Saffet Yurtsever

Saffet Yurtsever

YAŞIYORUZ, İDRAK EDEBİLİYOR MUYUZ?

Üç aylar, Regaib Kandili, Şivlilik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 3 Mayıs Hz.Mevlâna(k.s) ve ailesinin Konya’ya gelişi…

Üç aylar; Receb ayıyla birlikte belediyelerin ve sivil toplum kuruluşların da katkılarıyla oldukça hareketli ve bereketli başladı şehrimizde.

16.yy Divan şairlerinden Hayalî'nin bir beyitinde dile getirdiği gibi;

“Cihan-ârâ cihan içredir, ârâyı bilmezler.
Ol mâhiler ki; derya içredir, deryayı bilmezler.”

Bu coşkuyu ve manevî havayı başka bir şehirde bu denli yaşayamazsınız. Ta ki; bu şehirden yani Bir Dünya Şehri Konya’dan çıkıp başka şehirlerde bir süreliğine de olsa kalıncaya kadar…

Peygamber Efendimiz(sav), Receb ayına çok değer verir ve "Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir!" diye dua ederdi.
Receb ayı aynı zamanda haram aylarımızdan biri ve bu aylarda  Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutanlara iki yıllık ibadet sevabı yazıldığı Taberani’de zikredilir. Ayrıca Ebu Davud’da da bir gün oruç tutup bir gün yemenin çok faziletli olduğu kayıtlıdır. Deylemi’de de “Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü Teâlâ’nın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Receb ayında oruç tutanlar girer” denilmektedir.

Kültür ve medeniyetin başkenti Konya’mızda yine Regaib Kandili’ni birçok camide gerçekleştirilen etkinliklerle dolu dolu idrak ettik. Bu konuda yine Müftülüğümüz, Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız bütün imkânlarını seferber ettiler.

Yine Marka şehir Konya’mıza özgü “Şivlilik” geleneğini de çocuklarımız doyasıya yaşadılar.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru Hanımefendi bizzat kendileri çocuklara şivlilik dağıtarak çocukluğunda yaşadığı o güzel duyguları bugünkü çocuklara da yaşattı.

Bu yıl ülkemizde küçük çocuklarla ilgili olarak yaşanan çocuk kaçırma/taciz/öldürme/ vb. elim olaylardan dolayı küçük çocuklar genellikle anneleri ile birlikte şivlilik sevincini yaşadılar. Çok şükür Konya’mız da şivlilik günü bu tür acı bir olay yaşanmadı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü/İşçi Bayramı şehrimizde küçük/fevri bir iki taşkınlığın ve tahrik edici sloganların dışında olaysız geçti. İstanbul/Taksim ve Ankara/Kızılay ve Tandoğan’da durum çok farklıydı tabi. DİSK, KESK, TTB, TMMOB, Halkevleri ve CHP’nin provokatörleri marifetiyle gezi olaylarını andıran türde bir meydan muharebesi yaşandı… 150 civarında gözaltı, 100 civarında da yaralıyla çok şükür can kaybı yaşamadan bu tezgâhtan da geçebildik.

Bugün 3 Mayıs; Hz. Mevlâna(k.s) ve Ailesinin Konya'ya gelişinin 786. yıl dönümü.

TYB  Konya Şubesi olarak bugün saat 14.00’de Konya İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda Doç. Dr. Nuri Şimşekler’in düzenlediği ve Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı “Mevlâna(k.s) ve Mesnevî’ye Yakınlaşmak” konulu bir etkinlik gerçekleştirilecek. Ayrıca Selçuk Üniversitesi de Mevlana Kültür Merkezi'nde Araştırmacı-Yazar Fatih Çıtlak’ın konuşmacı olarak katılacağı “Mevleviliğin Dünü, Bugünü” konulu bir konferansı ile Mevlevî zarafetinin anlatılacağı bir panel düzenleyecek. Büyükşehir Belediyesi de her yıl olduğu gibi Mevlâna(k.s) ve ailesinin Konya'ya gelişini temsili olarak canlandıracak.

Kısacası; Kutlu Doğum etkinliklerinin de devam ettiği Nisan ayının ardından Mayıs ayında da manevî atmosferi yüksek kültürel etkinliklerle dolu dolu bir Mayıs/Receb ayına girmiş durumdayız.

Bu güzellikleri dolu dolu yaşıyoruz da idrak ediyor muyuz?

İbret alıyor muyuz?

Bu güzellikleri paylaşabiliyor muyuz?

Hakkıyla Kulluk edebiliyor muyuz?

Su gibi akıp giden hayatımızın âdil bir muhasebesini yapabiliyor muyuz?

Duamız odur ki; yeryüzünde mazlumların kanları ve gözyaşları akmasın, zalimler de cezasız kalmasın… 

Allah(cc)’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.