31 Aralık gecesi ne yaptım?

“Esat abi yılbaşında ne yapıyorsunuz..?” tarzında sorular geride kaldı…

Çok şükür…

Bence soru; “Abi, arkadaşım, dostum, komşum… yılbaşında ne yapmıyorsunuz..?”  olmalıydı…

Böyle bir soruyla karşılaşmadım…

İşte açıklıyorum…

Biz ailecek yıllardır saat tam  24.00’da…

Ben ve babam önde, oğlum yanımda, hanım, annem, kızlarım arkada beraberce cemaat halinde “Allahu ekber” der, namaza dururuz …

Dün de öyle yaptık…

Saat tam 00.00’da…

Hani bir inanış var ya, yıla nasıl girersen diye...

Yılbaşında da gelecek ölüm. Bir kalp krizi, bir trafik kazası birisi sebep olacak. Farklı bir sebeb ile yine Azrail gizliden bir el gibi canları göğüsten çekip çıkaracak. Müslümanlığımızı kandil gecelerinden, aşure günlerinden, bayramlardan ve Ramazandan Ramazana ibaret sananlar, İslam’ı da portatif bir din sanıyorlar. Sanki nereye taşıyıp, nerede kullanılacağına kendileri karar veriyorlar… Sanki İslam; kandil geceleri içeri alınan, yılbaşlarında kapıya konulan bir şey…

Eee, ya Kur’an-ı Kerimimiz… Yooo Kur’an her şeye karışamaz ki.

Mantık kabul etmiyorsa, zamanımıza uymuyorsa, biz kendi mantığımızla başkalarına benzeye bilirdik (..!)

Diğer dinlere ait olan, ne noel figüründen, ne yılbaşı ağacından, ne de hindi dolmalarından vazgeçmiyoruz. Sırf çocuklarımız eğlensin diye süslü çorapları çocuklarının başucuna asan anne ve babalar yeni yıl sabahı çorapların içine koydukları hediyelerle çocuklara yeni bir kültür, yeni bir din aşıladılar, haberleri yok.

Yeni yılın gelişi için mesaj yollayanları, e-posta atanları, telefon açanları, yeni yıl için hayır duada bulunanları , yılbaşı gecesi akrabasını anne babasını , aile dostunu ziyarete gidenleri , tenzih ederim.

Fakat öte yandan sevdiklerine, Noel Babalı hediyeler alanlara gönderenlere ne demeli?  Evlerine çam ağacı dikip süsleyenlere,o gece için kırmızı giyip ,kırmızı kaplı  rengeyikli pahalı hediyeler verenler. Azrail size de gelecek.

Bir yandan bizden olmayan değerleri kutsayın, diğer yandan bizim değerlerimizi taşlayın. Yığınlarca tezadı, hakareti, azgınlığı bayağı bir gelenek haline getirelim.Allah affeder diyelim. Unutmayın ki “Vur patlasın, çal oynasın” naralı yılbaşı gecelerinin ortasına da gelecek Azrail. Çağrılmayı beklemeden gelecek…

Belki saat 12′yi vururken, şampanyaları şarapları patlarken, kadehlerinizi tokuşturulurken belki…

Dur durak bilmeden işine devam edecek Azrail.

Unutulduğu, ama asla unutmadığı yerde gelecek.

“Ey iman edenler sizler Yahudilere ve Hıristiyanlara benzemeyin yoksa münafıklardan olursunuz. Her kim onların yaptıklarınıda yaparsa  onlardandır.” (Maide 51)

Ahirette görüşürüz.

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi adam gibi Müslüman kalın…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum