Yerli ve milli elektrik Konya’da üretilecek

Yerli ve milli elektrik Konya’da üretilecek

Yerli ve milli elektrik Konya’da üretilecek...

Konya'da FİYA Enerji firması tarafından Konya KOSGEB Müdürlüğü ile AR-GE İnovasyon desteği çerçevesinde yürütülmekte olan; Bitki(Tarımsal bitki sapları ve Orman atıkları vb) atıklarından elektrik enerjisi üretimi Ar-Ge ve İnovasyon projesini son aşamaya geldi. 23.Şubat 2017 tarihinde AR-GE siyle başlanan proje elektrik üretme aşamasına geldi. Bu projeyle tarımsal ve Orman atıklarından elektrik üretilecek

Aslım Sanayii sitesinde yürütülmekte olan projenin makine ve ekipmanları yüzde yüz yerli olarak firma tarafından projelendirilerek üretilmiş ve deneme üretimlerinden istenilen sonuçlar alınmıştır.

Proje MTA Orta Anadolu 2. Bölge Müdürlüğünden emekli olmuş iki mühendis Hulusi Çökgel ve Ali Mümtaz Gün tarafından hazırlanarak hayata başarı ile uygulamaya konuldu.

FİYA Firma yetkilisi Hulusi Çökgel ve Proje yöneticisi Ali Mümtaz Gün yaptıkları açıklamada, “MTA dan emekli olduktan sonra 2016 yılında Fiya Enerji firmasını kurarak işe başladık.Bitki(Tarımsal bitki sapları ve Orman atıkları vb) Atıklarından Elektrik  Enerjisi Üretimi Ar-Ge Projesi hazırlayarak KOSGEB Konya Müdürlüğü’ne  projemizi sunduk.  Projenin Komisyondan geçmesini müteakip işe koyulduk iki yılı aşkın bir süredir yoğun bir çalışma temposu sonunda hayallerimiz gerçek oldu.

Tarımsal Atıklardan olan dane mısırın tarlada kalan atıklarından kendi geliştirdiğimiz ve patentini aldığımız İki Yönlü Biyo-Briket presi ile 5 Cm çapında ve 3-4 Cm boyunda Biyo-Briketler üreterek yine kendi geliştirdiğimiz yarı akışkan yataklı basınçlı buhar kazanında yakarak basınçlı buhar üretimini gerçekleştirdikÜretilen basınçlı buhar ile de yine kendi geliştirdiğimiz Basınçlı Buhar Türbinini çevirerek Türbine bağlı Alternatörden Elektrik enerjisini üretmek için İstanbul da test çalışmalarını yaptığımız kazanı Konya’ya işyerimize getirerek akuple edeceğiz ve projeyi başarı ile tamamlayacağız” açıklamasında bulundu.

yerli-ve-milli-elektrik-(1).jpg

Bu proje uygulamaya başladığında atıl durumdaki tarım ve orman atıklarını elektrik enerjisine dönüşümde Türkiye nin yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık % 20 sini karşılayabilecektir.

Proje’de atık orman ürünleri ve tarım ürünler( Mısır sapları Ayçiçek sapları, anız ve diğer ürünler) elektrik üretiminde enerji olarak kullanılacak. Böylece hem orman ve tarım ürünlerinin artıkları değerlenerek ülke ekonomisine katkıda bulunacak.

yerli-ve-milli-elektrik-(2).jpg

yerli-ve-milli-elektrik-(5).jpg