne işimiz var derler.

Başbakanımız bu konuda açık ve net konuştu.

“Büyük ülke olmanın da bazı bedelleri olacaktır” dedi Ben bu sözü kabul etmekle beraber, daha huzurlu ve barış ortamı içerisinde yaşamak için bazı bedeller ödenmelidir diyeceğim.

İçe kapanıp devekuşu gibi başımızı toprağa gömerek etrafımızla ilgilenmediğimiz politikalarla geldiğimiz yer malum. Aynı politikalara devam edersek elimizdekini de kaybedeceğimiz aşikar iken, bunu söyleyenleri anlamakta güçlük çekiyorum

Yurtdışına Asker gönderen sadece bu iktidarmış gibi hükümete yüklenmelerini de anlamış değilim. Tarihi mercek altına alırsak Cumhuriyet hükümetlerinin nerdeyse tamamı yurt dışına Asker göndermiş.
Türkiye Afganistan’a asker gönderme kararını bundan 11 yıl önce 10 Ekim 2001’de almış. Günün Başbakanı Rahmetli Bülent Ecevit’ti

Garip olan sadece karşı çıkmak değil iktidarda iken Asker göndermek muhalefette iken eleştirmek bunlar bizim ve tarihin gerçekleri.

Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah gülde o günlerde asker göndermeyi çok sert bir şekilde eleştirmişti. “Bu işin nereye gideceğini hükümet bilmiyor. Kapsamı, sınırı, süresi belli olmayan bir yöntemle yurt dışına asker gönderilmesini uygun bulmuyoruz” demişti.

Onun için Afganistan’a fazla takılmamak gerekir.

***

Meram’da Neler Oluyor?

Afganistan’dan uzaklaşmak ve yaşadığım ilçe Meram’dan bahsetmek istiyorum.

Meram bağları, sadece raflardaki kitap sayfalarında ve insanların dilinde kalmış olsa da, üzüm bağlarıyla anılan Meram’dan bahsetmek istiyorum.

Benimde ömrümün 50 yılını geçirdiğim, bugün de yaşadığım ilçe Meram’dan bahsetmek istiyorum.

İlçe olduğu günden beri Selçuklu ilçesinde para kazananların meram’da oturduğu, yada, Karatay ilçesi Türbe önünde evi olanların, Meramda yazlık bağlarında yaşadığı ilçe Meram’dan bahsetmek istiyorum.

Bugün itibariyle üzerindeki ölü toprağından kurtulmuş, alışılmamış şekilde olumlu sözlerin söylendiği Meram’dan bahsetmek istiyorum.

Meram’da neler oluyor sorusuna, Meram’da güzel işler oluyor diyerek başlamak istiyorum.

Meram’da yaşayanlar, Belediyemiz gece gündüz, hatta Öğle tatillerinde bile çalışıyor diyor.

Meramlılar belediyemiz elhamdülillah zengin, Başkanımız yılın en başarılı başkanı diyorlar,

Sosyal belediyecilikte bir numara olduk, Yollarımızın bakımı yapılıyor Çöplerimiz alınıyor ve en önemlisi de istediğimiz zaman Serdar başkanımıza ulaşabiliyoruz diyorlar.

Ve Meramlı Üzerinde ki kompleksi atmaya başlamış, kendine güveni gelmiş, onun için Meram’da çok ama çok Güzel şeyler olmuş.

Bu yazdıklarım sadece şahsıma ait tespitler değil. 100 kişiyle görüştüm hep aynı konulardan bahsediyor “Çalışırsan olurmuş” diyorlar.

Evet Meram’da tabi ki her şey “güllük gülistanlık” değil.

Geçen hafta Nüfus müdürlüğüne gittim. Beklide belediye ile ne alaka diyeceksiniz.

Aman Allah’ım, “Demir merdivenlerden, Nüfus müdürlüğünün bulunduğu çatı katına, düşe kalka çıkmaya çalışan, eli bastonlu insanları görünce” içim sızladı.

Yarım saat kaldığım nüfus müdürlüğü binasında havasızlıktan bunaldım işimi bitirmeden hava almak için dışarıya kendimi zor attım.

Nüfus müdürlüğünde çalışanlara Allah kolaylık versin diyeceğim, ancak esas kolaylığı yapılacak yeni hizmet binasıyla Meram’lı Hemşerilerimize vermesini istiyorum.

Bu konuyu ilgili yerlere anlattım şimdide bu kadar güzel hizmetler yapan Serdar başkanıma sesleniyorum.

Tüm çalışmalarınızı taçlandırmak istiyorsanız lütfen yeni belediye yakınına Kaymakamlık ve Nüfus müdürlüğü binası da düşünün.

Bizi bu eziklik ve kompleksten kurtaran sayın başkanıma ve tüm çalışma arkadaşlarına daha büyük projelere imza atması dileğiyle teşekkür ediyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum