Wasser Mühle Restoran

Tesadüfe bak. Hayatta insan nelerle karşılaşıyor.  Günümüzde artık  ALANYA  Konya’nın ikinci Meramı  olalı  otuz seneyi geçti.  Seydişehir üzeri  yeni yolun trafiğe açılışı ile  Ankara Konya ve  mülhakatın arka bahçesi gibi  Alanya.  Sabah gidip akşama dönen çok insanımız var. Bu yolu sık sık tepenlerden  birisi de benim. Bu yolun inşasına başlanıp  sonra yıllarca uyutulan , devre Demirel dönemine ait  fakat ne zaman rahmetli ERBAKAN HOCA Başbakan oldu , Tansu Çiller  Başbakan yardımcısı, sayın Mehmet Keçeciler  İmar İskan Bakanı,  o yola el atıldı ve bitirildi.  ALLAH Razı olsun. Dünkülerden de bu günkülerden de .

Ufak bir giriş den sonra esas mevzu’muza  dönelim. Alanya ikinci adı Meram olunca Kara yolu da  Trafiğe açılır açılmaz  Konyalı Alanyayı adeta  YAZLIK  ilan etti. Konya  ve mülhakatı insanlarının  Alanya dahil ,Manavgat. Afsallar,Konaklı, Ketsel ,Mahmutlar, Demirtaş ve Gazipaşa   da yüz bin cıvarında yazlık Dairesi var.  Hepsi de dayalı döşelidir. Konya’dan kalkıp yola çıktığınızda  o güzelim manzarayı seyrede seyrede   Çam kokulu havayı teneffüz ede ede  yola devam ederken, Akseki’yi geçtikten sonra  ana yol üzerindeki Murtiçi   yerleşim merkezini de geride bırakıp  tatlı bir Rampayı  daha tırmanırken yolun sağında sağa sapan  Stabilize  köy  yolu girişinde Kocaman bir levha var.  WASSER MÜHLE RESTORAN  yazılıdır.  O yola dönüp iki kilometre gittikten sonra bir Tabiat harikası ile karşılaşacaksınız. Eskinin Su Değirmeni  bu günün BALIK CENNETİni göreceksiniz. Değirmenin tarihi 1700  yıllarına dayanıyor. Lakin o yolun açılması ile Konya ile olan ticaretin  gelişmesi  neticesi Körelen  değirmen ,  bu defa Dede yadigarı  TORUN  MEHMET DÖNMEZ’i   harekete geçirmiş , kafayı çalıştırmış,  Değirmenin çarkını Elektirik  üretimine çevirmiş, akıp giden suda Balık yetiştirmiş,Restoran açmış, işi tutmuş,  bir giden bir daha bir daha uğrak veriyor şimdi. Çünkü Etlekmek fiatına Balık  yediriyor. Köy pidesi, salata, patates kızartma  meşrubat  dört kişi kırk lirayı geçmiyor.

      Bu arada bir de sürpriz var.  Masanızda  bir de hatıra defteri var. Her gelen bir şeyler yazmış. Aman allahım kimler gelmiş geçmiş kimler.  Sahifeleri karıştırırken  ne göreyim. Oğlum Hasan   manzaranın rehavetine kapılmış  Şiir bile yazmış. Okuyalım.

                             Andolipler  Nerede.

                  Masal misali  17 nisan 2008..

                  Uğurlar ola. Konyadan Toroslara.

                   Rakım güzel,Orman güzel, Su asla.?

                   Aşkım nerede.? Saba rüzgarları nerede ?

                    Tabiat ana bülbül sesleriyle sanki sevda masalı…

                    …..

                   Hala semada göçmen kuşlar raksediyor.

                   Asma bahçelerde  koruklar mest ediyor.

                   Sünbüller açmış, yeni dans ediyor.

                   Aklımda sevda masalları ,beni mest ediyor.

                   Nedendir bilinmez içimden ıssız yol geçiyor.

                  …..

                    Ah ile vah ile gönlümdeki taht ile

                    Hasan, Murat Ahmet ile

                   Mevsim İlkbahar ,ama sevdam  Sonbahar

                   Elbet birgün gönlümde  doğacak seher

                   Tomurcuk misali  sevda yüklü  NEVBAHAR…

                   

                   17 / nisan / 2008    Murtiçi değirmen…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum