Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

ADANA’DA FUTBOLU BIÇAKLADILAR

Hele şükür, orta sahada doğru ve formda bir ikisiyle oynadı Konyaspor. Çünkü bu takımın en önemli yeri orta saha. Hücumda belki sağ ve sol bekte oynayan Skubiç ve Douglas çok önemli işler yapıyor ama savunma anlamında orta saha ikilisi hem baskı gücü hem de top tutma açısından kritik önemde. Ali Çamdalı ve Jonsson savunmayı çok rahatlattı. Aynı zamanda bekler ileri çıkarken pas istasyonlarını iyi kurdular. Fakat Adanaspor, Konyaspor’a iyi çalışmış. İlk 25 dakika ortada çok iyi baskı kurdular. Konyaspor alanı daralttığı için bu baskıdan kurtulmanın yolunu sık sık kaleciye topu aktarmakta buldu. Bu yüzden bir iki hücum dışında topu kanatlara da çok aktaramadılar. Fakat Adana’nın hızlı oyuncularını sık sık ofsayta düşürmeleri rakibin enerjisini hayli azalttı.

İlk yarının son 15 dakikasında ise kanatlar içeri gelip yardımlaşmayı arttırınca kalabalık bir şekilde rakip ceza sahasına yüklenip kolay bir gol buldular. Jonsson en iyi maçlarından birini çıkardı. Golünde şans olsa da savunmanın yanında hücuma da destek verebileceğini göstererek umut verdi.

İkinci yarı Aykut Kocaman son derece akılcı şekilde, takımı savunma ağırlıklı oynattı. Dakikalar geçtikçe kimliksiz bir oyun sergileyen, hücumda sadece Magaye’nin ayağına bakan Adana’nın yavaş yavaş tükeneceğini öngörmekte haklıydı. Tam da istediği gibi oldu. Atakları gittikçe yavaşladı. 80. Dakikadan sonra Konyaspor kontrollü çıkışlarla ciddi pozisyonlar da buldu. Fofana’nın sol kanattaki top sürüşleri gerçekten çok şıktı.

Şık olmayan, canice olan ise Adanaspor taraftarının içindeki bazı alçaklardı. Takımın yenilmesini hazmedemeyip hiç bir tahrik de olmamasına rağmen futbolculara tribünden madde yağdırdılar. Ali Turan’ın elindeki bıçağı görünce kanım dondu. Bir insan, bir futbol taraftarı Nasıl olur da sahadaki bir oyuncuya bıçak fırlatabilir? Oyun dakikalarca durdu. Buna rağmen Adana polisi tribünden atılanları, sahaya girenleri resmen izledi. Utanç verici bir maçtı. Hem futbolu katlettiler, hem kendi takımlarını bitirdiler. Tüküreyim böyle taraftarlığa.

Bakalım Adana’ya nasıl bir ceza verilecek?

Galibiyet çok önemliydi. Konyaspor puan sıralamasında yine yukarıya sıçradı. Geçen hafta yazmıştım. Aykut Kocaman takımlarının düşüşü de çıkışı da yavaş olur diye. Savunma kimliğini ön plana çıkarınca deplasman galibiyeti de geldi. Diğer yandan bunun büyük bir başarı olduğunu da söyleyemeyiz. Haftalardır maç kazanamayıp bir maç alınca yukarılara sıçramak da ligin kalitesini ortaya koyuyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar