Üniversiteliler Konya'da buluşacak

Türkiye’deki 80 üniversitenin

“Öğrenci Konseyi Başkanları” Konya’da Buluşuyor

 

 

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in direktifleriyle 2004 yılından itibaren ülke genelindeki 80 üniversitede öğrenim gören binlerce öğrencinin ihtiyaçlarını, şikayetlerini, dileklerini, kısaca tüm duygu ve düşüncelerini, üniversitelerin yönetimlerine duyurmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurulan “Öğrenci Konseyleri”nin başkanları, 59 gün sonra (Nisan ayının son haftasında) Selçuk Üniversitesi’nde buluşacak. Ülkemizin üniversiteler tarihinde bir ilk olacak bu toplantıya Selçuk Üniversitesi, “Öğrenci Konseyi”nin ev sahipliğini yapacak. Bu buluşmada Türkiye’deki tüm üniversitelerin konsey başkanları bir araya gelerek, ülke ve Konya kamuoyuna seslenecek….

“Değişen ve Değiştiren Üniversite”…  Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan’ın görev süresi içerisinde kullandığı bir slogan. “Değişen ve Değiştiren Üniversite” sloganın içerisi her geçen gün biraz daha doluyor. 30 yaşındaki Selçuk Üniversitesi’nin Türkiye üniversiteleri arasındaki “Huzur Bahçesi” olma özelliği her geçen gün biraz daha perçinleniyor. 56 öğrenci topluluğu kendi seçtikleri konularda anfilerde, konferans salonlarında çalışmalarını yürütüyor. Prof. Dr. Süleyman Okudan öğrencilerini, öğrencileri de rektörünü seviyor. Kızılören Sağlık Ocağı’ndaki pratisyen hekimliğinden buyana tanıdığım Prof. Dr. Süleyman Okudan’ın reklamdan kaçındığını, hedeflerine ulaşabilmek için gece gündüz çalıştığını iyi bilenlerdenim… Son günlerde unutulmaya başlayan “Vefa” kavramının yeniden hatırlanması için Prof. Dr. Okudan’ın hizmetlerini de zaman zaman Memleket sütunlarına taşıyorum.

Öğrenci sayısıyla Türkiye’nin ikinci büyük üniversitesi olan Selçuk Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, “Hepinizin bildiği gibi üniversiteler, ülkenin gelişiminde lokomotif görevi üstlenmiş durumdadır. Genç bir nüfusa sahip Türkiye’nin alanında uzman insanları yetiştirmesi, üniversitelerde verilecek eğitimin kalitesiyle doğru orantılıdır. Türkiye üniversiteleri içerisinde hem öğrenci sayısı, hem de verilen eğitim standardı açısından önemli bir paya sahip olan Selçuk Üniversitesi, üyesi olduğu Avrupa Üniversiteler Birliği(EUA)’nin bilimsel kriterlerini pratiğe aktarma yolunda ciddi ve önemli adımlar atmıştır. Öğrencilerimin  sesi konumundaki konsey yöneticilerinin tüm çalışmalarına huzur ve kalite adına destek vereceğim” diye konuşuyor.

Selçuk Üniversitesi’nin 75 bin 480 öğrencisinin Öğrenci Konseyi Başkanı Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğrencisi Abdülbaki Özdemir ise Hazreti Mevlana’nın şehrinde yapacakları çalışmalara onun sevgi ve kardeşlik felsefesinin yol haritaları olacağını vurguluyor… Üniversitenin tarihinde “Öğrenci Konseyi”nin ikinci başkanı seçilen Özdemir, şunları söylüyor: “Biz öğrencilerin ihtiyaçlarını, şikayetlerini, dileklerini kısaca tüm duygu ve düşüncelerini, üniversitelerin yönetimlerine duyurmak ve çözüm bulmak amacıyla YÖK tarafından kurulan öğrenci konseylerine, Selçuk Üniversitesi olarak bizlerde 2004 yılından itibaren katılmış bulunuyoruz. Demokratik ortamın beşiği olan üniversitelerde öğrencilerin bu tür konseyler içinde bulunması, ülkemizin demokrasi yolunda daha hızlı ve emin adımlarla ilerlemesine vesile olacaktır. 7 Aralık 2005 tarihinde ikincisi gerçekleştirilen öğrenci konseyi seçimlerinde ben ve arkadaşlarım, konsey çalışmalarını önceki yönetimden devraldık. Üniversitemizde farklı düşünce ve siyasi görüşe sahip bir çok öğrenci öğrenim görmektedir. Bu farklılıkların karmaşaya zemin hazırlama yerine, değişik düşünceleri zenginlik haline getirip başarılı ve üniversitemize yakışır etkinliklere dönüştürmek asıl hedefimiz olacaktır. Ayıran değil birleştiren, kargaşa değil huzur, başarısızlık değil başarıların yer aldığı öğrenci ortamının gerçekleşmesi adına birçok çalışmalara imza atacağız. Öğrenci arkadaşlarımızın da desteğiyle konferanslar,sempozyumlar, kitap dağıtım kampanyaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine yaparak arkadaşlarımızın toplumsal sorunlara duyarlı hale gelmesine çalışacağız. Çoğu illerden daha büyük bir nüfusu olan öğrenci arkadaşlarımız adına söz hakkına sahip olan konseyimiz, senato çalışmalarında aktif olarak görev alacaktır.”

… Ve, Selçuk Üniversitesi “Değişmeye ve Değiştirmeye” devam edecek…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.