Türk Dünyası edebi şahsiyetleri festivalde kısa film oluyor

Türk Dünyası edebi şahsiyetleri festivalde kısa film oluyor

9.Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali'nin çekimleri başlıyor. Senaryo yarışması sonucu en iyi 7 senaryonun film haline getirileceği Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri bu yıl Şanlıurfa, Konya ve Bursa'da yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) destekleri ile Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 9.Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali'nin çekimleri başlıyor. Festivalde bu sene Türk dünyasının edebi şahsiyetleri beyaz perdeye taşınacak.

Festival çerçevesinde açılan senaryo yarışması sonucu en iyi 7 senaryonun film haline getirileceği Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri bu yıl Şanlıurfa, Konya ve Bursa'da yapılacak. Bursa'nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle festivalde Türk Cumhuriyetlerinin edebi şahsiyetleri ele alınıyor. "Edebiyattan Sinemaya" alt başlığı ile Cengiz Aytmatov temalı filmin çekimleri Şanlıurfa'da, Ahmet Baytursun temalı senaryo Konya'da film haline getirildi. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa'da ise Hüseyin Cavit, Süleyman Çolpan, Toktobolot Abdumomunov, Mahtumkulu Firaki ve bu yıl vefatının 600. yılı olan Süleyman Çelebi'yi konu alan filmlerin çekimleri gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2022 yılı "Süleyman Çelebi Yılı" olarak ilan edilmişti.

Bu yıl festival çerçevesinde Bursa, birçok edebi şahsiyetin filmlerine de ev sahipliği yapacak. Hüseyin Cavit temalı "59" filmi Kaleiçi Kitap Evi Otel'de, Toktobolot Abdumomunov'un "Kuş" isimli senaryosunun çekimleri Tasavvuf Kütüphanesi, Türk Musikisi koro binası ve Kaleiçi Safran Otel'de, Özbekistan'ın ünlü yazarı Süleyman Çolpan'ın "Tufan" isimli senaryosu Zindan Kapı Müzesi, Safran Otel ve Kale surlarında, Türkmenistan'ın ünlü şairi Mahtumkulu Firaki'nin "Şairler Yaya Yürürler" isimli senaryosu Dağyenice'de ve Cumhurbaşkanlığı tarafından Süleyman Çelebi temalı "Kurtuluş Vesilesi" senaryosunun çekimleri Tofaş Araba Müzesi'ndeki tarihi kalıntılar, Zindan Kapı Müzesi ve Uludağ'da film haline getirilecek.

Süleyman Çolpan temalı senaryoyu, 2016 yılında Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali çerçevesinde çekilen film ile Cannes Film Festivaline katılan Hakkı Görgülü, "Mahtumkulu Firaki" temalı senaryoyu 2017 yılında festivalde çektiği İbn-i Arabi konulu film ile Meksika Oaxacas film festivalinde finale kalan Ünal Aslan, Süleyman Çelebi Temalı senaryoyu 2016 yılında festival çerçevesinde Hüma Filmi ile en iyi 3. Film ödülünü kazanan Caner Menemencioğlu beyaz perdeye taşıyacak.

Türk Dünyası edebi şahsiyetleri festivalde kısa film oluyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler