Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Türk sporunu çürüten bürokrasi

Adanaspor maçı Türk sporunun birkaç yıldır kat ettiği mesafeyi yerle bir eden olaylara sahne oldu. Passolig ile artan kontrol, emniyet ve spor yöneticilerinin de sıkı çalışmalarıyla sonuç vermiş ve şiddetin hayli önüne geçilmişti. Adana’da Konyasporlu futbolculara bıçak atılması kan donduran türden görüntülerin yeniden yaşanmasına neden oldu?

Burada tabi ki o sahaya bu maddeleri atan manyaklar suçlu ama onlar kadar bunu yapmalarına çanak tutan bürokratlar ve aktörlerin de suçu var.

 

O hasta ruhlu taraftarın sahaya bıçağı sokmasına izin veren, attıktan sonra müdahale etmeyen, oyun dakikalarca durmasına rağmen hala sahaya koltukların yağmasını seyreden Adana Emniyeti güvenlik adına resmen sınıfta kaldı. Birinci görevi halkın can güvenliğini sağlamak olan polisin bu içler acısı haline diyecek bir şey bulamıyorum gerçekten. Olaylara göz yuman diğer isim ise maçın hakemiydi. Bıçak atılır atılmaz maçı tatil etmeliydi. Basiretsizliği o da sürdürdü.

 

Konyaspor yönetiminin bu olayın hükümet nezdinde mutlaka takipçisi olmalı ve soruşturma açılmasını sağlamalıdır. Yoksa olayların önü alınamaz.

 

SOSYAL HİZMETLER NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Badminton Federasyonu’nda yönetici olduğum için yakından biliyorum. Konya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün Muhacir Pazarı’nın arkasında bizim sporcuların da antrenman yaptığı bir spor salon var. Salon şu anda terk edilmiş durumda. Konya’da spor salonu açığı var ve sporcular o salon senin, bu salon benim gezip duruyor. Yetkililer ise salonun ne tadilatını yapıyor, ne de başka bir kurumun yardımcı olmasına izin veriyor. Spor İl Müdürlüğü, “salonu bize devredin, bakımını yapalım siz de kullanın bizim sporcularımız da kullansın” teklifinde bulunmasına rağmen ne Konya’daki sosyal hizmetler bürokrasisi ne de Ankara hiçbir şey yapmıyor ve salonun, onunla birlikte sporun çürümesine adeta çanak tutuyor. Bilgi almak için arıyoruz, OHAL’in arkasına sığınıp “açıklama yapmamız yasak” diyorlar. OHAL sizin ve hizmetinde olmanız gereken halk için değil terör örgütleri için ilan edildi. Kimi kandırıyorsunuz? O salon orada yattıkça devletin malını çürüttüğünüz ve spora balta vurduğunuz için hem bu dünyada hem de ahirette sorumluluğunuz olur. Lütfen kendinize gelin. Türk sporunu çürütmeyin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar