Aday adayı, kriterleri mi?

 

Malum önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel idareler seçimlerinin çalışmalarına başta iktidar partisi olmak üzere ciddi anlamda başlandı. Başlandı başlanmasına da şu aşamada her şey, gayet sessiz ve derinden gidiyor. Hani derler ya “Saman altından su yürütülüyor…” misali… İçinde yaşadığım Konya Büyükşehir, Karatay ve Karapınar ilçelerinin mevcut Ak partili belediye başkanlarının tekrar aday olup olmayacakları ya da olmaları halinde diğer aday adaylarına göre tercih edilip edilmeyeceği konuları her seçimdeki olduğu gibi gizemini koruyor görünüyor. Fakat gerek şahsi siyasi tecrübelerim gerekse Ak parti il teşkilatındaki yönetici tanıdıklarımdan edindiğim izlenimlere göre, bu konudaki genel merkezin yazılı olmayan talimatı ve niyeti aynen şöyle.

         Belediye başkanı aday adaylarından önce önümüzdeki takvim sürecinde teşkilatların genel kurulları yapılacak. Bundan önceleri olduğu gibi, alt kademedekileri ve üst konumundaki teşkilat, başkan ve yöneticilerle iyi geçinip uyumlu görünen, seçmenin tepkisini almamış olan mevcut kadroların korunması tercih edilecek. Dolayısıyla bu yeniden güven tazeleyecek yönetimlerin uyumlu çalışabileceği aday adayları ve teşkilatlarının desteğini alabilen mevcut belediye başkanları ile yola devam edilecek. Fakat bu işi yaparken asla Ak partide siyasi istikbal bekleyen insanlarda göz önüne alınarak küstürülüp, karşıya alınmayacak. Uygun bir lisan ile kendilerinin de bu süreçte uygun yerlerde değerlendirileceği empoze edilerek, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi son kararın genel merkez tarafından verileceği vurgulanarak, top Ankara’ya atılacak. Yani görünen o ki; 2004 seçimlerinin bir benzeri aynen bu seçimlerde uygulanacak.

         Peki, bu taktik tutar mı ne getiri ne götürür bana soracak olursanız… Tutar ya da yersen tutar. Ayrıca tutmayıp ta napacak, memlekette alternatif mi var, mecburen tutacak. İktidardaki merkezi hükümetin ve mevcut belediyelerin bu güne kadar ki performansına baktığımızda da bu işin halk bazında sevilip sevilmemekten ziyade şuan itibariyle ciddi anlamda bir tepki söz konusu değil. Tabi bu benim şahsi görüşüm. İşte onun içindir ki, ben şahsen mevcut belediye başkanlarının tekrar aday adayı olmaları halinde yeniden aday olacaklarını ve büyük ihtimalle de kazanacaklarını tahmin ediyorum. Çünkü kim ne derse desin ciddi anlamda hala bu ülkede alternatif bir lider ve alternatif bir siyasi duruş üretilmedi. Kuru muhalefet siyaseti, seçmene kısa vadede hoş görünse de, oy verip tercih etmeye yetmez. Şayet mevcuttaki muhalefet partileri ülke için iktidar partisine alternatif bir ümit olsalardı, bugün için durum çok farklı olurdu. 2004 seçimleri öncesiyle günümüzü karşılaştırdığımız zaman bence şuan ibre daha çok Ak partiden yana görünüyor. Yani bence bu sefer Ak partinin işi daha kolay olacak.

         Neyse şimdi daha fazla teferruata girmeden olayı kısa kesmekte yarar var, çünkü karşımda bazılarının bana –Daha erken doğmamış çocuğa don biçme… —Hayırdır gene aday adayı olacaksın da zemin mi yapıyorsun… Dediklerini duyar gibiyim. Bu tür sorulara verilecek uzun uzun cevaplarım olacak merak etmeyin. Ama her şeyin yeri ve zamanı gelince söyleneni makbuldür, malum. Onun için herkes kendine yakışanı yapsın ve haddini bilsin şimdilik yeter… Ben dahil.

 

ADAM GİBİ*************************

Doğruyu söylemek değil, anlatmak güçtür.

*****************HİKMETLİ SÖZLER

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum