ÜSTADI RAHMETLE ANARKEN

 

Üstat Necip Fazıl 105 yaşında. Hâlâ, Türk edebiyatının ve düşüncesinin odağında yaşıyor. Şiiri, tiyatrosu, bütün yazdıkları, siyasal duruşu ve kişiliği ile hala dipdiri aramızda. Vefatının 26. yılında üstadı rahmet ve minnetle anarken onun dillerden düşmeyen bir şiirini sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Şarkımız

Kırılır da bir gün tüm dişliler

Döner şanlı şanlı çarkımız bizim

Gökten bir el yaşlı gözleri siler

Şenlenir evimiz barkımız bizim

 

Yokuşlar kaybolur çıkarız düze

Kavuşuruz sonu gelmez gündüze

Sapan taşların yanında füze

Başka alemlerle farkımız bizim

 

Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman

Görürler nasılmış neymiş kahraman

Yer ve gök su vermem dediği zaman

Her tarlayı sular arkımız bizim

 

Gideriz nur yolu izde gideriz

Taş bağırda sular dizde gideriz

Bir gün akşam olur bizde gideriz

Kalır dudaklarda ŞARKIMIZ bizim...

 

Ne İsrail’miş be…

Geçen hafta bu köşeden İsrail sazanı hakkında yazılar okudunuz. Adamlar tatlı sularımıza kadar sızarak âdete hücrelerimize kadar müdahale eder olmuş.

Hani Gazze’ye yapılan saldırılardan sonra İsrail malları protesto edilsin dendi de bir liste ortalıkta dolaşır olmuştu... O listeye bir baktım bizim tükettiğimiz ürünlerin neredeyse tamamı İsrail malı imiş… 

Bugünlerde   mayınların  temizlenmesi ile yine  gündemde  olan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'nin,  Şanlıurfa  Harran da  şöyle   bir açıklama yapıyor.. "Bu bölge hem Müslümanlar için hem Yahudiler için çok önemli bir yer. Biz küçüklüğümüzden beri nereden geldiğimizi ve tarihimizi biliyoruz. Bunu küçük çocuklarımız da biliyor. Tabii her Yahudi için bu topraklar ve atalarımızın dedelerimizin geldiği bu topraklara gelmek çok önemli. Özellikle Şanlıurfa ve Harran bizim için çok önemli…" diyor.   Adama bak ya öyle kritik zamanda böyle bir laf ediyor... Afakî şeyler söylemek istemiyorum ama insanın aklına bir sürü komplo teorisi gelmemesi mümkün değil.

Şu hale bakın  “Bir tarafta 70 milyonluk Türkiye”  bir tarafta 5 milyonluk İsrail. 5 milyon nüfuslu ve bizim savunma sanayimize, ticaretimize, medyamıza, yiyeceklerimize, içeceklerimize, teknolojimize, haberleşmemize ve tatlı su ırmaklarımıza kadar hükmeder olmuş. Valla ben iyice korkar oldum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.