M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Yüzde 1 ihtimal

Yüzde 99 dediğim isimler aday gösterilmedi.

‘Yüzde 1’ ihtimal gerçek oldu…

Müsaade ederseniz kendi durumumla dalga geçeyim:

Allah’tan yüzde 100 dememişim. AK Parti Selçuklu ve Meram’da mevcut belediye başkanlarını aday göstermedi.

Yüzde 99 denilen olmadıysa da yüzde 1denilen oldu…

Şaka bir yana yüzde 1 ihtimal az bir ihtimal değil. Yeryüzünde yüzde 1 ihtimal verilen, olmaz-gerçekleşmez denilen pek çok şey gerçekleşmiş bugüne kadar.

Mesela;

Batman’da sezaryen sonrası dünyaya gelen ikiz parmak çocuklardan biri üç gün yaşadı. Yüzde 1 yaşama şansı verilen 950 gram ağırlığındaki ikinci parmak çocuk ise mücadeleyi kazandı. Şimdi 2 yaşında…

***

Almanya’da yaşayan Minik Efekan top oynarken kolu kırıldı. Ameliyata alınan küçük çocuk bu sırada komaya girdi. Doktorlar ‘yaşama ihtimalini’ yüzde 1 olarak gösterdiler. Annesi ısrarla, “Oğlum yaşayacak” diye başında 1 yıl nöbet bekledi. Haklı çıkan anne oldu...

***

Elazığ'da 2005 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından “Bir daha yürüyemez” denilen ve yürümesine yüzde 1 ihtimal gözüyle bakılan 25 yaşındaki futbolcu Ali Gitmiş, geçirdiği ameliyatın beşinci gününde yürüdü, üçüncü ayında ise futbol sahalarına geri döndü. Mucize iyileşmenin ardından Ali Gitmiş, 2. Lig (B) kategorisindeki profesyonel futbol yaşamına kaldığı yerden devam etti.

***

ABD kurulduğu günden bu yana, başkan bir tarafa tek bir ‘zenci’ başkan yardımcısı bile olamadı. ABD’de zenci birinin başkan olma ihtimali yüzde 1’di. Fakat işte Barack Huseyin Obama ‘olmaz’ denilen şeyin peşinden koşup gerçekleştirdi, ABD’nin ilk siyahî başkanı oldu…

***

Daha pek çok şey…

Burada size bazı haberler verirken hassas davrandığımdan emin olabilirsiniz… Yüzde 99 ihtimalle Adem Esen ve Refik Tuzcuoğlu’nun yeniden başkan adayı gösterileceklerine kendi başıma kanaat getirmedim. Başkanların bizzat kendileriyle, ilçe teşkilatlarıyla, milletvekilleriyle, Ankara’daki bazı danışman dostlarla ve daha pek çok kimse ile yaptığım ısrarlı görüşmelerin sonucu oluşan fikrimdi.

Doğru çıkmadı, okuru yanılttım.

Üzgünüm.

Fakat burada üzgün olması gereken başkaları da var…

Konya milletvekilleri ve AK Parti teşkilatları güçlerini bir kez daha götürmekten yana kullandılar, getirmekten yana değil…

‘Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan oldular’ anlayacağınız…

Bir tarafta teşkilatın ve milletvekillerinden çoğunun istediği ve desteklediği Refik Tuzcuoğlu vardı, diğer tarafta 10 yıldır Selçuklu’da önemli hizmetlerin altına imza atan Adem Esen. Tabir yerindeyse Adem Esen’in paçasına yapışan teşkilat ve milletvekilleri, Refik Tuzcuoğlu’nu da aşağı çekmiş oldular.

‘O gidecek bu niye kalacak’ hesaplarıyla olanlar oldu anlayacağınız…

Fakat bundan sonra AK Parti teşkilatlarının ve Konya milletvekillerinin aday gösterilen isimler etrafında kenetlenmesi gerekiyor. Gelenleri dışlamadan, ‘bizim desteklediğimiz aday olmadı’ diye hayıflanmadan yola devam etmeleri doğru olan.

AK Parti’nin aday gösterdiği Serdar Kalaycı ve Uğur İbrahim Altay da bu toprağın birer değeri…

Fakat bu yaşananlardan alacakları dersler var.

Pehlivanlar birbirleriyle güreşe tutuşmadan önce cazgırların söylediği bir söz var ya hani:

“Yeniyorum diye sevinme, yeniliyorum diye yerinme”…

Gidenlerin halleri gelenlere ibret olmalı…

Gitmek olmasaydı, faniliğimizin hiçbir zaman farkında olamayacaktık…

Sonra daha detaylı yazarım belki ama Serdar Kalaycı ve Uğur İbrahim Altay’ı tebrik ederken bugüne kadar Konya’ya önemli hizmetler vermiş olan Adem Esen ve Refik Tuzcuoğlu’na da takdirlerimi iletiyorum.

Gerçekten:

Kazananın gerçekte neyi kazandığı, kaybedenin de gerçekte neyi kaybettiği zamanla belli oluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum