• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Konya 2 °C
  • Trump'ın kabinesindeki "şahinler" artıyor
  • Orgeneral Güler, Genelkurmay "çatı" davasında ifade verdi
  • GRAFİKLİ - Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına büyük darbe
  • Trump'ın kabinesindeki "şahinler" artıyor
  • Orgeneral Güler, Genelkurmay "çatı" davasında ifade verdi
  • GRAFİKLİ - Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarına büyük darbe

“840 HATİM İNDİRME” BAŞLADI

Seyit Küçükbezirci

ANADOLU’YU VATAN YAPAN, ALAADDİN’DE YATAN SULTANLAR İÇİN “840 HATİM İNDİRME” BAŞLADI

 

           1-nolu-resim.jpg   

ANADOLU’YU VATAN YAPAN MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN 840. YILINI BU AYIN ON YEDİSİNDE SAVAŞ ALANI KONYA-BEYŞEHİR BAĞIRSAK BOĞAZI’NDA KUTLAYACAĞIZ. VAKTİ, SAĞLIĞI UYGUN OLAN BÜTÜN İNSANLARIMIZ GELİP KATILABİLİR.

 

ANADOLU’NUN KADERİNİ; OĞUZ BOYLARI’NIN 24 BOYUNUN; “MÜSLÜMAN TÜRK” ÜN KADRİNİ; “ANADOLU SELÇUKLULARI”NIN KADERİNİ TAYİN EDEN BU SAVAŞIN MUZAFFER KOMUTANI 2. KILIÇ ARSLAN, ALAADDİN’ DE YATIYOR.

 

SİZ, BU YAZIYI OKURKEN, HAFIZLAR, ALADDİN TEPESİ’NDE “SULTANLAR TÜRBESİ”NDE YATAN DOKUZ SELÇUKLU SULTNI İÇİN; VE YURDUN DİĞER ŞEHİRLERİNDE YATAN SULTANLAR İÇİN 840 HATİM OKUNUYOR.

1176 YILINDA, BEYŞEHİR- BAĞIRSAK BOĞAZI’NDA “ANADOLUYU VATAN YAPAN MİRYOKEFALON SAVAŞININ 840. YIL DÖNÜMÜ İÇİN 840 HATİM..

 

BİLMİYORUM; YAZILI OLARAK DA BİR YERLERDE RASTLAMADIM, DOĞRUSUNU HÜDÂ BİLİR; OSMANLI’DA OLSUN, CUMHURİYET’TE OLSUN; BEYŞEHİR-BAĞIRSAK BOĞAZI MİRYOKEFALON SAVAŞI KUTLANMADI; HAÇLI ORDULARINA ANADOLU’YU MEZAR YAPAN 1. KILIÇ ARSLAN, SULTAN MESUD, 2. KILIÇARSLAN, RUHUNA 820 HATİM İNDİRİLMEDİ…

ÖNCÜLÜK ETMEK, TARİHİ KONYA KÜLTÜR VE TURİZM DERNEĞİ’NE NASİP OLDU. HATİMLER VE TÖRENLER İÇİN KARAK VE TALİMAT KONYA VALİSİ YAKUP CANBOLAT İLE KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TAHİR AKYÜREK’E NASİP OLDU.

 

17 EYLÜL 2016’DA “ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR” MİSALİ; İHMÂLİN, GAFLETİN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR” DİYEREK “KONYA’NIN 2016 İSLÂM DÜNYASI TURİZM BAŞKENTİ ETKİNLİKLERİ” ÇERÇEVESİNDE, “ANADOLU’YU VATAN YAPANLARA MİNNET VE ŞÜKRAN TÖRENLERİ”NİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.. GELECEK YILLARDA DA ARALIKSIZ, KONYA VALİLİĞİ VE KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELİYLE SÜRDÜRÜLECEĞİ KESİN. BAŞLANGICIN HAYIRLI VE UĞURLU OLMASINI DUALARIMIZLA DİLEMEKTEYİZ.    

 

SİZ DE BİR HATİM İNSENİZ, ANADOLU’YU VATAN YAPAN ANADOLU SELÇUKLU SULTANLARI VE ONLARIN “MUZAFFER ORDULARI”NDA SAVAŞANLARIN RUHLARINA RABBİMİZ TARAFINDAN İLETİLMESİ DİLEĞİYLE..

 

2-nolu-resim.jpg

ALAADDİN’DE “SELÇUKLU SULTANLARI KÜMBETİ”NDE YATAN SELÇUKLU SULTANLARI, ÇOK KISA ŞEKİLDE, BİR KEZ DAHA HATIRLAYALIM.. LÜTFEN. BUYURUN.

 

Bu aziz türbede yatanlar Türklere Anadolu’yu yurt yapanlar. Osmanlılara imparatorluk olmak için bir vatan bırakanlar. Türkiye Cumhuriyeti’ne bir vatan armağan edenler.

Muhteşem Selçuki çinilerinin sardığı kabirlerinde yan yana yatanlar:

-Rükneddin Mes’ud;

-2.Kılıç Arslan;

-I.Gıyaseddin Keyhüsrev;

-2.Rükneddin Süleyman;

-3.İzzeddin Kılıç Arslan;

-I.Alâaddin Keykubad;

-2.Gıyaseddin Keyhüsrev;

-4.Rükneddin Kılıç Arslan;

-3.Gıyaseddin Keyhüsrev…

 

Bu aziz “Mevtalar” kim? Birazcık açıklama yapmadan sorsak Konya’da bin kişiden biri bilir mi? Bilmem…

 

Alâaddin’de yatan Rükneddin Mes’ud’un babası, I. Kılıç Arslan; o çağlarda dünyanın görmediği bir milyona yakın, geçtiği yerlerde canlı bırakmayan, yenilebilecek her şeyi çekirge sürüleri gibi kemiren I. Haçlı Ordusu’nu İznik önlerinde karşıladı. Anadolu steplerinin dar geçitlerinde kadınları çocukları ile savaşarak korkunç Haçlı Ordusu’nu dilim dilim eritti.

I. Kılıç Arslan’ın oğlu, babasının ‘başkent’ yaptığı Konya Sultan Rükneddin Mes’ud, 2. Haçlı Seferi’ni karşıladı. Avrupa krallarının oluşturduğu Alman İmparatoru 3. Conrad ve Fransa Kralı 7. Louis’in komuta ettiği “cehennem orduları”na Anadolu topraklarını mezar etti. Şu hepimizin arabalarla rüzgar gibi çevresinden dolaştığımız, piknik yapıp nefes almaya çıktığımız, içinde kimin yattığını merak etmediğimiz tepedeki “Sultanlar Türbesi”ne gömüldü.

1071’de, Malazgirt’te Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, Bizans İmparatorluğu’nun en güçlü ordusunu perişan ederek Anadolu’nun kapısını Türklere açmıştı. Ve, dönüp ülkesine gitmişti. Anadolu’yu “vatan” yapmak Türk boylarına düşüyordu. Kılıç Arslan’ın torunu, Mes’ut’un oğlu, 2. Kılıç Arslan; Papa’nın oluşturduğu Bizans Ordusu’nu 1176’da Düzbel/Miyra Kefalon’da karşıladı. Türkmen kadınlarının, ihtiyarlarının da katıldığı bu savaş, dünyaya, Anadolu’nun Türk vatanı olduğunu tescil ettirdi.

Bizans’ın doğusundaki tüm ülkelerde “Hilal”i ezmek için ortak ordular kuran Avrupa kralları 3. Haçlı Seferi’nin düzenlemişti. Yüz binlerce “Haçlı” savaşçıdan oluşan orduya Alman İmparatoru Frederika Barbarossa komuta ediyordu. Bu orduya da 2. Kılıç Arslan’ın Türkmen savaşçıları Anadolu bozkırlarına gömdü. 2. Kılıç Arslan’ı da 1192’de vefat edince, aldılar, Alâaddin Tepesi’ndeki türbede, babasının toprağına gömdüler.

Alman, Fransız, İngiliz krallarının komuta ettiği Haçlı Ordularına karşı vatanlarını savunan, dünyanın gördüğü en kalabalık, en acımasız, en yağmacı orduları Anadolu topraklarına gömen Selçuklular’ın çilesi bitmedi. Bu kez doğrudan gelen, taş üstünde taş, omuz üstünde baş koymayan Moğollar’la başları belaya girdi. O yüzyıllarda Batı’nın ve Doğu’nun kahredici güçlerine karşı savaşlar peş peşe sürdü. Başkent Konya bu belaları göğüsledi.

 

*****

 

sevcval-yalcinkaya.jpg

KURBAN BAYRAMI

Kurban bayramı gelince

Bürünür her yer sevince.

Şeker alan çocuklar

Ve meleyen koyunlar.

Çocuklar toplayınca şekeri,

Bir anda yerler hepsini,

Anneler babalar kızacaklar,

Çocuklar bundan paçayı kurtaramayacaklar.

Bütün çocuklar kapıdan çıkınca,

Dağılınca bahçeye, komşuya,

Eller öpülür, harçlıklar verilir.

Kurban ile fakirler sevindirilir.

 Işık Şevval Yalçınkaya

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim