M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

5. üniversite hayırlı olsun!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Konya ziyareti ve Şeb-i Arus Törenleri esnasında Konya o kadar zenginleşti ki; duyup, görüp, anlatamadıklarımız geride kalıyor.

739. Şeb-i Arus törenleri için Konya’ya gelen isimler arasında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay da vardı.

Durmuş Günay’la biz Aksaray’da tanışmıştık.

O günlerde Aksaray Valisi olan (şimdi Hakkari Valisi) Orhan Âlimoğlu’nun daveti, eski Tarım ve Köyişleri Bakanımız Sami Güçlü’nün organizesi ile Aksaray’ın sosyal dokusuna, kültür ve sanat hayatına katkı sunmaya dönük önemli bir buluşmaydı.

Günay bu buluşmada özellikle üniversitelerin şehre dönük çalışmalar yapmalarına işaret etmiş, Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar’a önemli sorumluluklar yüklemişti.

***

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay’la maalesef Konya’da karşılaşamadık.

Fakat duyduk ki bazı önemli temaslarda ve açıklamalarda bulunmuş…

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i ziyaret eden, “Yarının Liderleri Projesi’ne” seçilen öğrencilerle görüşen Günay’ın, “Bilim, Teknoloji ve Üniversiteye Tarih İçinden Felsefe İle Bakış” konulu bir söyleşisi olmuş…

Söyleşide öğrencilere üniversitelerin ve bilimin tarih içindeki gelişimi hakkında bilgi veren Günay, üniversitelerin, hocaların ve öğrencilerin bu süreçte çok büyük katkısı olduğuna vurgu yapmış.

Günay bu sunumun bir benzerini, Aksaray’da bize de yapmıştı.

Bu yüzden ne denli ufuk çizecek bir söyleşi olduğunu biliyorum.

***

Bahsedeceğimiz konu elbette bu değil.

Esas konu:

Günay’ın öğrencilerle sohbetinde Konya’ya 5. üniversitenin de kuruluyor olduğunu söylemesi.

Öğrenci arkadaşlarımız sağ olsunlar, konuyu bize aktardılar…

Rektörümüz Muzaffer Şeker’i arayarak, konunun esasını sordum…

Meğer o gün 3 kişilik bir değerlendirme heyeti Konya Şeker’in kurmayı planladığı vakıf üniversitesi için değerlendirme yapmak üzere Konya’daymış…

Heyet, Tarım Üniversitesi kurma planında olan Konya Şeker’i ziyaret edip değerlendirme raporunu tamamlamış.

Sonra da Muzaffer Bey’in misafiri olarak günün devamını geçirmişler…

***

Konya Şeker’in kuracağı Tarım Üniversitesi’nin durum değerlendirmesini yapmak üzere Konya’ya gelen heyetten YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay’ın, Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerine “Konya’ya 5. üniversite geliyor, hayırlı olsun” sözlerinden, bu işin ‘tamama geldiği’ sonucunu çıkarıyoruz.

Bundan sonraki gelişmelerin Konya ve ülkemiz eğitimi açısından faydalı bir yola ereceğini ümit ederek, başta Başkan Recep Konuk olmak üzere bu işte samimi emeği bulunanlara ‘erkenden’ teşekkür ediyoruz.

5. üniversite geliyor…

Konya’nın gözü aydın olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum