Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'un kimliği ile oynanmasın!

Karabükspor maçı değerlendirmeye gerçekten muhtaç. Asıl bu tür maçlar takımın gerçek durumunu görmemize yardımcı oluyor. Futbol takımlarının gerçek referanslarını oyuncuların rahat olduğu karşılaşmalarda kaydedebiliyoruz. Karabükspor maçında Torku Konyaspor'un yediği gollere bakalım öncelikle. Ilk golde savunmada yapılan bir hata var fakat o kadar sert gelen bir topa ya vurursunuz ya da gol yersiniz.

Sonuç: Konyaspor'un kesinlikle iyi bir stopere ihtiyacı var. İki Sırp oyuncu da komple değil. Birinin hava birinin de ayak hakimiyeti yok. Selim'in bu yılda takımda kalması gerektiğini hem futbolunun gelişmesi hem de İstanbul'a daha sağlam bir kişilikle gitmesi için bu bir yıl çok önemli.

 Ama asıl önemlisi ikinci gol. takımın sol kanadı felç desem yeridir. Ergün Teber'in artık süper lig macerası bitmiştir. Yenen golün daha fazlası verilen pozisyonlarda yine uyuyan Ergün'dü. Bu maçlar bu yüzden değerli. Kritik maçta fazladan koşup taraftarın gözünü boyarsınız ama sonra böyle pullarınız dökülür. Orta sahadaki oyuncularda ise uyum sorunu var.

Sonuç: Konyaspor'un iyi bir sol kanat oyuncusuna ihtiyacı var. Mehmet Uslu alt ligden geldi be malesef fırsat bulmasına rağmen kendisini çok az geliştirdi. İyi bir alternatif olur.

Yeni sezon yapılanmasında orta saha kurgusu M'Bamba'nın çevresine örülürse ses getiren bir çalışma yapılabilir.

Ve atılan goller. Fazla söze gerek yok. Djalma, Gekas ve Hleb üçlüsü bu takıma bir kimlik kazandırdı ve performanslarıyla Altan, Cenk ve Zafer Biryol üçlüsünü hatırlatıyorlar. Maliyetli oyuncular olduklarını biliyorum ama istikrar ve kolay oluşmayan bu olumlu imajın hatırına bu oyuncular için fedakarlık yapılabilir.

Bu üçlü iskeleti korumuş, kaleciden kurtulmuş, Mesut hocanın ve yönetimin de bildiği rötuşları yapmış bir Konyaspor, seneye ayakları yere basan bir takım olur.

En önemlisi yönetimin geçen yıl olduğu gibi "yeni çıktık, transferde zorlanıyoruz" deme şansı da yok.

İyi transfer, uyumlu yönetim, teknik direktörde ısrar ve yeni stadyumla iyi bir sezon umarım bizi bekliyordur.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar