M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Türk Çayı’ndan daha ‘sıcak’ bir buluşma...

Kendimizi Bosna'da bulduk / 3-Türk Çayı’ndan daha ‘sıcak’ bir buluşma...

Bu yazı dizisine ‘Kendimizi Bosna’da bulduk’ başlığını vermemi gerektiren çok hadise yaşadık Saraybosna’da. Balkan STK’ları ile kurulan bağlantıların yanı sıra Bilge Kral Aliya’nın topraklarında kendimizi ‘Evlad-ı Fatihan’ olarak hissetmemizi sağlayacak çok güzel hadiseler yaşadık.

***

Saraybosna’da 1463 yılında, Bosna Sancak Beyi İshak Bey’in oğlu İsa Bey tarafından inşa edilen ve eski Yugoslavya döneminde (1954 yılında) yıkılan Mevlevihane, TİKA ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile yeniden imar edilmişti. Mevlevihane’den Bilge Kralımıza selamlar uçurduk...

***

Saraybosna Çarşısı’nda zorlanmadan bulduğumuz ‘Türk Çayı’nı yudumlarken AK Parti Milletvekili Ahmet Sorgun, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ercan Uslu ve heyetten bazı isimlerin hızlı adımlarla önümüzden ‘selam vererek’ geçtiğini görüp; Ertuğrul Uslu beyin davetiyle bu koşar adım ilerleyişe katılıyoruz. Bu hızlı yürüyüşle, Saraybosna çarşısının meşhur alanından öte yerlerin de varlığını keşfediyoruz. Ama asıl keşfediş biraz sonra...

***

Şeyh Halil Brzina, Bilge Kralımız Aliya İzzetbegoviç’in Kolordu Komutanı... Yani Bosna savaşında komutanlık yapan bir gazi... Ve Nakşî, Kadiri, Halveti tarikatlarından icazetli bir şeyh... İşte bu koşuşturmacanın sonunda onun dergâhına ulaşıyoruz. Mütebessim müritleri bizleri ‘Osmanlı fesi’ ile karşılıyor. Bizler de halkaya dâhil olurken bu feslerden takıyoruz... Kendimizi bulduk mu: Bulduk!

***

Şeyh Halil Brzina hakkında çok şey var söylenecek. Bosna Savaşında, savaşın en kritik dönemlerinde dergâha toparladığı dervişlere cehri zikirler yaptırıp cepheye göndermiş. Allah ondan razı olsun; Balkanlarda içimizi ısıtan Türk Çayı’ndan daha ‘evla’ bir buluşmaydı benim için.

***

Şeyh Halil Brzina ve müritleriyle vedalaşarak yine hızlı adımlarla Saraybosna’nın turistik gezilerde adımlanmayacak sokaklarından geçiyoruz. Bu kez öğle namazından sonra hayır duasını alma fırsatı bulduğumuz Hacı Hafız Halid Efendi Hacımuliç’in talebesi Hafız Mehmet Efendi Karahodziç’in evindeyiz...

Devam edecek: Hafız Mehmet Efendi Karahodziç: Nasihatlara bizim ihtiyacımız var

1-122.jpg

Selçuklu Belediyesi tarafından yeniden yaptırılan Saraybosna Mevlevihanesi’nde, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Konya’dan misafirler, Boşnak Müslümanların seslendirdiği ilahileri dinlerken.

2-(1).jpg

 Nakşî, Kadiri, Halveti tarikatlarından icazetli Şeyh Halil Brzina’yı ziyaret ederek hayır duasını alıyoruz.

2-(2)-001.jpg

3-103.jpg

Konya’da bile bulamayacağımız geçmişimizin güzel karelerini Saraybosna Çarşısı’nda bulmak bizim aiçin ayrı bir mutluluk kaynağı.

saraybosna-mevlevihanesi.jpg

İLGİLİ YAZI: STK’lardan iyi niyet protokolü ve sonuç

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.