Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Aciz sol bek, aciz yönetim!

Devre arasına transfer yetiştiremeyen daha doğrusu yabancı kontenjanı sorununu aşamayan Torku Konyaspor’un Bursaspor ile oynayacağı maç herkesi korkutuyordu. Çok tehlikeli bir rakibe karşı “sabırla ve merakla” beklediği golcüyü alamadan oynayacak olan Aykut Kocaman iki önemli hamleyle sahaya çıktı.

Hafta arasında Konya Postası’ndan İsmet Çelik ve SUNTV’den Veli Özkan ile kafede otururken bir futbolcuyla karşılaştık. İlk yarı en çok tartışılan bölgelerden biri sağ bek olduğu için “kim oynar?” diye sorduk. Ömer Ali’yi denediğini söyleyince gülüştük. Açıkçası kaale almadım. Ama Aykut Kocaman’ın Bursaspor karşısına sağda Ömer Ali, defansta da Selim’i kesip Vukoviç – Kokaloviç ikilisiyle başlayınca şaşırdım.

Anlaşılan Aykut Kocaman’ın takımda iki prensi var. Biri Ömer Ali, diğeri Kokaloviç. Takımın hücum gücü düşmesin diye Djalma ve Torje’yi oynatması ama Ömer Ali’ye de yer bulması gerekiyordu. Aynı şekilde Selim’i kesmesi ama yabancı kontenjanında yer açması gerekiyordu. Hleb’i de oturtunca oldu sana “şekilli kadro”.

Neyse takımın bütünlüğüne zarar verecek değişiklikler değil bunlar. Hocanın o kadar insiyatifi tabi ki olur. Ancak hafta arasında yaptığım uyarıdaki olumsuz tablonun ortaya çıkması üzücüydü. Maç başlar başlamaz temkinli oynamak yerine Bursa’ya saldırmayı tercih eden Kocaman, “yeterli” gördüğü Mehmet Uslu’nun yüzünden önce Volkan Şen’e sonra da fantezi yapıp oynattığı Vukoviç’in yüzünden Civelli’ye çarpıldı. 

Sahanın iyilerinden Ali Çamdalı iyi ki 45. dakikada o golü attı. Yoksa o beşlik maçlardan birine daha şahit olabilirdik. İlk yarı direkten dönen, kale sahası içinde kaçan golleri de takımın genel olarak kötü olmadığının ispatı olarak mutlaka söylemeliyim.

İkinci yarı Konyaspor’un saldırmaktan başka çaresi yoktu. Fakat Djalma ile Torje’nin yer değiştirmesiyle gelen gol skoru 2-2 yaptı. Öne geçmeyi planlayan Kocaman Çamdalı’nı çok erken çıkarıp yerine hücum gücünü arttırmak ve enerjisinden yararlanmak için Recep Aydın’ı aldı. Fakat Uğur İnceman’ın yükü arttı ve orta saha oyundan düşünce göbekteki boş alana Fuchs’u almak gibi garip bir hamle daha geldi. Ve 15 dakika kala bir puana razı bir Konyaspor dökülmeye başladı.

İyice geri çekilip son dakikalarda oyun disiplininden kopan Konyaspor sezonun en büyük cezasını yedi. Yine Mehmet Uslu, Volkan Şen’i kaçırdı ve Konyaspor en az 5 gol kaçırdığı maçı, açık söylüyorum bir futbolcu yüzünden kaybetti. Bunda kendisini hiç geliştirmeyen Mehmet Uslu’nun da, O’nu yeterli gören Aykut Kocaman’ın da, ilk yarı o golleri kaçırmayacak bir futbolcu alamayan yönetimin de hatası var.  

Acziyet işte. Yazık ki ne yazık.

Twitter: @selmansel  / Facebook: selman.akyuz

Mail: [email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar