M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Ya 2012’de bitmezse!

Kaç yıldır yazılıyor, çiziliyor, konuşuluyor…

Benim önüme bu konu kaç defa gelmiştir, Mehmet Apan Bey’le kaç bardak çay tüketmişizdir, hesabı yok…

Bozkır Çağlayan Göleti’nden bahsediyorum…

Bazı milletvekillerimiz yeni oldukları için meseleye vakıf olmayabilirler…

Malum, Devlet Su İşleri önemli işler yapıyor ülkenin dört bir yanında…

Ama Çağlayan’da nedense işler aceleye gelmiyor.

DSİ 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkara imzalı bir rapor var elimde…

Raporun son cümleleri, konunun aciliyetini artırdığı için bir kez daha yazmamız, bir çare aramamız, bir ilgilinin dikkatini çekmemiz gerekiyor…

Aslına bakarsanız, Çağlayan Göleti’ni içine düştüğü sürüncemeden kurtaran kişi kahraman falan olacak değil…

Fakat ne acıdır ki; kendiliğinden olup bitmesi gereken bu işle gönüllülerin dışında birilerinin de ilgilenmesi gerekiyor.

Şimdi o rapordan notlarla devam edeyim:

-Bozkır Çağlayan Göleti ve Sulama İnşaatı işi 15 Kasım 2000’de 3 milyon 150 bin TL keşif bedelle ve yüzde 35,99 tenzilatla ihale edildi.

-Keşfe göre yüzde 99,99’luk kısmı tamamlandı. Mevcut işin tamamlanabilmesi için yüzde 22,06’lık bir keşif artışı gerekiyor. Bu keşif artışı ile 713 ha’lık kısmın sulama inşaatı tamamlanacak.

İş burada bitmiyor, can alıcı nokta şimdi başlıyor:

-713 ha sulama sahasına 487 ha daha saha ilavesiyle sulama sahasının 1200 ha yükseltilmesi, böylece daha fazla tarım arazisinin sulu tarıma açılabilmesi mümkün.

-Genel Müdürlüğün 09.02.2010 tarih ve 7835 sayılı oluru ile gölet gövdesinin 4.50 m daha yükseltilmesi, buna bağlı olarak da dolusavağın yükseltilmesiyle diğer komşu havzadan su transferi sağlamak amacıyla regülatör yapısı ve 8 km uzunluğunda derivasyon kanalı inşaatının yapılması uygun mütalaa edilmiş.

-Mevcut işin bitirilmesi için yüzde 22,06’lık bir keşif artışı, gölet gövdesi ve dolusavağın yükseltilmesi için yüzde 3.75’lik bir keşif artışı, regülatör ve isale kanalı inşaatı için yüzde 61,42’lik bir keşif artışı, ilave 487 ha’lık sahanın inşaatı için de yüzde 21.30’luk bir keşif artışı gerekiyor.

-Yani toplamda yüzde 108,53 oranında keşif artışına ihtiyaç var.

Şimdi sıkı durun…

Mevcut işin yüzde 22,06’lık keşif artışı ile bu yılın sonunda tamamlanacak durumda olduğu Haziran ayında kayıt düşülüyor.

Ne ki geldik yılın sonuna…

Bu yıla yetişmedi diyelim, ne yapacağız?

Susup oturalım mı?

Esas oturursak moralimiz çok bozulacak.

Çünkü Pınarkara imzalı raporun sonunda şu cümleler var:

-Gölet gövdesi yükseltilmesi ve bağlantılı olarak yapılacak imalatlar için yüzde 87,23’lük keşif artışının Bakanlık Makamına verilmesi halinde hızlı bir şekilde projeleri hazırlatılarak 2012 yılı sonuna kadar inşaatların bitmesi mümkün olacaktır.

-Ancak, ilgili keşif artışının olmaması halinde 2012 yılı yatırım programına proje yapımı için teklif edilerek projenin tamamlanması ve yapım için 2013 yılı yatırım programına alınması ile yapılan ihale gerçekleştirilerek -iş- 2015 yılında tamamlanabilecektir.

Neymiş…

-2012 yılı sonuna kadar inşaatların bitmesi mümkünmüş…

Ne yapılması gerekiyormuş…

-Yüzde 87,23’lük keşif artışının Bakanlık Makamına verilmesi gerekiyormuş…

Böyle olmazsa ne olurmuş…

-İş lütfedilirse 2015 yılında tamamlanabilecekmiş…

Şimdi buraya yazıyorum…

Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu hemen harekete geçecek…

Konya milletvekillerimiz bu işi kendi aralarında koordine ederek, keşif artışını bir an önce ilgili Bakanlık Makamına taşıyacaklar…

Ve Çağlayan Göleti işi 2012’de bitmiş olacak.

Şimdi aklınıza getirme-me-niz gereken soru şu olmalı:

Ya 2012’de bitmezse!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum