• BIST 79.252
  • Altın 124,550
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • Konya 10 °C
  • Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir
  • Canikli'den çok kritik açıklama: Göreve iade için...
  • FETÖ parasını bakın nasıl aklamış!
  • Bilmediğiniz vergi borcunuz olabilir
  • Canikli'den çok kritik açıklama: Göreve iade için...
  • FETÖ parasını bakın nasıl aklamış!

Doğan gibi avlan!

M. Faik Özdengül

Bize okutulan tarih kitaplarında insanların avlanarak yaşama başladıkları anlatılır. Avcıdır insanoğlu. Hayvanlar da öyle. Avlanarak yaşarlar. Yaşam yenen ve yenilenlerden oluşur der Hz Mevlana. Yaşamak için avlanmak. Yenilmemek için yemek zorunda olan canlılar. Bedensel olarak böyleyken, insan ruhuyla da avlanır mı? Bu soru geldi aklıma.

Sabahları uyanamıyorum. Üstümde bir ağırlık. Güne başlamak işkence gibi.

Ya gece? Geceye de başlayamıyorum. Uyuyamıyorum.

Hayatta kalma endişesi var mı?

Hayır. Karnım doyuyor. Başımı sokacak da bir yerim var.

Güne başlarken bir amacın var mı? Geceden yarını planlıyor musun?

Hayır. Aynı şeyler. Aynısı olacak muhtemelen.

Neler oluyor bu günlerde?

Neler oluyor? Mesela Güney Afrika’da Dünya Kupası maçları var. Politik çekişmeler biraz daha hararetli. Trafik karmaşası. Hastalıklar. Ölüm ve kaza haberleri. Terör olayları. Kıskançlıklarım. Bunalımlarım aynı. Endişelerim. Sorumluluklarım. İş arkadaşlarım. Ailem. Hep aynı.

Avlanıyor musun?

Avlanmak?

İnsanlar eskiden avlanmak için çıkarlarmış her gün.

Duymuşluğum var. Eski masallardan. İzlediğim filmlerden.  Birkaç kitap okumuşluğum da var.

Çocukken sabah kolay uyanır mıydın?

Evet. Kolay da uyurdum. Bedenim yorulurdu fakat zihnim rahattı. Neden rahattık çocukken?

Neden?

Annem babam vardı. Onlara emanettim. Gelecek endişem yoktu. Sorumluluklarım azdı. Dünya beni ilgilendirmezdi. Gazete okumazdım. Televizyon seyretmezdim. Duygularım ve aklım çatışmazdı. Çocuktum işte.

Çocukken avın neydi?

Oyun. Oynamak için çıkardım her gün. Gülümseme geldi içimden. Oynamak için çıkmak dışarı. Oyun bitti mi?

Oyun akşam biterdi çocukken öyle değil mi?

Evet. Ertesi gün yeniden başlardı.

Hep aynı oyunları oynamaz mıydınız?

Aynı oyunlar evet. Yenisini öğreninceye kadar.

Hep mutlumu biterdi oyunların? Kızgınlık, kıskançlık, kavga olmaz mıydı?

Olurdu tabi. Ama akşam biterdi. Bazen evde de konuşurduk. Hatta zihnimde gece de oynamaya devam ettiğim olurdu. Ama hiç uykusuzluğa yol açmazdı. Yarın nasılsa yine oynardık. Av diyorduk?

Büyüklerin oynadığı da oyun olsaydı? Ya da öyleyse? Hatta tam da öyle. Yada yaşam tam olarak bir oyunsa? Bu oyunun akşamı da ölümse?

Oynayarak ölüme gitmek. İronik bir cümle oldu. Eğer hala çocuk olduğuma ikna olsam ve arkamda bir anne baba var olsa oyun oynar gibi yaşardım. Endişe taşımadan uyur sabah da yine oynamak için keyifle uyanırdım.

Oyun oynarken bir yandan da avlanabiliriz aslında. Belki çocukluktaki oyundan tek farkı bu. Bugünkü oyunların. Olgunluk katmak oyuna ve dönerken akşam eve avlanıp heybeyi doldurup gelmek.

İyi oyuncular iyi avlarla gelirler eve. Ellerindekilere göre değer kazanırlar. Neyin peşinde koştuklarıyla ayrılırlar diğerlerinden. Doğan kuşu da, kedi de kendi oyunlarını oynar. Avladıkları farklı sadece. Ve kimin için avlandıkları. Doğan kuşu padişah için avlanır. Kediyse kendi karnı için.

Sabah avlanmak için çık ve Doğan gibi avlan.

Sanırım kedi de Doğan da içimizde saklı. Ruh Doğan olsa gerek.

Allah’a çağıran, Salih amel işleyen ve ben Müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim olabilir? (Fussilet.33.)

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
emir emiroğlu
17 Haziran 2010 Perşembe 10:24
oyun oynaştan ibaret olan bir dünya
“Dünya hayatı ancak bir oyundan, eğlenceden, gelip geçici bir süsten, aranızda bir övünmeden ibarettir.” (Hadid Sûresi: 20) “Dünya hayatı ancak bir oyun ve oyalanmadır.” (En’am Sûresi: 32) Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş-göz hareketleriyle alay edenlerin vay haline. (O), malının kendisini ebedî kılacağını zanneder. Hayır! And olsun ki o, Hutameye atılacaktır. Hutamenin ne olduğunu bilir misin? Allah’ın (c.c), tutuşturulmuş, (yandıkça) tırmanıp kalplerin tâ üstüne çıkan ateşidir. Onlar (bu ateşin içinde) uzatılmış sütunlara bağlanmışlar ve o vaziyette o (ateş) üzerlerine kapatılmıştır.” (Hümeze Sûresi: 1-9) Zeyd b. Halid Cüheyni’nin (ra) anlattığına göre:

Allah Resulü (asm), Hudeybiye’de geceleyin yağmış olan yağmurdan sonra kendilerine sabah namazı kıldırdı. Namaz bitince yüzünü cemaate döndürdü ve:

“Bilir misiniz, Rabbimiz ne buyurdu?” diye sordu.

“Allah ve Resûlü en iyi bilendir” dediler. Allah Resûlü:

“Allah şöyle buyurdu: ‘Kullarımdan kimi bana iman etmiş, kimi de kâfir olarak sabahladı. Her kim ‘Allah’ın ihsanı ve rahmetiyle üzerimize yağmur yağdı’ dediyse işte o, Bana iman etmiş, yıldıza iman etmemiştir. Her kim de ‘Şu, şu sebeplerle üzerimize yağmur yağdı’ dediyse işte o, Bana değil, yıldızlara iman etmiştir’” buyurdu. (Sahih-i Müslim)

Bu hadis-i şerifte vurgulandığı gibi nimetlerin sahibinin dünyevî sebepler değil, Rabbimiz olduğunu bilmeliyiz. Şu an sahip olduklarımız numune ve gölgelerdir. Asılları ve menbaları Cennetedir. Kesinlikle dünya için dinimizi (ibadetleri) terk etmemeliyiz.

“Dünya hayatı bir rüyadan ibarettir. Dünyada servet sahibi olmak, rüyada define bulmaya benzer. Dünya malı nesilden nesile aktarılarak dünyada kalır.” (Mevlânâ)

“Para yığmakla yükseleceğini sanma! Duran su, fena kokar. Bağışlamaya ve infak etmeye çalış. Akan suyun yardımına Allah (c.c) göklerden yağmuru gönderir, sel gönderir, onu kurutmaz. Akıllı insanlar, mallarını öbür âleme giderken beraberinde götürürler. (Yani önceden Allah (c.c) yolunda infak ederler.) Ancak cimrilerdir ki hasretini çekerek burada bırakır giderler.” (Şeyh Sadi)

Günümüzde en büyük manevî tehlike, ahireti bildiği ve iman ettiği halde dünyayı ahirete tercih etme hastalığıdır. İnsanların arzularını kamçılayan moda ve lüks yaşamaya özendiren tv dizileri ve reklamları, devamlı insanların ihtiyaçlarını tahrik etmektedir. Sonu gelmez bu ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlar, maalesef ibadetlerini yapamamaktadır. Ömür sermayesi de gayrimeşrû denebilecek bu ihtiyaçların karşılanmasında tüketilmektedir.

Halbuki Peygamberimiz, savaşta bile namazı terk etmediği gibi bazı geceler ayakları şişinceye kadar namaz kılardı. cennetle müjdelenmiş O Yüce Allah'ın sevgili kulu habibi ismet sıfatına sahip büyük önder ayakları şişinceye kadar namaz kılarken saatlerde secdeden başını kaldırmazken biz günahkar kullara ne oluyorda bu yalan dünyada böbürlene böbürlene kostak kostak geziyoruz sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi kendimize gelelim kendimize haddimizi bilelim haddimizi Brdiuzzaman Said-i Nursi Hocamızında buyurduğu gibi “Eyvah aldandık. Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi ettik. Evet, şu güzerân-ı hayat bir uykudur. Bir rüya gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi, bir rüzgâr gibi uçar gider”
(Bediüzzaman)
yüce Rabbimize kul , O'nun sevgili habibinede ümmet olmak için uğraşalım vesselam bütün ümmeti Muhammedin kandilleri mübarek olsun eziyet ve zulüm altında olan müslüman kardeşlerimize dua edelim vesselam
mehmet akkanat
88.255.225.19
M.K.
16 Haziran 2010 Çarşamba 20:06
xxx
Sevgili Hocam,günümüzde herkes kedi olmuş.Herkes kendi lokmasının peşinde.Hatta dahası,başasının lokmasına göz dikmiş.Kedi de doğan da içimizde ama herkes kedilik peşinde.Saygılar.
88.254.0.64
dr faruk altınok
16 Haziran 2010 Çarşamba 11:35
Necip Fazıldan dünya tarifi
Bu nasıl bir dünya hikâyesi zor;
Mekânı bir satıh, zamanı vehim.
Bütün bir kâinat muşamba dekor,
Bütün bir insanlık yalana teslim.
Necip Fazıl Kısakürek
85.105.204.154
dr faruk altınok
16 Haziran 2010 Çarşamba 10:31
Bu dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir.
Faik bey elbette oyun oynuyoruz.Bulunduğumuz yerleri,makamları,elimizdeki imkanları,elimizde güçleri hiç bitmeyecek,hiç geçmeyecek zannediyoruz.Tamamen bir oyun ve eğlencenin içine dalmış,dünyanın geçici olduğunu unutmuş bulunuyoruz.
Hz Mevlananın dediği gibi "biz bayraklar üstündeki aslanlar gibiyiz,bizi hareket ettiren Cenabı Haktır
Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı. (ANKEBUT/64)
85.105.204.154
Büşra Civil
16 Haziran 2010 Çarşamba 02:23
Süper :)
Hocam yazınız gene çok hoştu. İnsanı alıp zihninin, ruhunun derinliklerine götürüyor ve ikisini birleştiriyor. Zihnim türlü türlü şeylerle meşgulken yazınızı okurken hepsi gitti ve beni çocukluğuma götürdü. Sonra da bugünüme getirdi. Karşılaştırma yaptım ve gülümsedim. Resmen tercüman oldunuz. Büyümek zor işmiş ya keşke hep küçük kalsaydık. Kedi olmak kolay; ama doğan olmak zor, harap ediyor, seni eritiyor; ama DEĞER!
88.224.147.6
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim