M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Yeni adliye ve geçecek sıkıntılar...

Önceki gün yeni Konya Adliyesi’ndeydim… Bir kere şunu söyleyeyim; Konya’ya yakışan bir bina olmuş…

AK Parti’nin eski Konya Milletvekillerinden Mehmet Kılıç’ın kulağı çınlasın… Yeni adliye binası ile ilgili onun da emeği geçti… Bu konuyla ilgili gelişmeleri daha çok ondan duymuştuk. Yeni binanın müjdesini Konya kamuoyuna ilk veren de oydu… Hatta sırf bu hadiseden türeyen bazı ileri geri düşüncelere de muhatap olmuştu.

Zaman, elindeki delilleri dilediği vakit ortaya seriveriyor. Bu yüzden Kılıç tamimiyle rahattır.

ULAŞIM BİR SÜRE SIKINTI OLACAK

Konya adliyesine gitmem aslında zor olmadı…

Eski binanın yanındaki duraklardan minibüs kalkacağını söylemişlerdi; gittim.

Minibüs yoktu.

Sonradan edindiğim ‘Adalet Sarayı Yerleşim ve Ulaşım Planı’nda da 18 Şubat 2008’den itibaren Çimenlik dolmuşunun Fuar önünden kalkacağı notu vardı. Fakat ortalıkta hiç minibüs yoktu…

Fuarın yanındaki otobüs bilet gişesindeki görevliye nasıl gidebileceğimi sordum…

Fuarın yanından binersem tam adliyenin önünde inemezmişim. İş Bankası’nın önünden binersem iyi olurmuş, adliye binasının yanına kadar götüren 3-4 tane otobüs varmış.

İş Bankası’nın oraya gider gitmez Çimenlik otobüsü geldi.

Hiç beklemeden Turizm ve Otelcilik öğrencileri ile birlikte yol aldım ve adliyenin yan tarafında indim.

İlk olarak gördüğüm şey adliye binasının dışındaki araçlardı. Yola sağlı sollu park edilmiş araçları görünce koskoca saraya otopark yapılmadığını düşündüm.

İçerden bu durumu sorduğum bir görevli, kar dolayısıyla parkın önünün kapalı olduğunu, bu yüzden araçların parka giremediğini söyledi.

Yeni adliye binası ile ilgili en çok şikâyet ulaşımdı… Kimin yanına yaklaşsam, ulaşımla ilgili sıkıntısını dile getirdi. Sabah 7.30 gibi eski adliyenin önünde bekleyen personel servisin yetersiz olduğunu, tıka basa geldiklerini söylüyor…

Polis memurları nöbet değişimlerinde kendilerini merkeze ulaştıracak araç bulamadıklarından yakınıyor… Otobüs gibi toplu taşıma olanaklarının da daha faydalı bir halde olmadığı düşüncesi hâkim. Sadece Dere otobüsleri bölgeye tahsis edilmiş.

Tahsis edilmiş derken, bu ek bir durum değil. Zaten bu araçlar Konya Adliyesi yeni yerine taşınmadan önce de bu güzergâhtan geçiyormuş. Cumhuriyet’ten, Aydınlık’tan, Araplar’dan, Hocacihan’dan Adliye’ye gitmek isteyen personel ya da vatandaş iki araç değiştirmek zorunda kalacak… Tabi bu noktada belediyeden hizmet etmesi isteniyor.

Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Dairesi eminim bu konuda çalışıyordur.

Fakat benim görüşüm, Samanpazarı’na kadar giden otobüslerin önemli bir bölümünün Konya Adliyesi’nin önünden geçirilmesini sağlamanın iyi olacağı yönünde.

Buradan bir de iyilik yapmış olayım; Konya Adliyesi’ne gitmek isterseniz 3, 25 ve73 numaralı otobüslere İş Bankası önünden binebilirsiniz…

YEMEK FİYATLARI ARTMIŞ

Adliye çalışanlarının yeni binada karşılaştıkları bir diğer yenilik de yemek fiyatları olmuş…

Eskiden 1.750 YTL’ye öğle yemeği yerken bu fiyat 2’ye katlanmış…

Şimdi 3.500 YTL’ye öğle yemeklerini yiyebiliyorlarmış.

Konya Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ile yaptığı bir toplantının ardından eski adliyenin yemekhanesini gezdiren Cumhuriyet Başsavcısı M. Fatih Özdemir, duvara astırdığı tarihi bir vesikayı göstermişti.

Kurtuluş Savaşı yıllarında askerimizin kumanyasında nelerin olduğu ile ilgili bu vesika, türlü nimetlerle bezeli sofralarımızda boğazımızı düğümleyecek bir ibretti.

Bu vesika, yeni binanın yemekhanesine de asıldı mı bilmiyorum.

Elbette 1.750 YTL’ye daha önce öğle yemeği yiyebiliyorken şimdi bunun 3.500 YTL’ye yükseltilmesi ile bunun bir bağlantısı yok! Fakat yine de açık söyleyeyim 3 çeşit yemek için 1.750 YTL bedava bir rakammış… Artış da bu fiyata göre haliyle fazla.

Öğleyin merkezdeki lokantalarda yemek yeme imkânı kalmayan adliye personeline afiyet temenni edelim…

İNTERNET ESKİDEN KALMA

Bu arada eski adliyeden eşyaların taşınması yönünde hâkim ve savcılarımızın kendi özel araçlarını da seferber ettiklerini duydum ki; bu da gurur verici idi.

Konya Cumhuriyet Başsavcımız M. Fatih Özdemir’e, hâkim ve savcılarımıza, avukatlarımıza ve vatandaşlarımıza yeni Adliye Sarayı hayırlı olsun…

Bu arada www.konya.adalet.gov.tr adresi de eskilerde kalmış. ‘Adliyemizden Görüntüler’ başlığı altında eski binanın fotoğrafları var… ‘Yeni Adliye Sarayımız’ linkine tıklayınca da ‘yapım aşamasında’ diye bir yazı geliyor.

Yenilenmesi gerekiyor; söylemiş olayım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum